Öss efsanesi bitti. Şimdi ne olacak?

Adına şiirler yazılan, kurbanlar kesilen, şarkılar yazılan hatta film yapılan ÖSS bitti. Sistem yine yeni yeniden değişti. Aslında benim 10 yıllık meslek hayatımda gördüğüm en doğruya yakın bir sistem. Mutlaka bu sisteminde eksileri ve artıları olacaktır. Ancak yine de sistemli ve düzenli çalışan, hedefini net bir biçimde ortaya koyabilen bir öğrenci için uygun bir sistem.  Ama bunu sağlayabilecek kaç öğrencimiz var?

 

Hedef belirlemek, amacımızı net bir biçimde ortaya koyabilmek çok önemlidir. Yeni, sistem hedef üzerine oturtulmuş durumda. Eğer tıp fakültesi ve sağlık bilimleri bölümüne gitmek isteyen bir öğrenci için en çok Biyoloji ve Kimya dersleri gerekli olacak? Yine aynı şekilde mühendislik okumak isteyen bir öğrenci için Fizik dersinde başarılı olması olmazsa olmazlardandır. Ama ÖSS?de bir sayısal öğrencisi aynı puanla hem inşaat mühendisliği hem eczacılık hem de matematik bölümüne gidebiliyordu. Şimdi bunları farklı puan türlerine koyarak farklı ağırlık verilmiş. Çok doğru ve gerekli bir değişiklik. Aynı durum TM ve TS puanları için de düşünülmüş. Ancak bu değişiklikler 2010 tercih döneminde özellikle biz rehber öğretmenlerin başını çok ağrıtacak. Önceki yıllarda 6-7 olan puan türü bu yıl 17 ye yükseltildi. Herkes her alandan bölüm seçebilecek. Her öğrenci her alanın içinde yer alacak. Özellikle de TM alanı içinde sayısal öğrencileri, TS alanı içinde de Türkçe Matematik öğrencileri bir hayli fazla olacak. Doğru tercih yapmak biraz zorlaşacak. Şimdiden tercih döneminde görev alacak arkadaşların sistemi çok iyi tanımaları ve öğrencileri takip etmeleri çok faydalı olacaktır. Yeni sınav sitemi ile ilgili bir çok yanlış ve eksik bilgi ortalarda dolaşmaktadır. Bu konu ile ilgili en doğru ve güvenilir bilgi ÖSYM?nin resmi internet sitesindeki bilgilerdir.

 

Son olarak AOBP ile bir notu belirtmek istiyorum. Bu konuda birçok öğretmen ve öğrenci tarafından yanlış ve eksik biliniyor. bu yıl AOBP okul birincilerine (500×0,15=75) 75 puan olarak eklenecektir. aday eğer Anadolu Öğretmen Lisesi çıkışlı ise öğretmenlik tercih ettiğinde ya da meslek lisesi çıkışlı öğrenciler kendi alanlarında lisans bölümü tercih ettiklerinde en fazla  (eğer okul birincisi ise) 30 puan eklenecektir. Yeni sistemde en yüksek puan 500+75+30=605 olacak. 

 

Yeni bir eğitim öğretim yılı yeni bir sistem, hayatınızda hep yeni güzellikler olsun.

 

Çelebi ÇAĞLAYAN

Psikolojik Danışman

 

?Ergenlikte 33 Sorun 33 Çözüm? ve ÖSYM?nin Üniversiteli Olma Teklifine Var mısın Yok musun? kitaplarının yazarı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir