Ortaöğretim Geçiş Sistemi falso verdi

OKS’nin yerine başlatılan Ortaöğretim Geçiş Sistemi’nde, Anadolu liselerine girişi sağlayacak puanı etkileyen Yılsonu Başarı Puanı hesabında hata belirlendi..

İlk kez geçen öğretim yılında 6. ve 7. sınıflarda uygulanan bu yıl ise 8. sınıfları da kapsayacak Ortaöğretim Geçiş Sistemi (OGES) veliler ile Milli Eğitim Bakanlığı’nı Danıştay’da karşı karşıya getirdi. Seviye Belirleme Sınavları (SBS), Yılsonu Başarı Puanı (YBP) ve Davranış Puanı (DP) olmak üzere 3 ana unsura dayanan sistemde öğrencinin anadolu liselerine girişinde kullanılan Sınıf Puanı’nı (SP) yüzde 25 oranında etkileyecek Yılsonu Başarı Puanı hesabında hata belirlendi. Puan hesaplamasının “hukuka ve eşitlik ilkesine aykırı olduğunu” savunan Özel Taş İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencilerinden 4’nün velisi uygulamanın iptali için Danıştay’a giderken, Bakanlık uzmanları değişiklik arayışına girdi. Veliler, MEB Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Yönergesi’nin 9. maddesinde yer alan “Okuldaki 6., 7. ve 8. sınıflardaki en yüksek puan 500 puana dönüştürülür” ibaresinin iptalini istiyor. Velilere göre formül, iki farklı okulda okuyan, aynı nota sahip 2 öğrencinin, okullarındaki en yüksek nottaki farklılığına göre Sınıf Puanlarında anormal değişiklik yaratıyor. Davanın avukatlığını yapan aynı zamanda da veli olan Mert Karagülle haksızlık yaratan bu değişikliği şöyle örnekledi: “Mesela A okulunda notu 75 olan öğrencinin okulundaki en yüksek puan 98 ise Yılsonu Başarı Puanı 382.653 olacak. B okulunda okulunda yine notu 75 olan öğrencinin ise, okuldaki en yüksek not 95.00 ise Yılsonu Başarı Puanı 394.737’ye düşecek. Tüm öğrencilerine 50 ile 55 arasında not veren bir okulun öğrencileri de bu formülle avantajlı oluyor. En yüksek notu 55 olan okuldaki 50 nota sahip öğrencinin YBP’si 454.545 iken, en yüksek notu 98 olan okulda notu 88.00 olan öğrencinin YBP’si 448.980 oluyor.”

BAKANLIK’TA TOPLANTI

Bakanlık uzmanları ailelerin dava açması üzerine, Yılsonu Başarı Puanı’nın (YBP) nasıl kullanılacağına ilişkin toplandı. Bakanlıktan bir yetkili şu bilgiyi verdi: “En yüksek puanı mı esas alsak, yoksa okul ortalamasını mı diye tartışıyoruz. Mesela ÖSYM okul ortalamasını esas alıyor. Okuldaki bütün puanları toplayıp yıl sonu başarı ortalamasını alarak skala oluşturuyor. Bunu biz de yapabiliriz. Ama, bu defa da bazı okullar öğretmenlerini toplayıp, ortalamayı yukarıya çekecek şekilde not verilmesini isteyecek. Sadece Seviye Belirleme Sınavı puanlarını dikkate alarak ortaöğretime yerleştirmeyi kullanmak dershaneleri teşvik eder. Biz adaleti tesis etmek için bu sistemi kurmuştuk. Ama Danıştay iptal ederse de uymaktan başka bir şey yapamayız.” Başkanlığını yaptığı dönemde bu sistemin mimarlarından olan Talim Terbiye Kurulu eski Başkanı Prof. Dr. İrfan Erdoğan’ın önerisi ise sistem oturana kadar iki yıl ortaöğretim kurumlarına yerleştirmede SBS puanlarının kullanılması. Erdoğan, “Aksi halde bakanlığın başı ağrıyacak. Sistem iyi niyetli ama maalesef bizde not vermede falan kültürümüz yok, hesaplamada da sorun var” dedi.

Yüzde 25 etkisi var

Ortaöğretim Geçiş Sistemi’nde ortaöğretim kurumlarına yerleştirmede kullanılan Sınıf Puanı 6. 7. ve 8. sınıflar için her yıl ayrı ayrı hesaplanıyor. Hesaplanmada da Seviye Belirleme Sınavı Puanı (SBS) yüzde 70, Yıl Sonu Başarı Puanı (YBP) yüzde 25 ile Davranış Puanları (DP) yüzde 5 etkili oluyor.
www.sabah.com.tr

Ortaöğretim Geçiş Sistemi falso verdi” için 9 yorum

 1. katılıyorum,ama nasıl bir çözüm bulunacak oda muaamma,eğitim sistemimizde elbise değiştirir gibi değişiklikler böyle sonuçlar doğuruyor…

 2. buket ne diyor ya 496 almış hala üzüldüm diyor eşşek gibi çalışıp anca 400 alanlar ne yapsın? ayrıca evet özel okulda tabiki daha iyi bir eğitim alınıyor. buna bağlı olarak da sorular daha zor olabilir. fakat devlet okullarında da gayet zor sınavlar var. hiç merak etmesin. sadece kopya çekmeyen kendisi değil ayrıca… okul puanının da etkisi olmalı. fakat mesela en yüksek nota göre değilde, ortalamaya göre baksalar daha iyi olur.

 3. Ben de SBS mağdurlarından biriyim.SBS PUANIM 500, SINIF PUANIM 496 .”Mağdurluk bunun neresinde?” diyeceksiniz biliyorum.Aslında biz öğrencilere yapılan o kadar çok haksızlık var ki!Öğrencileri kimse anlayamıyor! Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik her şeyi düşünmüş, bir bunu düşünememiş!SBS’de bu puanı alabilmek için büyük emekler harcadım.Hayatım boyunca hiç kopya çekmedim.Yani bu puanı kendi emeğimle kazandım.Fakat yine de çok mutsuzum.Çünkü okulumda çalışkanlar bile kopya çekiyor, not ortalamalarını daha da yükseltiyor, ben her zamanki gibi daha da dibe batıyordum.NOT ORTALAMASINDA OKUL 1.Sİ VE OKUL 2.Sİ OLANLAR BİLE BU ÜNVANLARINI KOPYALAR SAYESİNDE KAZANDILAR!Peki MEB bunu düşünebildi mi?Tabiki de hayır…
  Sonunda SBS bittiğinde kopya çekenler genelde 1,2,3 yanlış yapmış, fakat ben hiç yanlış yapmamıştım.Onları geçtim.(Hatta okul 1.sini de!)Ama hakkımı yedikleri için 500 TAM PUAN ALAMADIM!
  Ayrıca hocalar kopya çeken kimseyi farketmiyor, sözde çalışkan olanlar öğretmenlerin gözünde büyüyor, ben gittikçe küçülüyordum.Zaten benim not ortalamam onların sahte not ortalamalarıyla kıyaslanamazdı bile!(Yani benimki çok düşüktü!)
  SBS’de 496 aldıktan sonra okuluma %100 burslu olarak devam ettim.Bana bir sözleşme imzalattılar.Orta okul bitene kadar benim orada okumam gerekiyor.
  Bir arkadaşım SBS’den 458 puan aldı.Ben özel okula, o ise devlet okuluna gidiyor.Notları benimkinden çok daha yüksek. 90’dan aşağı notu yok!Bunun nedeni devlet okullarında yazılı sorularının özel okullarınkinden çok daha kolay olması!Yazılılarından bazılarını görmüştüm.PEKİ BİZİM ÖZEL OKULDA ONLARDAN ÇOK DAHA İYİ EĞİTİM GÖRDÜĞÜMÜZÜ MÜ SANIYORLAR!Özel okullarda konular ayrıntılı olarak işlendiği için birçok arkadaşım SBS’de yanlışlar yaptı!Aslında konuların SBS’de çıkacak yönlerini anlatmıyorlar!Özel okullarda yapılan bu zor sınavlarla gerçekten hakkımız yeniyor!
  Şimdi ne yapacağımı gerçekten bilmiyorum.Ben de arkadaşımın gittiği devlet okuluna gitmek istiyorum.Fakat sözleşme imzaladığım için okulumda tıkılıp kaldım!Sınavlar zor olduğu için de asla bir devlet okulu öğrencisi kadar yüksek not ortalamamın olacağını da düşünmüyorum!

  Buradan MEB’e sesleniyorum!Büyük haksızlıklar yapılıyor, öğrencilerin hakları yeniyor!

  SBS’nin daha mantıklı bir hal alması için not ortalaması denilen bu saçmalık kalkmalı!Zaten sınıf puanı hesaplamaları bile yanlış!Sadece SBS’lerden aldığımız sınavlarla liselere yerleştirilmeliyiz!Çünkü sonuçta herkes SBS’de çıkan konuları işledi ve zorluk seviyesi Türkiye’de bulunan tüm okulların yapabileceği seviyede!

 4. bence %85 sbs %10 yıl sonu başarı puanı ve %5 davranış puanı olarak düzenlenirse öğrencilerin kaybı azalır diye düşünüyorum

 5. bende sbs mağdurlarındanım ben sbs den 455 puan aldım okulun başarı puanı benim puanımı düşürdü bu sistem kötü alanı iyi alanla eşitlemeys çalışması çoo kötü bir sistem yaratmış bizim çabalarımız boş mu!!!! okulun başarı puanı değerlendirilmeye alınmaması ve yapılan bu haksızlığın bizleri olumsuz yönde etkilediğinden kaldırılmasını isterim.

 6. SBS puanına okul başarı puanının ilave edilmesi haksızlık,eşitsizliktir.Ülke çapındaki tüm okullarda aynı eğitim-öğretim mi veriliyor,sınav soruları aynı mı,değerlendirme ölçekleri aynı mı ? Bir okulun öğretmenleri zor sorular sorup öğrencileri zorlarken başka bir okulun öğretmeni , çok basit sorular sorarak başarıyı kolaylıkla artırabilir.Kabaca notlar şişirilebilir.Adalet bunun neresinde ?Ayrıca okul sınavlarında not kaygısı yaşayan çocuğun psikolojisi de bozulacaktır.Zaten okul-dersane-ev üçgeninde koşuştururken çocukluğunu yaşayamayan bir çocuğa,bu çocuğun SBS de aldığı puanın altında bir sınıf puanı vermek ona bir darbe daha vurmak değil midir ?
  YBP HESABINDA bir yanlışlık olduğunu düşünüyor ve acilen kaldırılması gerektiğine inanıyorum.

 7. SBS sisteminde , tıpkı OKS de olduğu gibi , 0,001 puan bile çok önemli.Çok küçük bir puan farkı nedeniyle istenilen okullar kaçırılacak , hayaller yıkılacak,öğrenci okula gidip ders çalıştığına pişman olacak.Oysa amaç öğrenciyi dershaneden çekip güya okula bağlamaktı.Bunun tam tersi oldu.Artık öğrenciler 4.sınıf itibariyle dershanelere gitmeye başladı.Böylesine bir çaba gösteren öğrenci,okul puanının etkisiyle sınıf puanının düştüğünü görünce, kuruma olan güveni sarsılmaz mı , demekki fazla başarılı olmamalıyım diye düşünmez mi ? Çünkü daha başarılı olan öğrenciye nedense daha az puan geliyor veya puanı düşüyor.Kısaca , başarılı olmanın karşılığı, puan düşüklüğü , hatta eksi puan.Böyle birşey nasıl olur ? Okul puanının ,sınav puanına katkısı olacağına puanlar , hem de başarılı öğrencinin puanları eksi değerlere inip SBS puanını düşürüyor.Eksi demek bir sayının sıfırdan küçük olması demek.Yani öğrenci çabasının sıfır kadar bile değeri yok.Sanki okula gidip ders çalışan başarılı öğrenciye ceza kesiliyor da başarısız öğrenci ödüllendiriliyor gibi…İşte bu durumda kaygı,güvensizlik ve isteksizlik başlar .Kendinden daha başarısız olan sınıf arkadaşlarına daha yüksek puan geldiğini gören küçük bir öğrenci,neden ders çalışıyorum ki diyerek okuldan soğuyacaktır.
  Acaba SBS Sistemi,bu minik yüreklerde açılan yarayı sarıp bu adaletsizliği telafi edebilecek mi ? NE ZAMAN ?
  Özel Taş İ.Ö.O öğrenci velilerini, uygulamanın iptali adına attıkları hukuksal adım için kutluyor,destekliyor ve Danıştay ın iptal etmesini sabırsızlıkla bekliyorum.

 8. BU İTİRAZA KATILIYORUM. OKULDAKİ EN YÜKSEK PUANIN BAZ ALINMASI BANA GÖRE HAKSIZLIK. BENİM KIZIMIN YBP: 82, SBS PUANI:431.202, SP İSE 431.526. YANİ YBP VE DP SADECE 0.324 PUAN ETKİLEMİŞ. BİR BAŞKA ÖĞRENCİYİ 3 PUAN, BİR BAŞKASINI 15 PUAN ETKİLİYOR. BENCE BU NOKTADA BİR YANLIŞ VAR. OKULDAKİ EN YÜKSEK PUAN YERİNE OKUL ORTALAMASININ KULLANILMASI DAHA MANTIKLI.

 9. okul başarı puanını ilave ettiklerinden beri 4. sınıftan itibaren öğr. dersanelere akın etti . bakanlık yetkilileri bunu görmüyormu ? kesinlikle ara sınavlar iptal edilmeli not kaygısı cocukların psikolojilerini olumsuz etkiliyecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir