Öğrenci neden kopya çeker?

Hiçbir şey nedensiz olmadığı gibi kopya çekmekte nedensiz değildir. Ancak kopya çekmeyi belli bir yaş grubuyla sınırlandırmak mümkün değildir. Hemen hemen her yaş düzeyinde kopya çekilebilmektedir. Bunun nedenini anlamak için kopya çekmenin nedenlerine bakmak yeterlidir.

Öğrenci neden kopya çeker? Ya da insanlar neden kopya çekerler?

1- Yüksek not ya da geçer not almak için,

2- Evde göreceği baskıdan kurtulmak için,

3- Ders çalışmadığı ya da soruların zor olmasından dolayı,

4- En önemli nedenlrden biri ve araştırmala sonuçlarına göre; eğer öğrencilerin öğrenme motivasyonları daha çok konuyu kavrama ve bilgisini artırma odaklıysa daha az kopya çekme eğiliminde oluyor. Ancak yüksek not almak ve bunu göstermek isteyen öğrencilerin ise kopya çekme oranlarının daha fazla olduğu ortaya çıkmış,

5- Ders çalışmayı bir külfet görmekten dolayı kopya çekmenin daha kolay gelmesi,

6- Kopya çekmeyi etik bir problem olarak görememek,

7- Başkaları da yapıyor ben niye yapmayayım anlayışı,

8- Kopya çekmeye müsait bir atmosferin olması. Yani öğretmenin kopya konusunda toleranslı olması ya da kopya çekenlere yeteri kadar yaptırım uygulanmaması,

9- Kopya çekmenin alışkanlık haline gelmesi, kopya çekmenin bazı arkadaşlık grupları arasında prestijli hale getirilmesi, iddialaşmalar,

gibi nedenlerden dolayı kopya çekilebilmektedir.

Yukarıda ki sayılan kopya nedenleri kişilere göre değişmektedir. Bunlardan sadece biri kopya çeken kişinin nedeni olabilirken birden fazla madde kopya çekenin nedeni olabilmektedir.

Öğrencinin kopya çekmesini önlemek için bu nedenlerin bilinmesi ve buna göre çözüm üretilmesi gerekir. 7

Yukarıda saydığım nedenler benim aklıma gelenler. Bunlardan başka aklınıza gelen nedenler varsa yorumlar bölümünden ekleyebilirsiniz.

Kaynak olarak https://www.aktuelpdr.net u göstererek yazıyı sitenize ekleyebilirsiniz.

[reklam]

Öğrenci neden kopya çeker?” için 2 yorum

  1. Kopya çekmenin kendisine ırsi olarak büyüklerinden geçmiş olması
    Bunun sağlamasını öğretmenleri seminere ve ya bir kursa tabi tutun sonunda bir sınava alın, sonucu hemen görürsünüz.
    Öğrencilerine kopya çekmeyin diyen, kopya çekenlerin kağıdını alan veya 0 veren öğretmen, seminer ve kurs sonunda yapılan foalite sınavda dahi kopya çektiğine şahit olursunuz. Bu durumun kalıtsal bir hastalığa dönüştünü göstermektedir.
    Bunun nedeni öğrenci iken yaptığı davranışın yanlış olduğunu bilmesine rağmen öğretmen olduğunda bile bu davranışı sergilemesi (yani kopya senesi) bunun huy (karakter)haline geldiğini göstermektedir. Selamlar ve saygılar. Özkan hocam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir