Öğrenmede ezberlemek yanlış mı? Nasıl ezber yapmalıyım?

Yıllardır ezberci yaklaşımlara karşı yapılan mücadelenin yanlış anlaşıldığını düşünüyorum. Anlatılmak istenen bilginin papağan gibi ve anlaşılmadan tekrar etmenin doğru olmadığıdır. Bu nokta da böyle bir ezbercilik elbette yanlış ve çok da verimli olmayacaktır. Bir bilgi öğrendiğimizde, o bilgiyi uygulamaya sokabilme becerisine ulaşmamız gerekir. Daha ileri seviyede de o bilgiden yeni yorumlar, değerlendirmeler ortaya ortaya koyabilmeliyiz. Ancak bilgiyi -üstelik alamadan- sadece ezberlersek bunları yapmamız zor olur.

Hiç mi ezber yapmayacağız?

İşte bu nokta da yanlış anlamalar başlıyor. Hiç ezber yapmamak doğru değildir. Bir bilgiyi daha sonra kullanabilmemiz için onu anlamış olarak hafızamızda saklı tutabilmemiz gerekir. Her an o bilgiyi çağırmak ve yeni bilgiler ile yeniden yorumlayabilmek gerekir. Bu nedenle öğrenme çalışmalarımızda ezberimizi kuvvetlendirecek metotları, stratejileri kullanabilmemiz gerekir.

Nasıl ezber yapmalıyım?

Okuduğumuz bir metni ya da çalışmayı bitirdikten hemen sonra metne ya da kaynağa bakmadan zihnen ezberden okumaya çalışmalıyız. Bu zihnimizi aktif öğrenmeye zorlayarak dikkatimizi de arttıracaktır. Ancak bunu yaparken öncelikle konunun iyi anlaşılmış olması burada önemli bir püf noktasıdır. Eğer konu anlaşılmadan zihnimizde tekrar yaptığımız vakit, bu sürekli bahsedilen, istenilmeyen ezberleme yöntemlerinden biri olacaktır.

Çalışılan bir konuyu, ezberden tekrarlamak bilginin kısa süreli bellekten uzun süreli belleğe geçmesini sağlayacaktır.

Çalışılan bir konu, gözden geçirmeden ve ezberden tekrar edilmeden çalışma asla bitirilmemelidir. Ve bu gözden geçirme ve ezberden tekrar etme bir gün sonra ve bir hafta sonra tekrar yapılması öğrenmeye ve hafızaya önemli katkı sağlayacaktır.

Ezberden tekrar yapmak faydalıysa neden öğrenciler bunu yapmıyor?

Bunun önemini bilmiyor olabilirler. İkincisi istekli olmayabilirler. Üçüncüsü bir dersi çalışıp geçmek daha az zaman alırken, bir dersi çalıştıktan hemen sonra gözden geçirmek ve ezberden tekrar etmek zaman aldığı için öğrencilere zor gelebiliyor.

Öğrenmede ezberin nasıl olması ile ilgili çok kısa ama bir o kadar önemli bir bilgi vermeye çalıştım.

NOT: Elbette konu bu kadar kısa değil. Aklınıza konuyla ilgili takılan noktaları yorumlar bölümünden bize sorabilirsiniz.

Bu yazıyı https://www.aktuelpdr.net u kaynak göstererek sitenize ekleyebilirsiniz.


 

Öğrenmede ezberlemek yanlış mı? Nasıl ezber yapmalıyım?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir