Okulda Şiddetin Azaltılmasında Rehberlik Servisi

Şiddetin azaltılmasında okulun her birimi kendi alanlarında sorumludur. Bu konudaki çalışmaları ve sorumluluğu sadece rehberlik servisinde görmemek gerekir. Örneğin şiddetin azaltılmasında okul içi etkinlikler önemlidir. Bunun için beden eğitimi öğretmenleri sportif faaliyetleri zenginleştirebilir ve katılımın okul geneline yayılmasını sağlayabilir. Diğer taraftan edebiyat, tarih gibi sosyal bilimler öğretmenleri tiyatro, münazara, makale yazma ve şiir yarışmaları gibi etkinlikler ortaya koyabilirler. Resim ve müzik öğretmenleri de kendi alanlarıyla ilgili çalışmalar yapabilir. Okulda şiddetin önleme sorumluluğunun sadece rehberlik servisinde olmadığını ortaya koymak bakımından tüm bu örnekleri çoğaltabiliriz. Ancak amacımız bunu kanıtlamak olmadığı için konuyu okulda şiddetin azaltılmasında rehberlik servisinin görevlerine getirmekte fayda var.

okuldasidettehayir

Okulda Şiddetin Azaltılmasında Rehberlik Servisi Neler Yapabilir?

Yapılacak çalışmalar planlanmalıdır. Bu planlamada aşağıda yazacağım maddeler yol gösterici olacaktır.

1- Öncelikle okul idaresi ve öğretmenlerle konuyla ilgili olarak sürekli diyalog içinde olunmalıdır. Her birimin kendi çalışmasını yapması için müşavirlik hizmeti verilmesi yararlı olacaktır.

2- Riskli öğrenciler tespit edilmeye çalışılmalıdır. Bununla ilgili geliştirilen formlar kullanılabilir. Öğretmenlerde görüş alınabilir. Riskli öğrencilerin durumuna uygun çalışmalar yapılabilir.

3- Öfke yönetimi konusunda grup etkinliği yapılabilir.

4- Çatışma ve problem çözme becerileri sınıf içi rehberliği yapılabilir.

5- Şiddet ve yardım kaynakları konusunda sınıf içi rehberliği yapılabilir (Programda da mevcuttur)

6-  Stresle başa çıkma yönetimi konusunda grup etkinliği yapılabilir

7- Konuyla ilgili formasyonunuz da varsa akran arabuluculuğu konusunda çalışma yapılabilir.

8- Alınganlık ve İletişim ve Becerileri ve Hayır Diyebilme konularında sınıf içi rehberlik çalışmaları yapılabilir.

Rehberlik servisi bu çalışmaları bir yıla yayılmış bir şekilde yapıldığında okul genelinde şiddet konusunda hatırı sayılır bir çalışma yapmış olacaktır.

Sizde rehberlik servisi tarafından yapılabilecek çalışmaları yorumlar bölümünden ekleyebilirsiniz.

Okulda Şiddetin Azaltılmasında Rehberlik Servisi” için 2 yorum

  1. Sabah haberlerde “omuz atma” nedeniyle başlayan kavgada bir öğrencinin hayatını kaybettiğini duyduğumda tüylerim diken diken oldu. Bu hiç bir mantıkla tarif edilemez bir durum. İnanın bir rehber öğretmen olarak ne yapabilirim diye düşündüğümde hiç bir şey gelmedi aklıma. Biz ne yapmalıyız somut olarak.

    1. çok şey var hocam.. sınıf sınıf gezip kendimizi tanıtmak başta geliyor. sonrasında da öğrenciyi aile ve öğretmenlerinden edindiğimiz bilgiylle tanımaya çalışmak. bence hiçbir konuda her öğrenci için genel geçer çözüm yöntemleri yoktur. bireye özgü metotlar her zaman daha kalıcıdır. öğrenciyi tanıyıp bamteli dediğimiz noktaları bulup işe oradan başlamak gerek.tabi bunların hepsinden önce de öğrencide kendimize karşı bir aidiyet duygusu oluşturup kendimizi ona kabul ettirebilmek. aile açısından öğretmen açısından ve danışan açısından.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir