Okullarda rehber öğretmenlerin sorunları

Günümüzde rehberlik ve psikolojik hizmetleri, modern eğitimin çok önemli bir parçası haline gelmiştir.Rehberliğin bireyde gerçekleştirmeye çalıştığı birçok amaçları vardır.Bunlar arasında, bireyin kendini tanıması, gizil güçlerini geliştirmesi, ve çevresine uyum sağlaması sayılabilir.
Çağdaş eğitimde, ayrı olarak düşünülmeyen rehberliğin önemi tartışılamaz.Çünkü bireylerin kendi gelişmelerinin ve gereksinmelerine uygun durumları ve olanakları tanımaları zorlaşmıştır.Bireylerin kendilerine en uygun durumları ve olanakları tanımaları zorlaşmıştır.Bireylerin kendilerine en uygun iş ve ya mesleği seçmeleri önemli ölçüde zorlaşmıştır. Öğrencilerin kendilerini gerçekleştirmelerine en uygun bir öğrenimi yaparken kendilerine uygun ders, kurs, bölüm proğramı, eğitici çalışma ve bir üst okul seçimleri zorlaşmıştır.Yine, yetişkin ve genç kuşak arasında ciddi uyumsuzluklar, toplumumuzda ve eğitimimizde kişilerarası ilişkileri sevgi, saygı ve güvene yönelik ilke ve anlayışlara göre düzenlenmesinin kaçınılmaz olduğunu göstermektedir. Bu ve benzeri durumlardan dolayı, eğitim uygulamalarından olduğu gibi rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri Türk Milli Eğitinin içinde ayrı bir yeri ve önemi vardır.

Ancak uygulamada okullarda rehber öğretmenlere yeterince önem gösterilmemektedir.Rehber öğretmenlerin bir çok sorunu bulunmaktadır.Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür:
Okul yöneticilerinin destekleri yetersizdir.
Rehber öğretmenleri diğer öğretmenler tarafından neden derse girmiyorlar diye eleştirilmektedir.
Psikoloji ve sosyoloji alanlarında rehber öğretmenlerin yerine atama yapılmaktadır.
Bazı okullarda,rehber öğretmenlerin hizmet verecek ofisleri bulunmamaktadır.
Diğer öğretmenler tarafından rehberlik hizmetleri önemsenyebilmektedir.
Rehber öğretmenler birden fazla okulda görevlendirilebilmektedir.
Rehberlik gerekli araç gereçler ,okullarda eksik olabilmektedir.
Genelde sorunlu öğrenciler rehber öğretmenlere yönlendirildiği için normal öğrenciler damgalanmak korkusuyla rehberlik hizmetlerinden yararlanmamayı tercih edebilmektedir.
Öğrenci mevcutları rehberlik hizmetleri için çok kalabalık.ve
Rehber öğretmenlere işinin dışında idari işler verilebilmektedir.

Eğitimci-Yazar Hasan Güneş
hgunes0202@gmail.com
ulusalkanal.com.trOkullarda rehber öğretmenlerin sorunları” için 3 yorum

  1. Rehber öğretmenlerin en büyük sorunu;geleneksel yöntemlerden henüz kurtulamamış öğretmen camiası ile birlikte çalışmaktır.

  2. ferat arkadaş ben seni anlayabilmiş değilim kusura bakma.hepimiz sorunlar yaşıyoruz her meslekte sorunlar vardır ama bizim branş branşlar arasında en talihsizi.türkiye koşullarında bu işi yapmak çok zor.belki sen şanslısındır iyi idarecilere denk gelmişsindir ama bu kadar çok sorunları dile getiren arkadaşlar varken sorun bizden kaynaklanıyor demeye getirmişsin .elbetteki bizden kaynaklanan eksikler vardır herkeste vardır.fakat dışardan kaynaklanan sorunlar bin kat daha fazla.yazılan sorunların hiçbiriyle karşılaşmadım ne demek.hiç inandırıcı değil.

  3. Her okulda tüm öğretmenlerin de olabileceği gibi rehber öğretmenlerinde bir takım sıkıntıları vardır mutlaka.Ancak olaya kendi penceremden baktığım zaman 7 yıllık meslek hayatımda yukarıda yazılan sorunların hiçbiriyle karşılaşmadım.Ve çevremde bulunan arkadaşlarıma da baktığım zaman bu sorunların da çok yaşandığına şahit olmadım.Hiçbir zaman idari bir iş almadım.Daha eskiden rehberlik anlayışı ile ilgili bir takım sıkıntılar elbette vardı yaşanmıştı ancak biraz bence yaşanılan sorunların dışarıdan olabileceği gibi kendimizden kaynaklanan sorunlarda olabilir.Ayrıca dipnot olarak belirtmem gerekirse PDR mezunuyum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir