Oğlumu Ne Zaman ve Nasıl Sünnet ettirmeliyim

Geçtiğimiz günlerde 2 yaşındaki oğlumun idrarını yaparken ağlaması, pipisinin ucundan peynir kırıntısı görünümünde “smegma” iltihapların ve kızarıklık oluşması sünnet konusunu bizim evde yeniden gündeme getirdi.

Burada paylaştığım tecrübe ve bilgiler yapmış olduğum araştırma sonucundadır. Elbbette uzman görüşü yerine geçmeyeceği için sizlerde ayrıca araştırma yapmanız faydalı olacaktır.

Sünnet ne zaman yapılmalı

Zorunlu olarak sünnet edilmesi gereken durumlar dışında, çocuğumuzu sünnet ettirme yaşı olarak uzmanlar  3 yaş öncesini yada 6 yaş sonrasının tercih edilmesinin daha uygun olacağını belirtiyorlar.3-6 yaş arasında sünnetin tercih edilmemesi nedenleri arasında çocuğun psikolojik gelişimine olumsuz etkileri neden olarak gösterilebilir. Ancak günümüzde çocukların sünnetinde genel anestezi tercih edilmesi, yaşanabilecek travmaları engellediğinden, yaş sınırı konusunu bu yönden de değerlendirllebilir.

Sünnet nerede yapılmalı

Enfeksiyon riskini az olduğu cerrahi koşulların olduğu ameliyathane ortamında yaptırmak en uygun olanıdır.

Sünnet esnasında uygulanan anestezi tehlikeli mi

Uzmanlar 3 ayını geçmiş çocuklarda genel anesteziyi önermekte, bu anestezi şekli ise çocuğun hem psikolojik açıdan etkilenmesini önlemekte hemde iyileşme sürecini kısalmaktadır.
Bebeğime genel anestezi uygulanması fikri beni oldukça rahatsız bir konuydu. Ancak Sünnet sırasında uygulanan anestezi daha çok sedo-analjezi adı verilen bir yöntem olduğunu ve normal ameliyatlarda kullanılan anestezilerden daha hafif bir işlem olduğunu öğrenmek beni rahatlattı.

Sünnet muhakkak bir uzman tarafından yapılmalı
Uzman hekimler sünnet işlemi için tercihimiz olmalı.

Ayrıca çocuğa karşı bu yönde şakalar yapılması onun üzerinde olumsuz etki bırakabileceği bilinmelidir.Şaka yapan eğlenirken çocuğun aynı duygular içinde olmayacaktır.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir