Öğretmene rotasyon kaç yılda bir uygulanacak?

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmelik taslağını yayınladı. Bu taslakta ki en önemli gelişmelerden biri öğretmene rotasyon uygulamasıdır. Rotasyonun kaç yıl olacağı konusunda bir netlik şuana kadar yoktu. Ancak yeni taslakta kaç yıl olması planlandığı konusunda bilgi var. Taslak bu şekliyle yürürlüğe girdiği taktirde, aynı eğitim kurumunda toplam sekiz yıl görev yapan öğretmenlerin atamaları, yapılacak duyuru üzerine bu sürenin dolduğu tarihin içinde bulunduğu ders yılının sona erdiği tarihten itibaren en fazla iki ay içinde aynı ilde alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri doğrultusunda hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacak.

Taslakta ilgili madde şu şekilde;

Öğretmenlerin aynı eğitim kurumunda azami çalışma süresi
MADDE 35- (1) Öğretmenler, aynı eğitim kurumunda en fazla toplam sekiz yıl görev yapabilir. Aynı eğitim kurumunda toplam sekiz yıl görev yapan öğretmenlerin atamaları, yapılacak duyuru üzerine bu sürenin dolduğu tarihin içinde bulunduğu ders yılının sona erdiği tarihten itibaren en fazla iki ay içinde aynı ilde alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri doğrultusunda hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Tercihlerine atanamayanlar ile tercih yapmayanların atamaları ise aynı eğitim kurumundaki görev süresi en fazla olandan başlamak üzere alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına resen yapılır.
(2) Aynı eğitim kurumunda toplam sekiz yıllık görev süresini ders yılının dışında tamamlayan öğretmenlerin atamaları, sekiz yıllık görev süresini doldurdukları tarihi takip eden ders yılının sona erdiği tarih itibarıyla yapılır.
(3) Kadrolarının bulunduğu il içindeki eğitim kurumlarında alanlarında norm kadro açığı bulunmayan öğretmenlerin yer değiştirme işlemleri, aynı kapsamdaki bir sonraki atama dönemine kadar ertelenir.
(4) Sekiz yıllık görev süresinin hesabına; aynı eğitim kurumunda ikinci görev kapsamında yönetici olarak geçen görev süreleri hariç olmak üzere, yıllık izin, hastalık izni, aylıksız izin, vekâlet, geçici görev ve benzeri nedenlerle fiilen yapılmayan öğretmenlik görevleri de dâhil edilir.
(5) Adı değişen, dönüşen veya birleştirilen eğitim kurumlarında geçen sürelerin tamamı sekiz yıllık görev süresinin hesabında dikkate alınır.
(6) Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan eğitim kurumlarında görev yapanlar hariç olmak üzere, alanı sınıf öğretmeni olan öğretmenlerden ara sınıflarda görev yapmakta iken aynı eğitim kurumunda sekiz yıllık görev süresini dolduranların başka eğitim kurumuna atamaları, aynı öğrencilerle devam etmeleri şartıyla 4?üncü sınıfı okuttukları ders yılının sona erdiği tarih itibarıyla yapılır.
(7) Bu maddeye göre yapılacak atamalarda, öğretmenlere en fazla 25 eğitim kurumu tercih etme hakkı verilir.
(8) Duyuruda; alanlar itibarıyla boş öğretmen kadroları, bu madde kapsamında ataması yapılacaklardan boşalacak muhtemel öğretmen kadroları, başvurunun yapılma şekli, başvuru yeri ve süresi ile diğer hususlara yer verilir.

[reklam]

Öğretmene rotasyon kaç yılda bir uygulanacak?” için 2 yorum

  1. Öğretmene rotasyon uygulamasını onaylıyorum. Ancak il içinde olması bazı sıkıntıları beraberinde getirebilir. Mümkünse ilçe içinde olması daha iyi olur. Öğretmenlerin rotasyonu konusunda ilk zamanlar problem yaşanabilir. Ama zamanla rayına girecektir. Peki iller arasında yer değiştirmek isteyenlere nasıl bir avantaj sağlayacak bu uygulama? Soru işareti?

  2. bir şeyi öğrenmek istiyorum, benim okulum dönüşüm sonucu ilkokul oldu ,sistem otamatik olarak beni ortaokul kadrosuna aldı. ama ben tayin döneminde tayinimi ilkokul olarak istedim ve kadromu ilkokula çevirdim. diğer branşçı arkadaşlar toplu halde ortaokula dönüşen okula kadrolarıyla tayin olmaksızın gitti.ve geçen il içi tayin döneminde hizmet süreniz yeterli değil diyerek tercih yaptırmayan sistem bu sene beni rotasyona tabi tutar mı? bu sene itibarı ile 9. senemi çalışıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir