Öğrenciler için tatil önerileri

2015-2016 eğitim-öğretim yılını öğretmenler ve öğrenciler olarak geride bıraktık. Yaz heyecanını yaşadığımız bugünlerde aklımızda uzun zamandır görmediğimiz arkadaşlarımız, tatilde gideceğimiz yerler, yazın yapacağımız faaliyetler olması reddedilmez hayaller arasında yer alıyor. Peki yaz tatilimizi sadece bu şekilde geçirmek doğru mu?

Hep birlikte yaz tatilimizi nasıl planlayacağımızı değerlendirelim. Karneleri elimize aldığımızda kış dönemini nasıl geçirdiğimizin aslında küçük bir özetini elimize almış olacağız. Yapacağımız ilk değerlendirme yaz tatilinin ne kadarını çalışarak geçirmemiz gerektiğidir.  Eğer bilgi eksiğimiz yoksa başarılı bir eğitim öğretim yılı geçirmişsek yaz tatilinde yapmamız gereken şey konu tekrarı yapmak ve soru çözmektir. Geride bıraktığımız dönem istediğimiz gibi bitmediyse eksiklerimizin telafisi için konu tekrarlarına önem vermeliyiz ve mutlaka eksiklerimizi tamamlamalıyız. Eksiklerimizi tamamlamaya yönelik tek başımıza plan yapamıyorsak rehber öğretmeninizden yardım alabilirsiniz. Unutmayalım ki bilgi eksiğimiz varsa plan yapmadan çalışmak başarıya ulaşmak yeterli değildir.

Tabiî ki yorucu bir yılın ardından yaz tatilinde yoğun bir tempoda ders çalışın demek doğru olmayacağı gibi tamamen okuldan ve derslerden uzaklaşmak da doğru olmayacaktır. İyi bir üniversite iyi bir gelecek düşünüyorsak eksiklerimizi her zaman tamamlamak gibi bir zorunluluğumuzun olduğunu unutmayalım.9. Sınıfta olan öğrenciler için üniversite hazırlık uzun bir süreç gibi gelebilir. Fakat unutmayalım ki üniversite sınavının ilk basamağı yani Ygs’nin büyük bir bölümü 9. Sınıf müfredatından oluşur. Eğer liseye başlamışsak üniversite hazırlığına da başladığımızı aklımızdan çıkarmamamız gerekli.

10. sınıf ve 11. Sınıf öğrencileri sizlerin artık üniversite sınavına bir adım daha yaklaştığınızı unutmamanız gerekmektedir. Zamanın çok çabuk akıp gittiğini unutmayalım. Şuan zamanı yönetebilecek olan sizlersiniz. Hedefleriniz için yapmanız gerekenleri oturup bir düşünmenin zamanı geldi. Hedefleriniz için planlar oluşturun. Hedeflerinizin ne kadar sizi yansıttığını ölçmek için mükemmel bir zaman dilimi olabilir bu yaz. Neler mi yapabilirsiniz? Seçmek istediğiniz mesleklerde başarılı olan insanların başarı öykülerini okuyabilirsiniz. Bu alanlarda tanıdıklarınız varsa konuşabilir seçmek istediğiniz mesleğin artı ve eksi yönlerini değerlendirebilirsiniz. İmkânınız varsa küçük deneyimler yaşabilirsiniz. Bunu yapmak neden mi önemli? hedefleriniz ne kadar somut ve ulaşılabilir olursa o kadar başarılı olursunuz. Ders çalışmak için motivasyon önemli bir etkendir. Neden çalışıyorum sorusuna cevap verebiliyorsanız iç motivasyonu sağlamışsınız demektir. Dolayısıyla yaz tatilinde çalışmak sizin için iç karartıcı bir durum değil kendiniz için yaptığınız başarı yolunda emin adımlarla ilerlediğiniz bir süreç olabilir.

11. sınıf öğrencisiyseniz artık hedefler konusunda aklınızda hiçbir şüphenin kalmamış olması gerekiyor. Bu yaz tatilini dolu dolu geçirmeye en çok ihtiyacı olan grupsunuz. Okul bitmeden mutlaka rehber öğretmeniyle görüşmüş olmanız ve ygs-lys hazırlık sürecine motivayonel anlamda kesinlikle hazır bulunmuş olmanız gerekiyor. Yaz tatilinde tabiî ki sizinde küçük molalar vermeye hakkınız var fakat yeni eğitim dönemi başladığında çalışmaya başlarım diyip yaz tatilini ders çalışmadan geçirmek daha sonra keşke çalışsaydım diyebileceğiniz bir süreç olabilir. Yazın eksik olduğunuz derslere yönelin bu derslerde kendinizi geliştirmeye önem verin. Haftalık hedef soru sayıları verin. Bu şekilde Plan yapıp haftalık hedeflerinizi her haftanin sonunda değerlendirin.

Sevgili gençler önümüzde uzun bir süreç var bu süreçte sürekli olarak öğretmenlerinizden ailenizden –ders çalış –kaç soru çözdün vb. sözleri duymaktan yorulduğunuzu hissediyorum. Sosyal aktivitelere katılmak yazı en güzel şekilde değerlendirmek hepimizin hakkı olduğunu unutmayalım. Bu tür etkinlikler bizi okuldan ve derslerden uzaklaştırmayacağı gibi bizim için motivasyon kaynağı da olacağına emin olabilirsiniz. Burada dikkat etmemiz gerek asıl püf nokta planlı olmak hepsi bu.

İyi tatiller….

MERVE ÇAKIR

REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMANBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir