Öğrenme ve Kendine Güven

Bu yazımda öğrenme türlerinden bahsedeceğim,insanlar öğrenirken çeşitli duyularını kullanır. Kimi okuyarak,kimi yazarak, kimi dinleyerek ,kimi izleyerek,kimi yaşayarak öğrenir. İnsanın hangi özelliği baskınsa o tür öğrenme kabiliyeti yüksek olur. Aslında bu durum kendini geliştirme ile de yakından ilgilidir. İnsan varolan yeteneklerini kullanır ve geliştirirse öğrenme düzeyini arttırabilir
İnsanın temel öğrenme yöntemi aslında okumadır. Okuma bilmeyen insan yazma da bilemeyecektir. Dolayısıyla daha çok sıkıntılı hayat yaşayacaktır. Tabelaları okuyamaz ,eline gelen faturayı,belgeyi ,bilgiyi okuyamaz yani hayattan kopuk yaşar. Bunları değerlendiğimiz de okuyarak öğrenmenin temel öğrenme yöntemi olduğunu kabul edebiliriz.

Birileri çıkıp hayır kardeşim duyarak öğrenme,okuyarak öğrenmeden daha üstündür diye bir görüşü savunabilir. Bu görüşün bir an doğru olduğunu varsaysak,gazeteler ,kitaplar,ilaç prosedürleri,gıdaların son kullanım tarihleri?. Bir sürü şeyler insanın okuma özelliği olmadığı için hayatından çıkacaktır. O zaman işte hayat daha da zorlaşacaktır. Ben burada okuyarak öğrenmeyi her şeyin üstünde olduğunu idda ediyorum. Önerim: oku. oku, oku,oku?. Okurken körü körüne okumak değil de düşünerek,kavrama,analiz,sentez ve değerlendirme gibi düşünce süreçlerini çalıştırarak okunulması taraftarıyım.
Çeşitli öğrenme türleri vardır. Toplu ,aralıklı,parçalı ..öğrenme türleri konuların ve öğrenenin özelliğine göre değişmektedir. Burada asıl olan verim alınabilecek bir yöntemin seçilmesidir. Öğrenme türleri ile ayrıntılı bilgileri okuyucular sitenin diğer bölümlerinden bulabilirler.
Öğrenmenin olumlu olması için hafızanın da düzgün yönetilmesi gerekir. İnsan kodlayan,unutan,hatırlayan,yeniden öğrenen bir varlıktır.
Hafızanın temelde üç özelliği vardır.
1.Bilgiyi kaydeder
2.Bilgiyi saklar
3.İstenildiğinde kullanır ? hafıza bu özelliklerini koruyabilmesi içinde sahibinin bazı kurallara uygun hareket etmesi gerekir. Hafızanın güçlü olması için yapılması gerekenleri sıralayalım
a) Bilgileri doğru anlamak ve anlamlandırmak.
b) Kurulabilecek protein zincirleri için dengeli beslenmek
c) Mümkün olduğu kadar bilgi ve olayları fotoğraflamak,
e) Bilgileri tekrar etmek veya kullanmak

Hafızayı güçlü tutabilmek için insanlar bunalımlardan uzak durmanın yollarını aramalıdırlar. İnsanın bunu yapabilmek için yaşadığı andan doyum almayı öğrenmesi gerekir. İstekleri ertelemek aslında yaşamı ertelemektir. Yaptığı işi sevmek,insanı sıkıntılardan kurtarır. Severek çalışan insan ise yaşadığı her dakikadan doyum alır ve başka insanlara da pozitif enerji sağlar. Bu çizgisini koruyabilen insan bunalmaz ve hafıza vidalarını sıyırmadan rahat biçimde yaşar.

Kendine güvenmek,inanmak hayatta çok önemlidir. Motivasyonunda temelini oluşturur. Kendime güveniyorum demekle de kendine güven olmaz. Bazı bilgi ve becerilerin olması ile kendine güvenin temelleri oluşur.Zihinsel olarak: anlamlı okuma,kavrama,analiz ,sentez,değerlendirme gibi becerilerin kazanılmasıdır. Gerekli temel bilgileri ve becerileri kazanmadan kendime güveniyorum ifadesi aslında insanın kendini kandırmasından başka bir şey değildir. Kendine güvenen ve hatalarını analiz edip yeni kararlar verebilen insanlar her gün başarı ivmesini arttıracaklardır. Bir işi yapamadıysanız ve sebebini doğru olarak tespit edip gerekli kararı veriyorsanız başarı sizin için kaçınılmazdır. Tabii olarak ilgilenmek ,bilgilenmek ve sonuç olarak her şeye sahip olmak önemli süreçlerdir.Şimdi kendine güveni bir örnek olayla açıklayalım:

OLAY: Bir zamanların ünlü modacısı Elsa Schhiaparelli’nin başından geçer. Tam bir defile arefesinde atelye çalışanları işi bırakırlar,kala kala mankenler,baş makastar ve tayyörcüsü kalır. Elsa için defileyi iptal etmekten başak bir çare kalmadığı düşünülürken ,o odanın içinde dört dönüyor ve durmadan mutlaka bir başka yolu olmalı diye düşünüyormuş,sonunda buldum diye haykırmış! Biz de giysileri olduğu gibi sunacağız. Kimi yarım ,kimi kolları takılmamış,kimi yakasız?. Olsun demiş,biz defilemizi bu biçimde de olsa takdim edeceğiz.

Böylece duyurulduğu günde de defile yapılmış?. Ne başarı olmuş,ne başarı bazı paltolar tek kollu bazı giysiler dikim aşamasındaymış. Ama yinede izleyenlere bir fikir verebilecek durumdaymış. Hem yürekliliği açısından alkış toplamış,hem de bol bol sipariş alarak işine sekte vurulmasını önlemiş. Uzun süre bu ilginç defileden söz edilmiş?

Sizlerde amacınıza ulaşmak için çalışırken güçlüklerle karşılaşıp, yolunuzdun tıkandığını görürseniz mutlaka bir başka yolu olmalı diye düşünün ve yeni çareler arayın.

Asla Vazgeçmeyin Asla!!!!! Çaresizseniz,Çare Sizsiniz ?..

Öner ÖNDER
Rehberlik Öğretmeni – Psikolojik Danışman-Yazar

Öğrenme ve Kendine Güven” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir