Okul zamanı anneleri bekleyen dört şey

Her ne kadar okulların açılmasına çok zaman olsa da beğendiğim bu yazıyı paylaşmak istiyorum. Okulların açılmasıyla anneler için hem bir rahatlama hemde bir telaşın başlaması demektir.

Uzun bir tatil döneminin ardından artık okulllar 28 Eylül itibariyle açılıyor.Kimi öğrenci tatilin sarhoşluğunda günlerini geçirirken kimi öğrenciler de artık okul döneminin gelmesini ve arkadaşlarıyla buluşmanın hayalini kuruyor.Öğrenciler bu gel-gitler içerisindeyken acaba veli annelerimiz neler düşünüyor?Okulların açılmasıyla onları bekleyen tatlı koşturmalar neler?

Bakalım, Okulların Açılması İle Anneleri Bekleyen 4 Tatlı Telaş nelermiş

Her şeyiniz, yavrularınız için en iyisini yapma konusunda elinden geleni yapan annelerimiz okul dönemi ile birlikte farklı koşturmalar yaşıyorlar.Hele bir de çalışan anne ise işler biraz daha sıkı mücadeleyi gerektiren bir hal alabiliyor. En azından birini ya da ikisini yaşadığınız ve okurken kendinizi bulacağınız, ufak bir tebessüm edeceğiniz yazımı sizlerle paylaşmak istedim.

Uyandırma seansları

Öğrenciler, sanki iş hayatlarında ömrünün geri kalanına kadar sabahın erken saatlerinde kalkacaklarını düşünüyormuş gibi okul hayatlarında uykuya ayrı bir önem veriyorlar !

Çocuğunuz sabahçı mı ? Bu, şiddelti uyandırma seanslarının yaşanacağının belirtisi !

Artık odaya 10 defa gelip KALK! demek mi dersin, yorganı üzerinden çekmek mi dersin uyanana kadar çetin bir mücadele vermek zorunda kalabilirsiniz.

Gece yatmak bilmez sabah kalkmaz bilmez çocuğunuz için bu tatlı telaş okul dönemi ile başlıyor, hazırlıklı olun.

Kahvaltı – Beslenme Çantası Hazırlığı

Ne kadar çocuğunuz “Kantinde tost ekmek alır yerim” dese de sizin içiniz el vermez bilirim =).Bir yandan onu uyandırmaya çalışırken bir yandan da sağlam kahvaltı yapmasını sağlayıp okulda da yiyecek bir şeyler hazırlama telaşındasınızdır.

İnşallah akşamdan kalma ekmek vardır ! En azından biraz daha kolay olur sizin için.

Tatil zamanında istediğiniz saatte kahvaltı yapabiliyordunuz ama çocuğunuz küçükse okulların açılmasıyla artık beslenme çantası telaşınız da başlayacaktır.

Okul Üniforma Hazırlığı

Okul dönemi olmadığı zamanlarda kıyafet konusunda kısıtlama olmadığı için ütü gerektirmeyen kıyafetleri çocuğunuz seçip giyebiliyordu.Ama artık kıyafet zorunluluğu varsa önlük vs gibi üniformanın temiz ve ütülü olması gerekiyor.O kadar koşturma arasında pazar akşamına bırakılan bu iş de maalesef can sıkıcı olabiliyor anneler için.

Ütü genellikle bayanlar arasında sevilmediği için yapmayı bilen lise öğrenisi kızlar bile bu işi annelerine bırakabiliyor =).

Performans Ödevleri

En zoru da bu değil mi ?

Ah şu öğretmenin verdiği ödevden bir anlasam da yapsam !

Kızım şu ödevi yap Allah aşkına. Akşam rahat rahat oturalım.

Belki de verilen ödevi anlamasanız da haylaz çocuğunuz için yaptığınız çabaya hayranım.Yeri geldiğinde kalemi kağıdı siz alıp ödevler yaptığınızı da biliyorum.O da yetmeyip sağı solu arayıp anlayan birini bulma çabanız takdire şayan.Sanki ödevi siz almışsınız da yarın öğretmenin karşısına siz çıkacaksınız.

Son Sözler

Eylül ayı itibariyle okulların açılma dönemi gelmiş bulunuyor.Öğrencilerin yeni döneme alışması elbette biraz zaman alacaktır.Hele ki bu seneki tatilin biraz daha fazla olduğunu düşünürsek.Yalnızöğrenci kardeşlerimizin yanında fedekar annelerimiz de bir hayli yoğun döneme giriyorlar.Ne diyelim Allah kolaylık versin !

Yukarıda tatlı telaşları yaşadığım dönemden örnekler vererek paylaşmak istedim. Peki ilaveten farklı koşturmaların yaşanacağını düşünüyorsanız yorum bölümünde belirtirseniz sevinirim.

Kaynak: http://www.egitimbolumu.com/2015/09/okul-donemi-anne-telasi.htmlBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir