Okul Başarısı İçin Yapılması Gerekenler

Sevgili okuyucularım, hiç şüphesiz okul başarısını arttırmak, iyi bir üniversiteyi, hatta iyi bir üniversitenin iyi bir bölümünü kazanmak için çok önemlidir.ÖSS’ye hazırlanan bütün öğrenciler soru çıkan konuları en iyi şekilde kavrayıp en fazla neti nasıl bırakabilirim düşüncesindedirler. Ancak ÖSS’de başarılı olmanın bir koşuluda diploma notunun mümkün olduğunca yüksek olmasıdır. Benim üzerinde durmak istediğim konu, diploma notunun yüksek olabilmesi için gerekli olan ders çalışma davranışının nasıl kazanılacağı ve sürdürülebileceğidir.

Ders çalışma davranışının kazanılabilmesi için öncelikle günü birlik ders çalışma alışkanlığının kazanılması gerekmektedir. Peki bu nasıl olacak? Elbetteki bir çalışma planı hazırlamakla olacak. Ders çalışma planının iki önemli unsuru vardır.

Bunlar;

1.Derse gelmeden önce mutlaka o dersle ilgili ön hazırlık yapılmalıdır.

2.Okuldan eve dönünce gün içinde işlenen derslerin tekrarı yapılmalıdır.

Öğrenciler tarafından uygulanacak en güzel plan, kendi ihtiyaçlarınıza göre hazırlayacakları plandır.Şimdide bundan söz edelim.

Öncelikle, uykuda geçen sürelerin, okulda geçen sürelerin, dinlenmede geçen sürelerin tamamı hazırlanacak plan üzerinde kapatılması sonrada ders çalışma için uygun zaman dilimlerinin belirlenmesi gerekmektedir.Bundan sonra yapılması gereken şey, gün tekrarından başlayıp, sonrada ertesi gün okulda görülecek derslere 45 dk. ders, 5 dk. tekrar, 10 dk. dinlenme, şeklinde çalışmak olmalıdır. Ertesi günkü dersler planda yerleştirilirken öncelikle sözel derslerden başlayıp bir sözel ders bir sayısal ders şeklinde planda yerleştirilmelidir. Özellikle 10. ve 11. sınıflarda okuyan sayısal öğrencileri birkaç dersin dışında sözel diyebileceğimiz ders görmediklerinden planlama yaparken birbirine benzemeyen sayısal dersleri ard arda yerleştirebilirler (Örneğin Matematik’ten sonra Biyoloji, Fizikten sonra Kimya gibi).Aynı şey eşit ağırlık öğrencileri içinde geçerlidir (Edebiyat’tan sonra Coğrafya, İngilizce’den sonra Tarih gibi).

Hafta içi günü gününe ders çalıştıktan sonra öğrenilenlerin uzun süreli hafızaya alınabilmesi için planda yer alan derslerin tamamının hafta sonunda ayrı ayrı olmak şartıyla tekrar edilmesi gerekmektedir.Burada şu bilgiye yer vermek yararlı olacaktı; Derste öğrenilenlerin %60’ı ilk 20 dk.içerisinde, %70’i ilk 60 dk. içerisinde, %80’i ise 24 saat içerisinde unutulmaktadır. İşte bu nedenden dolayı tekrar çok önemlidir. Düzenli bir şekilde tekrar yapılmadığı takdirde, birçok bilgi unutulmuş olduğundan, sınav öncesi bütün bilgileri yeni baştan öğrenmek gerekecektir. Buda zaman kaybından başka bir şey olmadığı gibi verimlide olmamaktadır.

Bütün bu anlatılanlardan, sonra hazırlanan planın en az iki hafta denenmesi, aksayan yönlerin tespit edilmesi, sonrasında da gerekli düzeltmelerin yapılması gerekecektir. Bütün bu planlama aşamalarında öğrencilerin Rehberlik Servisi ile görüş alışverişinde bulunmaları yararlarına olacaktır.

Bu şekilde günübirlik ders çalışıldığı takdirde yazılı gecelerinde sabahlamaya hiç gerek kalmayacak, yazılıdan 3-4 gün önce genel tekrar yapılması iyi not almak için yeterli olacaktır.

Unutmayın, planınız varsa ancak başarılı olabilirsiniz.
Bir başka yazıda görüşmek üzere.
GÜNAY KERİMOĞLU
OKUL PSİKOLOJİK DANIŞMANI

Bu yazı ile ilgili görüş ve önerilerinizi bana iletebilirsiniz. Mail adresim
gunay972@mynet.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir