Ortaöğretim Araştırma Projeleri Yarışması – 2014

Türkiye’nin lise seviyesindeki en büyük ve en geniş katılımlı proje yarışması olan TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’na başvurular başladı.

Ortaöğretim öğrencilerini temel, sosyal ve beşeri bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, araştırma ve geliştirme odaklı bilgi ve becerilerini geliştirmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB) tarafından 45 yıldır “Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması” düzenleniyor.

Bilgisayar, Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik, Coğrafya, Sosyoloji, Psikoloji ve Tarih olmak üzere 9 dalda düzenlenecek yarışma, bölgesel ve final olmak üzere iki aşamada yapılacak. Bölgesel yarışmada başarılı olan projeler, mayıs ayında Ankara’da düzenlenecek final yarışmasına katılmaya hak kazanacak.

2014_yarisma_tubitak2

Derece Alan Öğrenciler YGS’de Ek Katsayıdan Yararlanacak

Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması finalinde derece alan öğrenci ve danışmanlara Başarı Belgesi ile para ödülü verilecek. Birinci olan öğrenciler ile danışman öğretmenlere 3.000 TL, ikincilere 2.500 TL, üçüncülere 2.000 TL para ödülü verilecek. Teşvik ödülü ise 1.500 TL olacak. Öğrenciler YGS’ye girdikleri yıl, bir kereye mahsus olmak üzere derece aldıkları alanla ilgili bir bölümü seçmeleri durumunda yarışmada aldıkları derece ile orantılı ek katsayı uygulamasından yararlanacak. Uluslararası proje yarışmalarına TÜBİTAK tarafından gönderilecek projeler de final yarışmasında belirlenecek.

Türkiye ve KKTC’de öğrenim gören tüm ortaöğretim öğrencilerinin katılabildiği yarışma için başvurular 6-22 Ocak 2014 tarihleri arasında e-bideb.tubitak.gov.tr adresinden yapılacak.

Geçen Yıl 7 Bin 400 Proje Yarıştı

Geçen yıl 44.’sü düzenlenen yarışmaya 81 ilden 12 bin 580 öğrenci 7 bin 400 proje ile katılmıştı. 12 merkezde düzenlenen bölgesel yarışmada dereceye giren 202 proje Mayıs ayında Ankara’da gerçekleştirilen finallere katılmıştı.

Yarışma ile ilgili detaylı bilgi için: www.tubitak.gov.tr/bideb/2204

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir