Önemli kararlarımızı ne zaman ve nasıl vermeliyiz?

Yaşamımızda verdiğimiz kararlar yaşam kalitemizi ve yönünü etkilemektedir. Öyle kararlar var ki hayatımızı doksan derece etkileyerek bir daha geri dönülemez yollara bizi sokabiliyor. Dolayısıyla yaşamımızı etkileyeceğini düşündüğümüz konularda sağlıklı ve bilinçli bir karar verme yollarını bilmeliyiz.

Lafı fazla uzatmadan sağlıklı karar vermeyle ilgili bir iki hatırlatma yapacağım.

Vereceğiniz karar hayatınızı etkileyeceğini düşünüyorsanız şu konulara dikkat etmeye çalışınız.

1. Kararlarınızı anında vermek zorunda olmadığınızı bilin. Kararınızı vermek için zaman isteyin yada kendinize zaman verin.

2. Vereceğiniz kararla ilgili bilgi toplayın. Konuyla ilgili bilgisi olduğunu düşündüğünüz kişilerle fikir alışverişinde bulunun.

3. Kararı verirken mükemmel bir sonuç beklentisiyle karar veremezsiniz. Kararın sonucuyla ilgili olarak her türlü sorumluluğunu almalısınız.

4. Önemli bir karar verecekseniz en azından üzerinden bir gün geçmesine müsaade edin. Bu sizin daha sağlıklı karar vermenizi sağlayacaktır.

5. Birden fazla seçenek üretin ve her seçeneğin yararlı yarasız yönlerini değerlendirin. Gerekirse güvendiğiniz biriyle bu seçenekleri tartışın.

6. Vereceğiniz kararla ilgili daha sağlıklı düşüne bilmeniz için yürüyüşe çıkın. Yeri gelmişken bu konuda yapılan bir araştırmayı sizinle paylaşarak yazıyı sonlandırmak istiyorum.

Medyada yayınlanan bir yazıda,

ABD’deki Santa Clara Üniversitesi’nden bilim adamlarının araştırması, konsantrasyon ve daha iyi düşünmek için yürümenin etkili olabileceğini gösterdi.

Çoğu üniversite öğrencisi 176 gönüllü, bazı yaratıcılık testlerine tabi tutuldu. Gönüllülerden testlere oturarak, koşu bandında, açık havada ve yürüdükten sonra yanıt vermeleri istendi.

Yürürken ve yürüdükten sonra gönüllülerin bu testlerde daha başarılı olduğu görüldü.

Araştırmaya imza atanlardan Marily Oppezzo, koşu bandında ve açık havada yürüyenlerin yaratıcılığında yüzde 60 artış saptandığını vurguladı.

Araştırmanın sonuçları ”Journal of Experimental Psychology” dergisinde yayımlandı.

denilmektedir.

Ve son olarak ta unutmayın ki en kötü karar kararsızlıktır.

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir