Ön lisans kontenjan sütununda SGK ve YGSK ne anlama geliyor?

2015 ÖSYM Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu incelendiğinde yapılan en büyük değişikliklerden birisi ön lisans programlarına bundan sonra YGS sınav sonucuyla da öğrenci alınmasıdır. Bunun için programlar ve kontenjanlar listesinde bir sütun daha açıldığı görülmektedir. Mevcut kontenjanlar, sınavsız geçişe biraz daha fazla ayrılarak, ikiye bölündü. Sınavsız geçişe ayrılan kontenjan (SGK) sütununda, YGS puanı ile öğrenci alan kontenjan ise (YGSK) sütununda gösterilmektedir.

Kısaca aynı programa hem sınavsız geçiş ile hem de YGS puanı ile öğrenci alınmaktadır.

Konuyla ilgili 2015 ÖSYM Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda şunalar yazmaktadır;

“Tablo 3’te yer alan ön lisans programlarının sınavsız geçiş kontenjanına (SGK) ilgili alanda sınavsız geçiş hakkı bulunan adayların yerleştirmesi yapılacaktır. Bu programların YGS puanı ile öğrenci alan kontenjanına (YGSK) ise 2015-YGS’de ilgili programın puan türünde 140 ve daha fazla YGS puanı almış adaylar yerleştirilebileceklerdir. İlgili alanda sınavsız geçiş hakkı bulunan adayların, tercihlerine göre Tablo 3’te yer alan programlara yerleştirilmesi yapılırken önce ilgili programın sınavsız geçiş kontenjanına (SGK) yerleştirmesi yapılacaktır. Bu adaylardan SGK kontenjanına yerleşemeyenlerin, ilgili YGS puanlarının yeterli olması halinde YGS puanı ile alan kontenjanına (YGSK) yerleştirmesi yapılacaktır. İlgili alanda sınavsız geçiş hakkı olmayan adaylar, Tablo 3’te yer alan programların sınavsız geçiş kontenjanına (SGK) yerleştirilmezler. Bu adaylar, YGS puanları ile bu programların sadece YGSK kontenjanına yerleştirilirler.”

[reklam]

Ön lisans kontenjan sütununda SGK ve YGSK ne anlama geliyor?” için 2 yorum

  1. Merhaba ben meslek lisesi mezunuyum 2 yıllık üniversite ye kayıt yaptırdım ama gitmiyorum tekrar deneyecegim yerleşme türünde SGK yazıo okul puanim veya alacağım ygs puanima bir dusme olur mu ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir