Öğrencilerin ders çalışırken en çok yaptığı hatalar ve önerilerim

Okullar tatile girdi. Bu yazının şimdi zamanı değilmiş gibi düşünülebilir. Ancak bu eğitim öğretim yılı boyunca ders çalışma alışkanlığı konusunda öğrencilerde birçok hatalar gözlemledim. Bunları sıcağı sıcağına yazmamak olmazdı.

Nedir siz öğrencilerin ders çalışma konusundaki hataları?

Ders çalışma isteğinin gelmesini beklemek: Ne yazık ki birçok öğrenciye bu çalışma isteği kendiliğinden gelmeyecektir. Geldiğinde de iş işten geçmiş ve çalışma hayatına çoktan başlamış olacaksınız. İsteğin gelmesini beklemeyin. İlk adımları atın, çalışmaya gerekirse kendinizi zorlayın. Kısa hedefler koyarak onlara ulaşmaya çalışın. Örneğin matematik çalışırken kendinize konu hedefi ya da soru hedefi koyabilirsiniz. Size haz veren ve yapmak istediğiniz etkinliklerinizi ertelemeyi öğrenin. Örneğin sosyal medya takibinizi disipline edin. Zamanınızı (örneğin) saat 21:00-21:30 arası sosyal medyada vakit geçirebilecek şekilde programlayın.

Tekrar yapmanın önemini kavramamak: Bu konuda büyük bir zafiyetin olabilir. Çalıştığın bir konuyu anlamış olman öğrenme için yeterli olduğunu düşünüyorsun. Ama yanılıyorsun. Anlamış olsan da konuyu aralıklı olarak tekrar etmen gerekir. Bu bilginin öğrenmede kalıcılığı arttırdığı gibi daha hızlı kavramanı sağlayacaktır.

Kişisel yaşamında hazza çok fazla yer vermek: Eğer bir başarı istiyorsan bedel ödemelisin. Ancak birçok öğrenci başarılı olmak istemesine rağmen bunun için hayatından taviz vermek istememektedir. Bu mümkün değil. Başarılı olmak istiyorsan arkadaşların sosyal medyada gezerken, dışarılarda vakit geçirirken sen bu hazlardan vazgeçip çalışmaya odaklanmalısın. Başarı, başkaları hazzına esir olurken senin esir almaman demektir. Elbette bu ilgi alanlarına, hobilerine ve eğlencene hiç zaman ayırmayacağım anlamına gelmiyor. Bunu bir yaşam programıyla düzene koymanız gerekir.

Zora gelememek: Zor bir konu geldiğinde, özellikle matematik dersi için, bu konuyu anlamak için gerekli çabayı göstermeye biliyorsun. Zor konular karşınıza elbette her zaman gelecektir. Bu durumda hemen olumsuz psikolojiye düşmemek gerekir. Kolay olana kadar herşey zordur. Youtube da konuyla ilgili dersleri takip etmek faydalı olacaktır. Olmadı konuyu 2-3 hafta sonra tekrar çalışmak faydalı olacaktır. Önemli olan kararlılıkla konunun üzerine gitmektir. Dayanma eşiğinizi yükseltmelisiniz. Bunu da yorulduğunuzda biraz daha kendinizi zorlayarak çalışmaya devam ederek geliştirebilirsiniz.

Kendine güvenmemek ve kıyas yapmak: Kendini başarısız görüyorsan ve başkaları ile kıyaslıyorsan her zaman için kendinde eksiklikler bulacaksın. Elbette hepimizde bazı eksiklikler var. Önemli olan bunları kapatmak için çaba harcamaktır. Eksiklik ve başarısızlık duygusunu olumlu kullanabilirsin. Böyle bir duyguda kendini kenara çekmek yerine başarmak için gerekli çabayı göstermeye çalışabilirsin. Başarılı olan birçok kişi bizlerden daha üstün değiller. Sadece bizlerden daha gayretli ve elinden geleni yapmaya inanıyorlar.

Kısaca kendine bir sor değerli öğrencim. Çalışmanın önündeki engeller ne? Bu engelleri kim kaldırması gerekiyor?

Özkan EMİROĞLU

Psikolojik danışman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir