“Öğrenciler verimli ders çalışma yöntemlerini bilmediği için başarısızmış?” Emin misiniz?

Okullarda yapılan kurul toplantılarında öğrenci başarısızlıklarının nedenleri tartışıldığında varılan sonuç her nedense hep “öğrenciler verimli ders çalışmayı bilmiyorlar” oluyor. Bu konu ne zaman gündeme gelse içim daralıyor. Neden daralmasın ki? Yıl boyunca 1-2 defa sınıfta üzerinde durmuşum. Ayrıca bu konuda bireysel rehberlik çalışmalar yapmışım ama yinede öğrenciler verimli ders çalışmayı bilmiyorlar. İnsanın morali bozulmaz mı? Bu tür olumsuz geri bildirimler insanda başarısızlık duygusu uyandırıyor. Hadi ben lisede anlatamadım. Liseye kadar bu öğrenciye hiç mi verimli ders çalışma yöntemleri anlatılmadı?

Üzerinde düşünüp araştırdığımda aslında konunun göründüğü gibi olmadığı sonucuna vardım. Öğretmenlerin birçoğu öğrenciler verimli ders çalışma yöntemlerini bilmiyorlar derken aslında öğrencilerin ders çalışmak istemediklerini, yeteri kadar derse motive olamadıklarını kastediyorlar.  Diğer kalan öğretmenler de gerçekte öğrencinin nasıl ders çalışması gerektiğini bilmediğini düşünüyor. Bu durumda sorunu çözmek için öğrencilerin gerçekten verimli ders çalışma yöntemlerini bilip bilmediğini ortaya çıkartmak gerekmektedir.

Peki öğrencilerin verimli ders çalışma yöntemlerini bilip bilmediğini nasıl ortaya çıkartabiliriz?

1.  Bu konu her defasında ortaya çıktığı için aklıma öğrencilere test yapmak geldi. Testin adı “verimli ders çalışma testi” dir. Böyle bir test var mı?(Ders çalışma ölçeğinden farklı). Bildiğim kadarıyla yok. Verimli ders çalışma alışkanlıkları konusunu teste çevirerek öğrencilere konuyla ilgili test uygulayabiliriz. Verimli ders çalışma yöntemlerini ne kadar bilip bilmediğini ölçebiliriz. Eğer testten öğrenciler düşük puan aldıysa çalışmalar gözden geçirilip yeni önlemler alınmalıdır. Nihayetinde makul bir puan oluştuğunda ise öğrenciler artık konuyla ilgili yeterli bilgi seviyesine ulaşmış demektir. Bu bilgiyi de öğretmenler kurulunda paylaşılarak öğrencilerin verimli ders çalışmayı bildiğini ama uygulamakta isteksiz olduklarını ortaya koymuş oluruz. (Yakında verimli ders çalışma testini hazırlayıp paylaşırım)

2.  Diğer bakış açısı da eğer öğrenci verimli ders çalışma yöntemlerini bilmiyorsa hemen hemen birçok dersten de başarısız olması gerekir. Ancak 3-4 desten başarısızken 8-9 dersten başarılı olduysa, başarılı olduğu derslere nasıl verimli çalışabildiği sorulmalıdır. Bu durumda zayıf olan 3-4 dersi muhtemelen ya dersini sevmiyordur yada o dersleri anlamakta zorlanıyordur. Muhtemelen verimli ders çalışma yöntemlerini bilmediği için başarısız değildir. Ancak öğretmen durumu diğer dersler ile birlikte o anda değerlendiremediği ve bir açıklama getirmek zorunda hissettiği için öğrencinin verimli ders çalışma yöntemlerini bilmediği sonucuna varabilir. Verimli ders çalışma yöntemini bilmeyen öğrenci derslerinin yarısından fazlasında başarısız olması beklenir.

3.  Son olarak, eğer bir öğrenci verimli ders çalışma yöntemlerini bilemediği için başarısız oluyor diyorsak, bu durumda öğrencinin ders çalıştığı halde başarısız olması gerekmez mi? Yani bir öğrenci günde ortalama 2 saat çalıştığı halde 1-2 alıyorsa o zaman verimli ders çalışma yöntemlerini bilmiyor diyebiliriz. Ancak öğrenci sınavdan sadece 1 gün önce çalışıp üstüne verimli ders çalışmayı bilmiyor demek pek doğru yaklaşım olmaz.

Sırf saydığım bu üç kritere bakarak öğrencilerin verimli ders çalışma yöntemlerini bilip bilmediğini anlayabiliriz. (Bu kriterleri çoğaltabiliriz. Yorumlardan da siz ekleyebilirsiniz)

Keşke öğrencilerin ders başarısızlığının nedeni sadece verimli ders çalışma yöntemlerini bilmediği için  olsaydı. O zaman işimiz çok daha kolay olurdu. Konuyu öğrencilere birkaç kez detaylı anlatarak başarılarını arttırabilirdik. Lakin durum bu kadar basit değil. Başarısızlığı etkileyen nedenler çoktur (Dersi anlamıyor, sevmiyor olabilir. Problemi olabilir vs). Ancak konumuz bu olmadığı için onu başka bir yazıda ele almaya çalışabiliriz.

Sonuç olarak her başarısızlığı hemen öğrencinin verimli ders çalışmasını bilmemelerine bağlamamalıyız. Önce yukarıda sıraladığımız kriterleri gözden geçirmeliyiz. Sonra tespitimizi yapmalıyız. Ölçüsüz tespit sağlıklı olmaz.

Kaynak: https://www.aktuelpdr.net

 

[reklam]

“Öğrenciler verimli ders çalışma yöntemlerini bilmediği için başarısızmış?” Emin misiniz?” için 5 yorum

  1. kesinlikle katılıyorum özkan bey. öğrencilerin tamammına yakını ders çalışmayı sevmedikleri ve istemedikleri için başarısız.
    bir de o testiniz yerinde olmuş ona şöyle bir madde de ekleyebiliriz: eğer öğrenci başarısızlığından dolayı üzülüyorsa muhtemelen verimli der ç .bilmiyor denilebilir.

    1. öğrenciler okulu pek tiye almıyor ve sonunda başarısızlık diz boyu bende fazla ders dinleyen bir tip değilim şimdi aklım başıma geldi tıp okuyacağım inşallahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh

  2. resemarie smead in yaşam becerileri ergenler için psikolojik danışma uygulamaları kitabında böyle bir ön test ve son test var isterseniz gönderebilirim; ancak nerden ekleyeceğimi bulamadım.

  3. ben yazınızı çok beğendim bunu okuduktan sonra başarımın artacağından eminim değer verip bu yazıyı yazdığınız için TEŞEKKÜRLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir