Okullarda şiddeti önlemek için rehberlik servisi neler yapabilir?

Şiddet ortaya çıktıktan sonra durum kötüleşeceği için bu tür önleyici çalışmalar yapılması gerekir. Hiç kuşkusuz ki bu konuda en önemli misyona rehberlik servisi sahiptir. Elbette şiddeti önleme sorumluluğu tek başına rehberlik servisine ait değildir. Öncelikle okul idaresi olmak üzere, spor kulübü ve tüm öğretmenler bu konuda sorumludur. Bu yazımızda amacımız tüm personelin ne yapacağından ziyade rehberlik servisinin sorumluluğu ve yapabilecekleri üzerinde durmaktır.

Okullarda şiddeti önlemek için rehberlik servisi neler yapabilir?

1. Öncelikle okulda öğrencilerin şiddete eğilimli olmasına neden olabilecek çevresel faktörleri iyi analiz etmelidir. Alt sosyo ekonomik yapının yoğun olduğu çevrede riskte fazla olabilir.

2 Okul içi öğrenci profilini oluşturmalıdır. Örneğin son bir kaç yılda kavgaya karışmış olanlar, şiddet eğilimli olanlar, anne-baba ayrı olanlar, son bir kaç uıl içinde kavgaya karışmış olanlar, agresif davrananlar, küfür kullanmayı alışkanlık haline getirenler gibi öğrencilerin takip edilmesi ve bunlarla gerekli rehberlik çalışmaların yapılmasında fayda var.

3. Öfkeli öğrencilerle bu konuda çalışma yapılabilir.

4. İletişim problemi yaşan öğrenciler ile ya da sınıf rehberliği düzeyinde iletişim becerileri konusunda çalışma yapılabilir.

5. Çatışma çözümü ve arabuluculuk  konusunda çalışma yapılabilir.

6. Öğretmenler ile diyaloğa geçerek şiddet eğilimli, zorba davranışlı öğrenciler ile şiddete uğrayan öğrencileri hemen rehberlik servisine iletmelerini istenmelidir.

7. Akran baskısı ile başa çıkma ve “hayır” diye bilme konusunda çalışma yapılabilir.

8. Stresle Başa Çıkma Yöntemleri konusunda sınıf düzeyinde rehberlik çalışması yapılabilir.

Özellikle bir okulda şiddet eğilimli en fazla bir kaç öğrenci olabilir. Bunların yakın bir şekilde takip edilmesi ve bu öğrenciler ile birebir çalışma yapılması  okulda şiddet olma riskini azaltacaktır.

Ayrıca sitemizde eklediğimiz şiddet ile ilgili dokümanları inceleyebilirsiniz.

Şiddeti önlemeyle ilgili önerileriniz varsa yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir