Öğretmenlerin yüzde 50,3’ü mesleği seçtiğine pişman

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle öğretmenler üzerinde sendika olarak gerçekleştirdikleri anket çalışmasının sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 50,3’ü öğretmen olduğuna pişmanlığını dile getirirken, yüzde 61’i ise emekli olmayı düşünmediğini belirterek bir çelişkiyi ortaya koyuyor.

Sendika Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen Koncuk, 9 Ekim-9 Kasım 2010 tarihleri arasında 3 bin 534 öğretmen üzerinde yaptıkları anket çalışmasının sonuçlarını açıkladı. Sendikanın çalışmasına göre, öğretmenlerin yüzde 93’ü kredi kartı kullanıyor ve bunların yüzde 79,9’unun kredi kartı borcu bulunuyor. Öğretmenlerin yüzde 68,8’i son bir yıl içinde bankalardan kredi çekmiş. Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 79,7’sinin banka kredisi borcu bulunuyor. Öğretmenlerin yüzde 42,1’i şans oyunu oynuyor, ankete katılan 3 bin 534 dönerden yüzde 58,9’u kirada oturuyor. Öğretmenlerden yüzde 52’si borç ve ekonomik sorunlar nedeniyle stresinin arttığını, yüzde 12.2’si bu sebeplerden ötürü sinirli tavırlar sergilediğini, yüzde 5’i ise depresyona girdiğini söylüyor.

Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 13,7’si bir yıldan uzun bir zamandır giyim ve kuşam konusunda neredeyse hiç alışveriş yapmadığını dile getiriyor. Yüzde 50,3’ü öğretmen olduğuna pişman ve yüzde 49’u sosyal aktivitelerde bulunamadığını beyan ediyor. Sendikanın anketinde Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’yu başarılı bulanların oranı ise yüzde 2.4.Öğretmenlik mesleğine itibarın azaldığını düşünenlerin oranı ise yüzde 95.5.Ankette neredeyse yarıya yakını öğretmen olduğu için pişmanlığını dile getirirken yüzde 61’i ise vakti gelince emekli olmayı düşünmediğini beyan ediyor.
egitimgazetesi.com

Öğretmenlerin yüzde 50,3’ü mesleği seçtiğine pişman” için bir yorum

  1. Herşeyin ekonomik olduğunu düşünüyorum. Ama öğretmenlerin buna baştan karar vermesi lazım. Görünen köy misali. Anaokulu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir