Okul Müdürleri Sınavla Atanacak

Okul müdürü atamalarında zorunlu olan sınav, 5 yıl önce kaldırılmış, müdür yardımcılığına sınav getirilmişti. 2 yıl önce de müdür yardımcılığı sınavına son verilmişti.

Bakanlık, atamaları adayların özlük bilgileri ve tecrübelerine verdiği puana göre yapmak istemiş, ancak son 6 yılda çıkarılan atama yönetmeliklerinin tamamı Danıştay’a takılmıştı. 6 yıldır okul yöneticisi atamakta sıkıntı yaşanırken, halen 30 bin civarında müdür ve yardımcısı vekâletle görevlerini sürdürüyor.

Yeni dönemde ise hem okul müdürlüğü hem de müdür yardımcılığı için yazılı sınav yapılacak. Bakanlığın hazırladığı yeni ‘yönetici atama yönetmeliği’ne göre okul müdür yardımcıları doğrudan yazılı sınavda aldığı puana göre belirlenecek. Okul müdürleri ise yazılı sınava ilave olarak yöneticilik tecrübesi, uzman veya başöğretmen olup olmadığı ve sicil notu gibi bilgilerine verilecek puana göre oluşturulacak ‘değerlendirme formu’ dikkate alınarak seçilecek. Müdür başyardımcılığı için ise sınav yapılmayacak. Bunun yerine ‘değerlendirme formu’nda en yüksek puan alanlar tercih edilecek. Söz konusu atamaları valilikler yapacak. Vekillerin asil olabilmesi için diğer adaylar gibi sınavda başarılı olmaları gerekecek. Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan sınavlarda sorular Milli Eğitim mevzuatı ağırlıklı olacak. Müdürlük ve yardımcılık sınavları ‘eşzamanlı’ olarak da yapılabilecek. Bu durumda adaylar sınavlardan birini tercih etmek zorunda olacak.

İBRAHİM ASALIOĞLU ANKARA

ZAMAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir