Öğrencilerin ders çalışırken en çok yaptığı hatalar

Ders çalışmak kolay değildir. Sabır ister, irade ister, öz motivasyon ister. Buna bağlı olarak da gereke bilerek gerekse bilmeyerek öğrenci ders çalışırken bir çok hatalar yapar.

İşte bu hatalardan bazıları şunlardır;

Anladığını öğrenci zannetmesi

Çalıştığımız konuyu anladığımız da konuyu öğrendiğimizi düşünür ve çalışmayı bırakır ya da başka konulara-derslere geçeriz. Aslında anlamak tek başına öğrenmek değildir. Nihayetinde öğrendiğimiz konuyu daha sonra kullanabilmeliyiz. Eğer anladığımız halde kullanamıyorsak tam olarak öğrenememişizdir. Bunun için aralıklı olarak pratik yapmaya ihtiyacımız vardır.

Tek oturumda ara vermeden çalışmak

Bir ders çalışmayı durmadan 2 saat çalışmak yerine dersi 20-40 dakikalık 3-4 oturuma bölmek faydalı olur.

Ders çalışma oturum bitiminde kısa bir tekrar yapmamak

Her oturumdan sonra hafızamızdan ne öğrendiğimizi tekrarlamak bilginin kalıcılığını arttırır. Ayrıca dikkatin derste olmasını sağlar. Bu nedenle 20-45 dakikalık çalışma oturumlarından sonra 2-3 dakika hafızamızdan kısa bir tekrar yapmak faydalı olacaktır.

Çalışılan konunun daha sonra pekiştirilmemesi

Bir konuyu ya da dersi çalıştıktan bir süre sonra tekrar yapma alışkanlığı genelde öğrencilerde olmayabiliyor. Çalışılan ders 1 gün, sonra 1 hafta ve sonra 1 ay sonra pekiştirildiğinde kalıcılığı artar.

Cep telefonunu yanında bulundurmak ya da kapatmamak

Son zamanlarda akıllı telefonun yaygınlaşması öğrencilerin iradesini zorlamasına neden olmaktadır. Gelen sosyal medyadan ya da iletişim kanallarında gelen bildirimlere bakma ihtiyacı öğrencinin derse odaklanmasını engellemektedir. Bu nedenle telefonlar mümkün olduğu kadar çalışma ortamından uzak tutulmalıdır. Mümkünse kapatılmalıdır.

Çalışma isteğinin gelmesini beklemek

Yapılan yaygın hatalardan biridir. Genelde öğrenciler ders çalışma isteğinin gelmesini bekleyebiliyor. Ancak bu isteğin her zaman gelmesi mümkün değildir. Bu nedenle sorumluluklarımızın farkına varmalıyız. Çalışmak için kararlı olmalıyız. Başarmak için beden ödemek gerektiğini düşünmemiz gerekir. Bir öğrenci keyfinden taviz vermeden başarıya ulaşamayacağını düşünerek kendini motive etmelidir.

Bu yazıyı https://www.aktuelpdr.net u kaynak göstererek sitenize ekleyebilirsiniz.


 

Öğrencilerin ders çalışırken en çok yaptığı hatalar” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir