Okul Psikolojik Danışman (rehber öğretmeninin) görevi nedir?

Türkiye’de işlevi henüz bilinmediği için rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinden asli görevleri dışında pek çok iş beklenmektedir. Zaman zaman gelen haberlerden anlaşıldığı kadarıyla azda olsa bazı okul idarecileri rehber öğretmenlerden kütüphanecinin yapacağı işleri
dahi beklemektedir. Nöbet tutma görevi olmadığı için yargılanabilmekte ve yatılı okullarda belleticilik yapmaya zorlanabilmektedir. Tüm bu olumsuz örnekler bir tarafa ne yazık ki okul idarecilerinin büyük bir kısmı rehberlik servislerinden nasıl yararlanabileceklerini dahi bilmemektedir. Asında ellerindeki PDR gibi güzel bir kaynağı fark etmiş olsalar birçok güzel çalışmaları birlikte yapabilecekler. Okul başarısının arttırılmasında birlikte çalışabilirler. Öğrencilerin birçok sorunlarını halletmek için çalışmalar yapabilirler. Sınıf öğretmenlerinin sınıf etkinliklerini sağlıklı yürütülmesini sağlayabilirler. Ancak tüm bu çalışmalar için Okul rehber öğretmeninin görevleri okul idaresi ve öğretmenler tarafından iyi bilinmelidir. Okul rehber öğretmeni tıpkı diğer branşlar gibi yapacağı işleri belli ve bir programa bağlıdır.

Okul idareleri ve öğretmenler kendi tecrübe ve özel beklentilerine göre rehberlik ve psikolojik danışma servislerinden hizmet beklememelidir. PDR için sağlıklı olacak olan tutum ve iş verimini sağlayacak olan şey PDR mevzuatına ve PDR ilke – amaçlarına uygun beklentileri oluşturmaktır. Bu şekilde oluşturulan beklentiler sayesinde PDR servisleri daha verimli çalışacak ve çalıştırılabilecektir.

Peki  “Okul rehber öğretmeninin görevi nedir?”. Bunun cevabını PDR yönetmeliğine ve rehberlik ilke-amaçlarına göre vermeye çalışalım.

Okul rehber öğretmeninin görevleri nedir?

[ RehberNET PDR Otomasyon Programı için tıklayınız. ]

1)    Bireysel  psikolojik danışma yapar. Kaldı ki bu psikolojik danışmanın asli görevidir. Hiçbir şey yapmasa sadece bunu yapsa dahi okuldaki sorunlara yetişemez. (Formasyonu uygunsa)

2) Grupla psikolojik danışma yapar. Ki buda asli psikolojik danışmanın asli görevidir.  (Formasyonu uygunsa) (Meslektaşlarımıza özellikle bu çalışmaya önem vermeyi tavsiye ediyoruz.)

3) Bireysel ve grupla rehberlik hizmetlerini alanın ilke ve standartlarına uygun biçimde yürütür. (Bilgilendirme çalışması, arkadaş ilişkileri, uyum sorunları, aile sorunları vs)

4) Rehberlik programının uygulanmasında sınıf öğretmenlerine müşavirlik hizmeti vermek. Ancak sınıf öğretmenleri bunu PDR servislerinden talep etmelidirler.

5) Okul türüne ve ihtiyacına göre rehberlik ve psikolojik danışma servisinin programını bilinçli yapmak (Ne yazık ki birçok meslektaşımız hazır PDR programlarını üzerinde az bir değişiklik yaparak kullanabilmektedir.)

6) Meslekî rehberlik etkinliklerini gerçekleştirmek

7) Öğrenme problemleri ve verimli ders çalışma konusunda çalışmalar yapmak.

8- Meslekî ve bireysel rehberlik çalışmaları için öğrencilere yönelik olarak bireyi tanıma etkinliklerini yürütür. (Test, anket, envanter uygular ve değerlendirir)

9) Öğrencilerin problemlerini araştırmak ve tespit edilen problemlere yönelik çalışmalar alışma planlamak (Kendini yalnız hissediyor, kendine güvenmiyor, insanlar ile anlaşamıyor, derslerinde başarısız vs)

10) Öğrencilerin hangi derslerde başarılı olduğunu tespit ederek velilere ve öğrencilere ders seçiminde yardımcı olmak.

11) PDR servisinden istenen rehberlik ile ilgili raporları hazırlamak.

12) Okula yeni başlayan ve nakil gelen öğrenciler ile okula uyum çalışmaları yapmak. Eğer eğitim öğretim içinde bir öğrenci nakil geldiyse mutlaka onunla ön görüşme yapmak.

13) Aile ve öğrencilere, gerekirse öğretmen ve personele yönelik seminer – konferans düzenlemek.(Ergenlik, aile iletişimi, okula uyum, anne baba tutumu vs)

14) BEP planı gibi ilgili komisyonlarda görev almak.

15) Disiplin problemi çıkartan öğrenci ile görüşerek nedenlerinin anlaşılmasını sağlamak varsa çözüm üretmeye çalışmak.

Kaynak: https://www.aktuelpdr.net
Özkan Emiroğlu
Okul Psikolojik Danışmanı

Meslektaşlarım https://www.facebook.com/ozkanemiroglu dan bizi takip edebilir.
facebook takibi için: https://www.facebook.com/aktuelpdr/
facebook AktuelPDR grup için: https://www.facebook.com/groups/aktuelpdr/ 
twitter takibi için: https://twitter.com/ozkanemiroglu

(NOT: Lütfen mesleğini sevmeyenler facebook arkadaşlığı göndermesinler.)Yazıyı paylaşın

Okul Psikolojik Danışman (rehber öğretmeninin) görevi nedir?” için 24 yorum var;

 1. Sayın meslek taşlarım ve branş öğretmenlerim.(özellikle branş öğretmeni olan arkadaşlar) bir öğrenci 40 aldığı dersten hocam sizin söylediklerinizi yaptım 81 aldım (matematik) sizin programla ilk defa takdir aldım. Beni rahatsız eden arkadaştan sizin yönteminizle uzak kaldım, simdi daha mutluyum annemle daha iyi anlaşıyorum, travma yaşamış olduğu halde düzenli okuluna devam ediyorsa bir öğrenci ve daha saya bileceğim ama uzatmak istemediğim için saymadığım yüzlerce örneğe rağmen)bunları rehber öğretmeniyle iletişim içinde yapıyorsa öğrencilerin başarısı ve uyumu için daha rehber öğretmen ne yapsın. Amaç öğrencilerin başarısı mutluluğu uyumu değil mi? İllaki mesai artırmak evrak doldurmak mı iş

  Reply
 2. Merhabalar hocam benim bir sorum olacaktı. Okulda pdikolojik danismsn yoksa onun görevlerini kim yerine getirir? Simdiden tesekur ederim iyi calismalar

  Reply
  1. Özkan Emiroğlu · Edit

   Psikolojik danışmanın görevini okulda başka biri yerine getiremez.
   Okuda rehber öğretmen olmadığı zaman onun PDR programı da farklı hazırlanır. Sadece sınıf rehberlik çalışmaları yapılır.
   Problemler vakalar gerekirse ramlara yönlendirilebilir.

   Reply
 3. Hocam ben üniversitede PDR öğrencisiyim
  Bir calismamiz var okullardaki rehberlik servislerinden görevi dışında beklentiler bu konuda düşünceleriniz nedir

  Reply
   1. Pdr öğrencisi · Edit

    Pdr mezunlarinin genel olarak görevi dışındaki beklentiler mesela rehber öğretmeninin boş derse girmesini beklemeleri bu konudaki düşünceleriniz

   2. Özkan Emiroğlu · Edit

    Beklesinler.Daha çok beklerler. Mesleğime ve bana saygı içermeyen bir beklentiye saygı duymam. Kimse de duymasın.

 4. bende 3 senedir görev yapıyorum ancak hala ne iş yaptığımızı kendim bile anlayabilmiş değilim … öğrencilerin velilerin ve mesai arkadaşlarımızın beklentileri ile kendi kafamda olması gereken işler hiç birbirine benzemiyor. Ve yapı olarak dik bir karakterde değiliz bazı meslektaşım da da aynı şeyi görüyorum.bu yüzden üzerimize geliniyor biz sabrettikçe veya insanları kırmadıkça daha çok üZerimize geliniyor… Araftayım ne diyeyim…

  Reply
 5. Dikkat ediyorum da herkes işini gücünü bırakmış nasıl rahat ederim kavgasında…”HERŞEY ÖĞRENCİ İÇİN İSE HERŞEYE VARIM” diyeni görmedim…İşin kaytarma yönü ağır basıyor…Yönetmelikte yazanı baz alırsak işimiz yarım kalır diyen yok…”Ben 6 saat çalışma görevimi yapar çıkar giderim” zihniyeti doğrumu?İdeal öğretmenlerimizi tenzih ederim..selamlar

  Reply
  1. Hocam özel eğitimde bizde çalışabildiğimiz halde pdrci almıyorlar, psikoloji mezunu tercih ediyorlar, ayrıca çok düşük maaş veriyorlar, özel sektörde rehber öğretmenlerin yerine felsefe ve sosyoloji mezunu çalışıyor, işsiz kalıyoruz resmen

   Reply
 6. 2524 sayılı yönetmelik · Edit

  Sayın meslektaşım Özkan Bey. Rehber Öğretmen meslektaşlarımız SATRANÇ ALANINDA DERS DIŞI ETKİNLİK ÇALIŞMASI (egzersiz) yapabilir mi? Şu ana kadar yapan arkadaşınız veyahut meslektaşımız var mı, biliyor musunuz?
  Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim,
  İlginiz için şimdiden teşekkür ederim…

  Reply
  1. peki rehber öğretmen ne yapar.bütün çalıştığım okullarda olduğu gibi genellikle yatar mı? nerdeyse yorgan getirmedikleri kalıyor

   Reply
   1. Özkan Emiroğlu · Edit

    Önyargınızın olduğu belli. Nasıl ki bir öğretmen derse girdiği halde %100 başarı sağlayamıyor ve bazı öğretmenler derse girdiği halde verimli ders yapmıyorsa aynı durum rehber öğretmenlerde de olabilir. Genellemeyelim lütfen

 7. Iyi calismalar kaynastirma ogrencilerin velileriyle ilgili formlarin doldurulması okulda rahber ogretmen varsa kimin gorevi sinif rehber ogretmeninin mi yoksa okul rehber ogretmeninin mi

  Reply
 8. Slm belki de birçok rehber öğretmenin karşılaştığı bir durum olan boş derslere girmemizin istenmesiyle ilgili sorum olacak.benim çalıştığım okulda da bu sorunu yaşıyorum.Ne yapabilirim. Yönetmelikte ders görevi verilemez yazıyor.dilekçe mi vermeliyim. Bu durumdan çok rahatsız oluyorum. Diğer öğretmenler sanki bana güveniyor. bu iş sanki benim işimmiş gözüyle bakıyorlar.

  Reply
 9. Öncelikle Kolay gelsin. Çok önemli bir konuda yardıma ihtiyacım var. Okulumdaki bir öğretmenle ilgili idareye şikayet dilekçesi verilmiş bunun sebebi ise ilkokul kademesindeki bir öğrenciye çok düşük not vermesi öğretmenin. İdare bununla ilgili benim görüşümü isteyebilir mi?

  Reply
 10. hocam öncelikle teşekkürler. Peki okulda şiddeti önleme ve risklerden korunma eylem planı hakkında bilgi verebilir misiniz? Planlarda öyle bir şeyden de bahsediliyor umarım biz hazırlamıyoruzdur.

  Reply
 11. rehber öğretmenlerin sorumluğu ciddi boyutlarda .günümüzde boşanmaların fazlalığı bir gercek bu durumda anne-baba arasında sıkışan,duygusal istismara uğrayan ilkokul çağındaki çocuklara (hatta zaman zaman fiziksel ,) psikolojik destek çalışmaları yapabilseler,bu durumu yaşayan hiçbir kimse çocuğun yerinde olmak istemez

  Reply
 12. rehber öğretmenimiz disiplin problemi yaratan öğrenciyi kendisine yönlendirmememizi istemiyo ama, disip probleminin arkasında yatan neden bir davranış bozukluğu ve öğretmen arkadaşım bu öğrencile hiçbir şekilde iletişim kuramıyorsa ,bu öğrencinin profesyonel psikolojik desteğe ihtiyacı yok mu bu öğrencileri rehberlik servisine göndermeyip ne yapacağız

  Reply
  1. Özkan Emiroğlu · Edit

   Davranislarin altinda psikolojik bir problem vars elbette rehberlik servisine yonlendirilmesi gerekir. Haklisiniz
   Ama bircok ogretmen sizin belirttiginiz olcuye gore yonlendirmiyor. Daha cok guc savasindan ve sinif yonetiminden kaynaklanan nedenlerden gonderiyor.

   Ama sizin belirttiginiz husus ayrica cok onemli.

   Reply

Yazı için yorumunuz