Öğrencinin lisede yanlış alan-ders seçmesinin nedenleri

Alan-ders seçimi öğrencinin geleceği açısından önemli aşamalardan biridir. Bu konuda yaptığı tercih hatası bir ömür kendisini etkileyecektir. Peki neden öğrenci bu konuda yanlış tercih yapabiliyor?

Alan-ders seçimi hakkında yeterli bilgiye sahip olmamak

Yanlış alan-ders seçiminin en önemli sebebi “bilgisizliktir”.  Öğrencilerin “alan seçiminin mantığını” yeterince kavramadan kulaktan dolma bilgilerle hareket etmesi çoğu kez kendilerine pahallıya mal olmaktadır.

Öğrenci “kendi yeterliliğini” gerçekçi bir şekilde değerlendirememesi

Bu sorun daha çok “fen alanını” tercih edenlerde gözlenmektedir. Bu öğrenciler sayısal derslerde yeteri kadar başarılı olamadıkları halde, sayısal puanla öğrenci alan bir fakültede okuma ümidiyle, ısrarla fen alanını tercih ederler. Oysa bu durumda öğrencinin mantıklı davranıp başarılı olabileceği başka bir alana yönelmesi gerekir.

Anne ve babanın beklentilerinin öğrenciyi yanlış alana yönlendirmesi

Bazı ebeveynler, çocuklarının istedikleri alana gitmesine müsaade etmeyip kendi istedikleri alana yöneltirler. Aslında bu durum ebeveynin zamanında gerçekleştiremediği hedeflerini kendi çocuğunda görmeyi istemesinden kaynaklanmaktadır. Halbuki bu süreçte ebeveynin kendi beklentilerine ters düşse bile çocuğunun seçimini onaylaması ve ona destek vermesi gerekir.

Arkadaş grubunun etkisi

Bazı öğrenciler “kendilerine uygun” olan alan-ders seçeceği yerde, arkadaş grubunun seçtiği ve ya kendine önerdiği alan-dersi seçerler.

Yanlış düşünce kalıplarının olumsuz etkisi

Toplumumuzda başarılı öğrencilerin “fen alanını”, başarısız öğrencilerin de “Türkçe-matematik” ve ya “sosyal bilimler” alanlarını-derslerini tercih ettiği kanaati vardır. sayısal alanların yüceltilip diğer alanların horlandığı bu düşünce tarzının etkisiyle, öğrenci sayısal alan-derslerde başarılı olamayacağı halde, fen-matematik alanını seçebilmektedir.

Bu yazıyı aktuelegitim.com’u kaynak göstermek şartıyla sitenizde yayımlayabilirsiniz.

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir