Öfkeye kimler daha çok yatkın olur?

Öfke diğer duygular gibi normal bir duygudur. Tıpkı korku, sevgi gibi. Bu nedenle bu duyguyu olumsuz olarak algılamamak gerekir. Nasıl ki bir hastalıkta ateş vücudumuzu sararak savunma için tepki veriyorsa öfke de bize bir sinyal veriyor. Bir şeyleri korumaya çalışıyor. Ancak burada ki önemli husus öfkenin sağlıklı mı sağlıksız mı olup olmadığıdır. Genelde öfke konuları sağlıksız olan üzerinde durmaktadır. Tıpkı bu yazıda olduğu gibi.

Sağlıksız öfke genelde ya kişinin kendisine ya da çevresine zarar verir. Zarar veren şey öfke duygusunun kendisi değil, onu ifade ediş biçimimizle alakalıdır. Öfke ifade biçimi nasıl zarar verici boyuta ulaşıyor. Nasıl oluyor da bazıları aynı olaya faklı tonda öfke tepkisi verebiliyor. İşte bu yazıda maddeler halinde buna neden olanları yazmaya çalışacağım.

Öfkeye kimler daha çok yatkın olur?

Kalıtım ve genleri ilk aşta yazmazsak olmaz.

Bazı çocuklar doğuştan öfkeli olduğunu gözlemleyen araştırmacılar bunun nedeninin genler olabileceği sonucuna varmıştır.

Zayıf bir öfke kontrolüne tanık olmak.

Bir aile içinde anne ve baba olaylar karşısında öfke seline kaptırıyor ise ve bunu bir çocuk gözlemliyorsa problemlerin çözümde öfke davranışını normalleştirecektir.

Bilgiyi Sorgulamayı Öğrenmemiş Olmak

Genelde toplumsal düzeyde yaşanan bir durumdur. Birçok öfkenin kaynağı elde edilen bilgiyi yorumlamadan ani tepki vermeye dayanabiliyor. Yanlış anlaşılmalardan doğan çatışmalar, kavgalar sıkça yaşanan konulardan biridir.

İstismar ve Travmatik yaşantı

En önemli nedenlerden biridir. Çocukluğumuzda ya da yaşamımızın belli dönemlerinde yaşadığımız istismar yada deprem gibi olayları söyleyebiliriz.

Stresi Yönetme Becerisinde  Problem

Bazı insanlar stres karşısında daha az dayanıklıdır. Bu durumda stres yaşayan bireyler öfke krizine yakalanma ihtimalleri daha yüksektir.

Duygularımızı İfade Etmenin Doğru Olmadığını Öğrenmek

Toplum dilinde, her şeyi içinize atarsanız zamanla şişersiniz. Sonunda öfke patlamasıyla karşı karşıya kalırsınız. Bu nedenle çocuklara duygularını ifade etmelerine izin vermeliyiz.

Düşük Özgüven

Bu kişiler her şeyi tehdit olarak algılayacağı için tepkisini öfke ile belli edecektir.

Düşük Engellenme Toleransı

Kırmızı ışık bile onu öfkelendirmeye yeterli olacaktır.

Ve son olarak kişilik yapısındaki dediğim dedik ve mükemmeliyetçi kişilikler öfkeye yatkın olmaktadır.

 

Tüm bu maddeler bir kişide toplanmaz. Ayrıca öfkeye elbette bu maddelerin dışında etki eden hususlarda vardır. Bu nedenle öfkemizin asıl nedenini bulmakla bu konuda önemli bir adım atmış oluruz.

Bu yazıda kaynak olarak Dr.Robert Puff ve Dr. James Seghers’in “Öfke Kontrol Rehberi”  kitabını aldım. Konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi isteyenler bu kitabı okuyabilirler.

  

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir