Okul Psikolojik Danışmanlarını İlgilendiren Anket Sonucu

Her ne kadar okulda çalışan birçok meslektaşlarımız “bizim işimiz sadece üniversite yada lise sınavlarına hazırlıkta öğrencilere rehberlik etmek değil”  deseler de mesleğimizin görünen tarafı üniversite yada lise sınavlarına hazırlık rehberliğidir. Elbette bizde biliyoruz, bizim işimiz çok yönlü. Önleyici rehberlik,  psikolojik danışma, test ve anket sonuçları, şiddeti önleme, aile eğitimi, okul içi seminerler vs. vs. Ama bunların yanında öğrenci ve ailelerin öncelikli önemsediği konu üniversite yada lise sınavlarına hazırlıkta öğrencilere etkin olarak destek olmamızdır. Bu konuda eksik kaldığımızda ne yazık ki rehberlik servisinin tam işlevini yapamadığı izlenimini verebiliyoruz.

Bu konuyu açmadaki nedenim hurriyet.com.tr deki konuyla ilgili bir haberden kaynaklanıyor.

Bu noktadan sonra kendim yorum yapmadan araştırmanın sonucunu sizinle paylaşıyorum. Yorumu sizlere bırakıyorum.

———————

İksara olarak elimizdeki veriler, öğrencilerin dershaneden yalnızca sınava hazırlık hizmeti almadığını gösteriyor. Her 4 üniversite adayı öğrenciden 3’ü dershanenin hedef belirleme, sosyal ilişkilerde gelişme sağlama ve zamanı verimli kullanma gibi sınav hazırlığına görece uzak konularda da son derece yararlı olduğunu düşünüyor.

hedef

 

 

Yine elimizdeki veriler, hem okula hem dershaneye devam eden her 4 öğrenciden 3’ünün okula kıyasla, dershanede kendisiyle daha fazla ilgilenildiği’ni düşündüğünü gösteriyor. Bu akademik ve psikolojik ilgi, yalnızca akademik konularla sınırlı değil; çünkü bu öğrencilerin yüzde 53’ü yalnızca dershaneden rehberlik desteği aldığını söylüyor.

universite_destek

Doç. Dr. Selçuk ŞİRİN – New York Üniversitesi

Sadece bizi ilgilendiren bölümlerini alıntı yaptık. Yazının ayrıntıları için http://www.hurriyet.com.tr/egitim/24906431.asp adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Şuan kendi yorumlarımı belirtmem gerekirse öğrencilerde bu algı ne yazık ki var. Ama bunun nedeninin sadece okul rehberlik hizmetlerinin yetersizliği olarak düşünmek doğru değil. Yılladır bu hizmetleri sanki sadece dershaneler yapabilirmiş gibi bir algı oluşturulduğu gerçeğini de gözardı etmemek gerekir. Normal şartlarda mesleki rehberlik çalışmaları konusunda okul rehberlik servislerinin altyapıları donanımlıdır. Öğrenci yeter ki rehberlik servisinden bu yönde talepte bulunsun. Görülecek ki daha fazlasıyla belirtilen konularda rehberlik hizmetleri alabileceklerdir. Ayrıca okul rehberlik servisleri de bu konuda kendilerinde eksiklik görüyorlarsa mutlaka çevre okulların rehberlik servislerinden gerekli desteği alabilirler. Bu konudaki karşılıklı dayanışma bu çalışmaları daha da güçlendirecektir.

 

[reklam]

 

Okul Psikolojik Danışmanlarını İlgilendiren Anket Sonucu” için 5 yorum

  1. sosyolog arkadaşım aşağılık kompleksine girmene gerek yok sonuçta herhalde kendin isteyerek alanını seçtin(!) puanın PDR tercih etmeye yetmediğiiçin değil!

  2. Öğrenciler nasıl ki dershaneye para verdikleri için daha fazla ders çalışıp okuldaki dersleri takmıyor aynı şekilde okulda yapılan rehberlik faaliyetlerini de bedava olduğu için dikkate almıyorlar ama dershanede para verdikleri için onlara söylenen şherşey daha kıymetli olyor işte asıl mesele bu

  3. Bunun sebebi dershanelerin rehberlik birimlerinde sosyoloji ve felsefe grubu öğretmenlerinin çalışması olabilir mi??.sizin beğenmediğiniz bu öğretmenler sizden çok daha fazla gayret gösterip çocuklarla ilgileniyorlar.

  4. şunu gözardı etmemek lazım dershanelerde bütün öğretmenler rehber öğretmeni gibi ilgileniyor bu yüzden bütün öğrencilere ulaşılıyor. okullarda ise sadece rehberlik servisinin görevi olarak görülüyor. 800 öğrenciye 1 psikolojik danışman ne kadar ilgili olabilir ki sadece gerçekten istekli ve servise gelen öğrencilerle ilgilenebiliyorsun. Takip konusu zaten başlıca sorun. bunları da düşünmek lazım

  5. SON NOKTA OLAN TERCİH DÖNEMİNDE OKUL REHBERLİK SERVİSLERİNİN SON BİKAÇ YILDIR DEVREYE GİRMEYE BAŞLAMASININ DA BU DURUMDA ETKİLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.. ÖNCEDEN TERCİH İÇİN SADECE DERSHANEDEN YARDIM ALINABİLİYORDU.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir