Okullar açılıyor.. . Çocuklarda okul korkusunu yenmelerine nasıl yardımcı olunur

Öğrenciler vede veliler için uzun yaz tatilinde yavaş yavaş sona yaklaşılmakta ve okullar açılmak üzere. Öncelikle İlköğretim 1. sınıf ve Okul Öncesi öğretime kayıt yaptıran ve yürekleri her geçen gün biraz daha hızlı atmaya başlayan minik yavrularımız, ağabeyleri ve ablalarından bir hafta önce ders başı yapacaklar. Daha doğrusu okullarına alışma ve okul korkularını yenmelerini ve okula uyumlarını sağlamak amacıyla bir haftalık “Okula Uyum Programı”na alınacaklardır.

Evet olayı kısaca özetledim fakat minik öğrencilerimizin okullarına alışmaları ve de ailelerinden ayrılmaları çocuklarımızın büyük bir kısmı için hiçte kolay olmamaktadır. Bir çok duyguyu içlerinde barındıran çocuklarımız için sevmek, acımak, üzülmek vb. gibi duyguların varolması ne kadar normalse korku duygusunun da varolması bir o kadar normal ve olması gereken bir durumdur.

Çocuklardaki korku duygusu aslına bakılırsa çocuğun yaşadığı ortam ve bulunduğu çevresi ile uyum sağlayabilmesi, kaygıları ile başedebilmesi ve hayatla yüzleşebilmesinin basit bir yoludur. Bütün çocukların okula başladıkları dönemde okul korkusu yaşayacak diye bir durum söz konusu değildir. Fakat böyle durumda olan çocukların eğitim hayatları boyunca sıkıntı yaşadıkları ve de akademik anlamda büyük sorunlar yaşadıkları yapılan araştırmalar vasıtasıyla sabitlenmiştir.

Çocukların okul hayatlarına başladıkları özelliklede ilk haftalarda yaşadıkları okul korkularının asıl sebebi aslında ailelerinden özelliklede annelerinden ayrılma ve kendilerine bir zararın gelebilecek olması düşüncesinden kaynaklanmaktadır. Çocuklarımız için soyut bir kavram olan öğretmen ve eğitim gerçeği, çocuğun kendini huzurlu ve güvendiği hissettiği evinden ayrılmasına sebep olması çocukta okula ve öğretmene karşı önyargı ve korku oluşturmaktadır.

Okul hayatlarına başlayan çocukların çoğunda ilk günlerde okula gitmeme arzusu doğabilmektedir. Bunu da değişik şekillerde anne ve babalarına aksettirmektedirler. Mesela ?Karnım ağrıyor?, ?Başım ağrıyor.? ?Midem Bulanıyor.? hatta ve hatta yaşadığı şehirden uzakta yaşayan özelliklede dedesi anneanne veya babaannesini özlediğini ve onların yanına gitmek istediklerini söyledikleri bile görülebilmektedir.

Aslına bakılırsa çocuklardaki yalnız kalma, daha doğrusu ailesinden uzak kalma dolayısı ilede okul korkusunun temelinde ailenin çocuk üzerinde doğumundan itibaren oluşturduğu anne ve babaya karşı olan bağımlılık özelliği yatmaktadır. Çocuğun okul hayatı başlamadan çocukların kendi başlarına bağımsız olarak ailelerinin bulunmadığı ortamlarda arkadaşları ile oynayabilmeleri ve anne babasından bağımsız olarak diğer aile fertleri yada yakın eş dost aracılığı ile dolaşabilme alışkanlığının verilebilmiş olması öğretmenlerin okullarda yaşadıkları yada yaşayabilecekleri çoğu problemi bertaraf edebilecektir?

Anne ve babaya bağımlı, devamlı ailesinin desteği ile iş yapan, sorumluluk duygusundan uzak olarak yetiştirilen çocuklarda özgüven eksikliği oluşacaktır. Bu durumda çocuğun okul korkusu yaşamasına neden olacaktır. Bu anlamda özgüveni gelişmiş çocukların büyük bir bölümü okul korkusu yaşamayacaktır. .

Okul korkusunun yenilmesi için öncelikle çocuğun okula gitmesi konusunda kesinlikle ödün verilmemeli ve mutlaka okula devamının sağlanması gerekmektedir. Ayrıca çocuğun okula neden gitmesi gerektiği izah edilmelidir. Okula gitmemesi durumunda okulda arkadaşlarının yapacağı çalışmaları kendisinin yapamayacağı ve doğal olarak ta bazı konularda arkadaşlarından geri kalacağı anlatılarak çoğun okula gitme istek ve arzusunun artırılması gerekmektedir.

Eğer ki; çocuğun korkusu haddinden fazla vede okula yalnız gitmesi durumun da çocukta psikolojik sorunlar oluşturacak gibi ise ilk hafta çocukla birlikte okula gidip, dönüşte de kendisini almaya geleceğini belirterek çıkış saatinde gelinerek çocuğun okula alıştırılması sürecine destek olunmalıdır.

Velilerin çocuklarında oluşabilecek okula gitme konusundaki korkularına tek başlarına müdahale etmeleri çocuk üzerinde eğitim hayatı boyunca yaşayabileceği sorunlar oluşmasına neden olabilir. Dolayısı ile bütün problemleri öğretmenleri ve okul rehberlik servisleriyle görüşerek çözmeleri daha doğru olur.

Atila KALDIRIM

http://www.atilakaldirim.tr.gg
Başta bu sene okul öncesi eğitimlerine ve 1. sınıfa başlayacak olan öğrencilerimiz olmak üzere geleceğimizin teminatı bütün öğrencilerimizin huzurlu ve başarılı bir eğitim öğretim yılı geçirmelerini diliyorum?.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir