Öğretmenlere ucuz internet isteği

Öğretmenlere ucuz internet talebinde bulunuldu. Müfettişler Derneği Başkanı Doğan CEYLAN yaptığı açıklamada şyle dedi;

Milli Eğitim Bakanı Sayın Hüseyin Çelik, sözleşmeli öğretmen atamalarında, uygun fiyat kampanyasıyla bütün öğretmenlere dizüstü bilgisayar satılmasını düşündüklerini ve seçimden sonra kampanyayı başlatacaklarını ifade ettiler.

Ülkemizdeki okulların tamamında bilgisayar olmakla birlikte bu bilgisayarların bir kısmının demode olması, bir kısmında ise internet bağlantısının sağlıklı olmaması nedeniyle öğretmenlerimiz iş ve işlemlerini bu bilgisayarlardan yapamamaktadırlar.

Öğretmenlerimiz, sınav soruları, gözlem formları, kılavuz kitabı olmayan derslerin ders planlarının hazırlanması gibi birçok çalışmayı bilgisayarla yapmaktadırlar. Bunun yanı sıra sınav tarihlerinin, alınan puanların, davranış notlarının, öğrenci gelişim dosyalarının ilgili bölümleri gibi birçok verinin internet ortamından e-okul sistemine girilmesi de zorunludur. Öğretmenlerimiz bu çalışmalarının tamamına yakınını evlerinde yapmaktadırlar. Bu nedenle her öğretmenin evinde internet bağlantısının olması zorunlu hale gelmiştir.

Çeşitli hizmet sunucuların internet paket fiyatları incelendiğinde aylık 29 Tl internet ücreti olduğu görülmektedir. Ayrıca telefon sabit ücreti ödendiğinden bir öğretmen aylık en az 40 TL internet bağlantısı için para ödemektedir. Yıllık 480 Tl yi bulan bu rakam bir öğretmen bütçesi için yüksektir. Öğretmenler bu parayı devlet görevlerini yerine getirmek için ödemektedirler ve bu paranın kısmen de olsa devlet tarafından karşılanması gereklidir.

Bu ücretin kısmen devlet tarafından karşılanması öğretmenler arasında internet kullanımını yaygınlaştıracak ve başlatılacak dizüstü bilgisayar kampanyasına talebi artıracaktır.

Milli Eğitim Bakanlığına çağrımız; Öncelikle bütün eğitimcilere, aylık 10 TL ücretle internet bağlantısı hizmeti verilmesi için ilgili kurum ve kuruluşlarla bir anlaşma yapması ve eğitim camiasına ucuz internet hizmeti sağlamasıdır. Bakanlığımızın yaptığı en iyi çalışmalardın biri olacaktır.

Doğan CEYLAN

Müfettişler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

www.mufettisler.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir