Öğrenci dediğin nasıl olmalıdır?

Bunun yazılı bir tanımını bulamayız. Her kişiye göre, her öğretmen ya da uzmana göre bunun tanımı farklı olacaktır. Ama genel çerçeve çizmek için konuyu şu şekilde sıralayabiliriz.

Okulun ve eğitimin hakkını veren profesyonel öğrenci

1. Ne istediğini bilir ya da ne istediğini anlamak için gayret eder. Ancak unutmamalıdır ki bazen uzun vadede ne istediğimizi bilemeyebiliriz. Bu nedenle öğrenci kısa süreli hedeflerine yönelmelidir. Örneğin derslerinde başarılı olmayı istemeli ya da sınavlarda başarılı olmayı istemelidir. Nihayetinde istediği hedef üniversiteden geçiyorsa bulunduğu orta okul yada lise dönemini başarıyla geçmelidir.

2. Öğrenci başarmak isteyip istemediğini kendine sormalıdır. Eğer cevabı “evet, başarmak istiyorum” ise, bu durum da durup düşünmelidir. “Ben başarmak için ne yapıyorum?” Bu soruları bilinçli ve ciddi bir şekilde kendine sormalıdır. Ve gereğini yapmalıdır.

3. Öğrenci sorumluluğun kimde olduğunu bilendir. Sorumluluk kendisindedir. Eğer çalışmazsa ve bu nedenle başaramazsa suçu başkalarında değil kendinde görmelidir.

4. Öğrenci kendisini engelleyen iç ve dış etkenleri farkına varmalıdır. Örneğin “çalışmak istediğim halde yapamıyorum” diyen öğrenci bunun nedenini anlamaya çalışmalıdır. Hayal dünyasına daldığı için mi? Arkadaşları ile vakit geçirmek istediği için mi? Tablet bilgisayar ile vakit mi geçirmek istiyor? Duygusal problemler mi var? vs.. bunları çoğaltabiliriz. Ancak öğrenci iç ve dış engelleyicileri fark ederek önlemini almalıdır. Kendini bu engelleyicilere karşı aciz görmemelidir. Her defasında aldığı önlemler sonuçsuz kalsa da tekrar tekrar denemelidir (gerekirse yol yöntem değiştirerek)

5. Her öğrencinin çalışma biçimi farklıdır. Bazıları okul dönüşü hemen çalışmaya oturması gerektiğini düşünebilir. Kimisi de akşam yemeğinden sonra verimli olduğunu düşünebilir. Ama her öğrenci nasıl çalışırsa daha verimli olduğunu anlamaya çalışmalıdır.

6. Kendine uygun bir ders çalışma programı yapmalıdır. Ama bunu tek başına kurtarıcı olarak görmemelidir. Uyulmadığı taktirde dünyanın en iyi programı dahi başarısızlıkla sonuçlanacaktır.

7. Bir öğrenci karşılaştığı zorlukları bir engel olarak görmemelidir. Aşması gereken zorluklar olarak görmelidir. Örneğin altyapısı zamanında kurulmamış bir öğrencinin matematikte pes etmesi doğru bir olmayacaktır.

8. Bir öğrenci kendisini neyin motive edeceğini öğrenmeye çalışmalıdır. Başarı mı?, belge mi? (teşekkür-taktir vs.) başardıkca insanların kendisine iltifatı mı? Yarışma mı? Kendisini neyin motive ettiğini bilerek onu kendi lehine kullanmaya çalışmalıdır.

Belki bu maddelere daha fazlası eklenebilir. Ancak dikkatli okunduğunda ve maddelerin üzerinde düşünüldüğünde vermek istediğimiz mesajı yeteri kadar verdiği görülebilir.

Kaynak olarak https://www.aktuelpdr.net gösterilerek alıntı yapılabilir

[reklam]

Öğrenci dediğin nasıl olmalıdır?” için 2 yorum

  1. Siz öğrenciler için bu kadar şey yazmışsınız ama öğrencinin öğretmenlerden tek istediği branşı iki ilgili birşeyler bilmesi

    1. O konuyu ayrıca ele alabiliriz. Ancak her şartta öğrenci durumuna göre çözüm üretmeye çalışmalıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir