Okul Çocuğun Yanında Eleştirilmemelidir

Anne ve babalar çocuklarının okulda geçirdiği zaman içinde neler yaşadığını merak ederek çocuklarının okulda geçirdiği süreci anlatmalarını isterler. Yâda siz merak etmeseniz de çocuğunuz okulda yaşadıklarını aileleri ile paylaşmak isteyebilir. Çocuk ve ya genç okulda yaşananları doğal olarak tek taraflı olarak aklına geldiği kaldığı kadarı ile anlatır. Ders esnasında şöyle oldu, okulda kavga çıktı, şu öğretmen şöyle yaptı. Öğretmenin şöyle bir ödev verdi ya da bana şunu söyledi gibi okul yaşamına ait olayları sıralar. Bunlar arasında ailelere uygun olmayan veya sizce bir anlam ifade etmeyen duyumlar alabilirsiniz. Bu duyumlara neden olan olayları mümkün olduğunca çocuklarınızın yanında eleştirmeyin. Özellikle; Öğretmeninin davranışları, verdiği ödevler, okul disiplin olayları evde tartışılmamalıdır. Bu eleştirmeler ve tartışmalar Çocukta, okula karşı bir soğukluğa, öğretmenine karşı da otorite karmaşasına sebep olabilir. Unutulmaması gereken en önemli şey İnsanlar sevdikleri kişiler ile birlikte olduğu ortamlarda daha mutlu ve başarı olabildiklerinden dolayı anne ve baba olarak, çocukların öğretmeni ve okulunu sevmesini olumsuz yönde etkileyebilecek konuşmalardan kaçınılmalı.

Yukarıdaki cümleler, ailelerce sıkıntı içerebilecek meselelerin, hiç eleştirilmemesi ya da hiç konuşulmaması olarak anlaşılmamalı. Uygun ortamın sağlandığı sürece, okul disiplin olaylarında sıkıntı oluşturabilecek konuların okul yönetimiyle, öğretmen, ders işleyişi, ödevler vb meselelerde ise mümkün oldukça, çocuğun öğretmeni ile yüz yüze konuşulmalı ve bu konuşmalar esnasında çocuk bulundurulmamalı. Böylelikle aileler olaylara yalnızca çocuğunun bakabildiği kadarki açı ile değil daha geniş bir bakış acısı ile olayları objektif değerlendirme fırsatı bulacaklar.

Çocuğunuzun kendi başına halletmesi gereken meselelere müdahale etmeyin, bırakın sorunu halledebileceğini kendisi görsün.

Öğretmen-okul -veli ilişkisi eğitimde başarıya giden yolda önemli bir rol oynar. Aile-okul-öğretmen işbirliğinin avantajlarından en önemlisi, okulun yapısını, değerlerini ve standartlarını tanıyan aileler çocuklarını daha iyi yönlendirebilirler.

Bazı anne ve babalar çocuğunun, öğretmeni ve okulu hakkındaki konuşmalarında tamamen çocuğunu suçlayıcı pozisyona girmektedirler. Bunun yerine mutlaka çocuğunuzu dinleyin. Onu önemsediğinizi ona hissettirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir