Öğretmenlerin kimlik bilgileri çalındı mı?

687 bin öğretmenin T.C. kimlik numaraları, isimleri, çalıştıkları okullar gibi sadece il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde yer alması gereken bilgilerin çalındığı iddi edildi. Çeşitli basın yayın organlarında çıkan haberlere göre sözü edilen bilgilerin sıkıştırılmış şekilde bir rapidshare dosyası içinde bulunduğu ifade ediliyor.

Bu iddialarla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı bir açıklama yaptı.Bakanlığın yaptığı açıklama şu şekilde;
Öncelikle “MEB’de görevli öğretmenlere ait bilgilerin elektronik ortamda paylaşılması” haberiyle ilgili incelemeler devam etmektedir. Bunun yanında teknik düzeydeki incelemeler sonuçlanmadan herhangi bir görüş ortaya koymak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi açısından yerinde görülmemektedir.
Kamuoyuna yansıyan haberler ve haberlerde adı geçen paylaşım sitesindeki bilgiler, kişisel özlük bilgileri değildir. Bu bilgiler gerek eğitim sendikaları gerekse TÜİK, SGK gibi kurumlarla da resmi yazışmalar çerçevesinde paylaşılan bilgilerdir.
Bu arada, bazı muhalefet milletvekillerinin iddia ettiği gibi bilgilerin yurt dışında tutulması ve yedekleme işleminde başka ülkelerden destek alınması tamamıyla gerçek dışıdır. Millî Eğitim Bakanlığı’nın bilişim altyapısı, günümüz teknolojilerine uygun olarak Ülkemiz sınırlarında uygun yerlerde yer almaktadır.
Bugünkü bir yayın organında yer alan “RADWIN adlı şirket, Millî Eğitim Bakanlığı’nın okulları internet ağı kurmak, okulları birbirine bağlamak, sistem satmak için, üç-dört aydır Millî Eğitim Bakanlığı’na baskı yapıyor mu? Bu şirketin merkezi Tel Aviv değil mi? Şirket, Ankara’daki İsrail Büyükelçiliği üzerinden ne tür girişimlerde bulundu? Amacına ulaşırsa, bütün çocuklarımızın kişisel bilgileri Tel Aviv’de depolanmış olmayacak mı? şeklindeki iddia ise tamamen hayal ürünü ve gerçek dışıdır.

Millî Eğitim Bakanlığına herhangi bir şirketin baskı yapması söz konusu olmadığı gibi, haberde sözü edilen RADWIN isimli firmanın da Bakanlığımızla bir teması tespit edilmemiştir.

Bütün bunlara rağmen Bakanlığımız, haberlere yansıyan bilgiler ışığında gerekli araştırma ve incelemeyi tüm yönleri ile sürdürecek ve sonucu kamuoyu ile paylaşacaktır.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Basın ve Halkla
İlişkiler Müşavirliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir