Öğretmenler Müşteri Değildir!

Öğretmenevi bandrollerine yapılan zamla ilgili olarak bir tepkide Bağımsız Eğitimciler Sendikası’ndan geldi.Sendika tarafından yapılan açıklama şu şekildedir:

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmene Hizmet ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’nın yangından mal kaçırırcasına aceleyle, Bakan Hüseyin Çelik’in dahi bilgisi dışında öğretmenevlerinin bandrol ücretini yüzde 330 zamlandırarak, 18 TL’den 60 TL’ye yükseltmesi ve bandrolü zorunlu hale getirmesine birçok Öğretmenevi yöneticisi, MEB bürokratı dahil öğretmenlerden gelen tepkiler dinmek bilmiyor.

Büyük bölümü öğretmenlerden kesilen paralarla ve alınan bağışlarla yapılan öğretmenevlerinde bandrol alma zorunluluğu getiren yeni düzenlemeye göre bandrol almayan öğretmenlere, öğretmenevleri ve sosyal tesislerinin tüm hizmetleri indirimsiz, yoldan geçen vatandaşa kesilen fiyatlarla verilecek.

Bağımsız Eğitimciler Sendikası Genel Örgütlenme Sekreteri Lokman Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmene Hizmet ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’nın başka hiçbir bakanlık ve kamu kurumunda görülmeyen haksız ve hukuksuz bir uygulamaya imza attığını, öğretmenleri kendi evinde üvey durumuna düşürdüğünü ve tam bir beceriksizlik örneği sergilemeye devam ettiğini söyledi.

MEB Öğretmene Hizmet ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Fahrettin Kavşut’un döneminde çiftlik haline gelen Öğretmenevlerinde yaşanan hijyen, kalite, fahiş ücret ve kadrolaşma gibi sorunların üzerine eklenen bandrol uygulamasının tüm eğitimcilerden büyük tepki ve eleştiri aldığını kaydeden Erdoğan, “Öğretmenlerin parasını kapkaçlamaya devam eden, öğretmenleri yolunacak kaz gibi gören daire başkanı bilmelidir ki, öğretmenler müşteri değildir. Öğretmenevlerinde yaşanan sıkıntıların, haksız, hukuksuz uygulamaların odağında sürekli olarak yer alan daire başkanı 700’e yakın öğretmenevi ve sosyal tesisi babasının malı gibi görme, mahiyetinde çalışanların yüreğine korku salma gücünü nereden almaktadır? Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, öğretmenevi yöneticilerinin üzerine karabasan gibi çöken, ismi çeşitli hukuksuz uygulamayla ve şaibe duyumlarıyla birlikte anılan ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilgili birimlerinde hakkında çeşitli iddia, şikayet ve dosyalar bulunan daire başkanının, eş ve çocuklarının mal varlığının göreve gelmeden önceki ve şimdi ki durumunu sorgulamalı ve öğretmenlerin başına her geçen gün yeni sıkıntılar açan bu şahsın görevine son vermelidir” dedi.

Diğer birçok kamu kurumu mensupları, kendi kurum haklarından bandrolsüz faydalanırken, söz konusu genelge ile öğretmenevi kullanımının adeta öğretmenler için zorlaştırıldığını kaydeden Erdoğan, “Öğretmenevlerinin durumu ve öğretmenlerin kapkaç edilmeye çalışılması hakikaten düşündürücü ve bir o kadar da üzücüdür. Ne Öğretmenevleri ticarethane, ne idareciler kapı kulu, ne de öğretmenler müşteridir. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik bilmelidir ki bu zihniyet, öğretmenevlerini geriye götürür. Bu kafa sorun çözmek bir yana, yeni ve daha büyük sorunlar yaratır.” dedi.

Kaynak:www.be-sen.org.tr

Öğretmenler Müşteri Değildir!” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir