Öğrenciler öğretmene posta koyuyor

Öğretmen Sevilay Durukan’ın öğrencisitarafından bıçaklanarak öldürülmesi öğretmenlerin can güvenliği endişelerini de gündeme getirdi. Korkuya kapılan öğretmenler şimdi soruyor: ‘Görünür olmak için daha kaçımız bıçaklanmalı?’ Uzmanlar okullarda psikolog bulundurulması gerektiğini, bu açığın rehber öğretmenlerle kapatılamayacağını söylüyor

15 yaşındaki H. K., sınıfa geç geldiği için tartıştığı öğretmeni Rabia Sevilay Durukan”ı bıçaklayarak öldürdü. Öğretmeni mezara yollayan öğrenci şimdi hapishanede. Öğret…

İzmir’in Karabağlar İlçesi’nde 15 yaşındaki H.K., sınıfa geç gelince kendisini müdürün yanına gönderdiği için tartıştığı Fen ve Teknoloji öğretmeni 40 yaşındaki Rabia Sevilay Durukan’ı bıçaklamıştı. Öğretmenini mezara yollayan H.K. şimdi hapishanede. Bu, öğretmenlerin yaşadığı ilk şiddet olayı değil. Kalabalık okullarda öğrencilerden gelecek her türlü şiddet içerikli harekete karşı savunmasızlar. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı istatistiklere göre 2008-2009 yılında bin yedi yüz on altı, 2009-2010 yıllarında üç yüz elli dokuz, 20011-2012 eğitim öğretim yılında ise dört yüz otuz dört öğretmen şiddet içerikli vaka yaşamış. Bu bilgiler MEB’e gönderilen Vaka Analiz Formu aracılığıyla toplanmış. Bakanlığın yayınladığı bu sayısal veriler sadece adli makama intikal edip kayda geçenler. Okullarda resmi olarak açıklanmayan birçok şiddet olayı yaşanıyor. Bahçede ve koridorda tutulan nöbetler, sınıflarda öğrencileri disipline etmek görevi öğretmenlerin hayatını tehlikeye sokuyor. En son Sevilay öğretmenin yaşadıklarıyla korkuya kapılan öğretmenler şimdi soruyor: ‘Görünür olmak için daha kaçımız bıçaklanmalı?’

OKUL DEĞİL ISLAHEVİ

Anadolu Eğitim Sendikası Başkanı Cansel Güven ‘Okulların birçoğunda disiplin notu düşülmüş öğrenci yok. Sizce bu normal mi? Çocuğu affetmeye yönelik genelgeler, şiddet ehli çocukları palazlandırıyor. Öğrenciler artık ailelerinden ve yönetimden aldıkları destekle bize posta koyuyorlar’ diyor. Güven ‘Önceden bekçiydik, şimdi kurbanız. Hem kendi canımızı hem de diğer öğrencilerin canını korumaya çalışıyoruz’ diye konuşuyor.

Alternatif çözüm bulmalı

İstanbul’da bir devlet okulunda görev yapan öğretmen S.Y, sınıfların kalabalık oluşundan şikâyet ediyor: ‘Artık okula gelen öğrenciler şiddete meyilli. Aileleri ya ilgisiz ya da başede-medikleri için ne yapacaklarını bilemiyorlar. Sınıflar çok kalabalık. Rehber öğretmenler yetersiz. Güvenlik yetersiz, korkuyoruz.’

Alternatif çözüm üretilmesi gerektiğine dikkat çeken Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı ise, ‘Milli Eğitim Bakanlığı koordinatörlüğünde şiddetle mücadele eden grupların arasına başta öğretmenler, akademis- yenler olmak üzere velilerin de alınması gerekiyor’ diyor.

yenişafak

Öğrenciler öğretmene posta koyuyor” için 4 yorum

 1. öğretmen arkadaşın öldürülmesi olayıyla alaka kurmadan soruyorum.
  öğrencilere yönelik öğretmen şiddetiyle ilgili kaç başvuru yapılmıştır?
  büyük bir kısmı görmezden gelinmiş, yok sayılmıştır.
  benim yeğenim ikinci kademede branş öğretmeni tarafından başı duvarlara vurula vurula kanlar içinde bırakıldı.okul yönetimi dahil herkes bu olayı kapatmaya çalıştı.o çocuk ölseydi ne diyeceklerdi çok merak ediyorum.
  burada dikkat ederseniz herkes suçlu.rehber öğretmenler, güvenlik, öğrenciler, aileler, meb.öğretmenler kurban.
  öğretmenler de bu işin içinde değil mi?

 2. göreceksiniz hiç kimse sınıf öğretmenlerinin şiddete bakış açısını, öğrencilere yönelik şiddetini araştırmayacak veya konuşmayacak, tek suçlu biz olacağız.ne yapalım.bu da bizim kaderimiz.

 3. öğretmen arkadaşım ve ailesi için çok üzüldüm.allah rahmet eylesin.şiddeti asla savunamam.bu yazıda ise hep öğretmen merkezli eğitimin devam ettirilmesi gerektiği sonucu var.öğrencileri affetmeye yönelik genelgeler falan.
  bence çözüm şiddeti savunarak değil bütün toplumda mümkün mertebe empatiyi yaygınlaştırarak olur.
  bazen biz öğretmenlerin de ani tepki gösterdiğimiz olur ne yazık ki.çocuğu düşman gibi gördüğümüz.olayları önlemenin yolu ilkokuldur.iyi bir takip ve doğru eğitimler çocuklara çok güzel şeyler kazandıracaktır.atandığım ilk okulda bir ilköğretimdi .1. sınıf öğretmeni yaramazlık yaptı diye 1. sınıf çocuğunu çöp kutusuna oturtmuştu ceza olarak.tüylerim diken diken olmuştu.o yüzden herkes bu masalları bıraksın da biraz işin gerçek yüzüne baksın bence.

 4. yani bu yazıda mantıklı bir tek şey yok.vaktiyle öğrenci dayağını savunan ve bunu sürekli kendilerini haklı göstermeye çalışan öğretmenler şimdi de başka bir nedenle aynı şeyi savunuyorlar.neden sonuç ilişkisini unutmamak gerek.ben şahsen ilkokulda çok dayak yedim öğretmenimden üstelik çok akıllı bir çocuktum derslerim de iyiydi matematik hariç.çok şey kaybettirdi o öğretmen bana.her şey çok daha güzel olabilirdi hayatımda.dolayısıyla öğrencilere dayağı savunarak yapılmış şikayetler çok yanlış.ayrıca rehber öğretmenlere odaklanarak olayları açıklamak yerine ilkokul sıralarına, aile içi şiddete gitmek gerek.rehber öğretmenler çok kalabalık okullarda kaç öğrenciye yetişebilir ki.rehber öğretmenler icabında 1000 öğrenciye yetişmeye çalışıyor.bir sürü evrak içinde boğuluyorlar.
  her rehber öğretmene bence en fazla 100 öğrenci düşmeli.başka türlü biraz zor.
  ayrıca önleyicilik güzel bir şey fakat ben insan doğası gereği bu tarz olayların çok abartıldığını düşünüyorum.hayatta bu tarz şiddet olayları her zaman olacaktır.toplumsal hoşgörü, empati öğretimi önemlidir.şimdi sorun bu şikayet eden öğretmenlere hangileri rehberlik saatlerini etkin bir şekilde işliyor.
  neredeyse hiçbiri.büyük çoğunluk rehberliği hep gereksiz gördü.şimdi de günah keçisine çevirmeye çalışıyorlar.bu da büyük bir haksızlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir