Öfke konusunda rehberlik servisi ne tür çalışmalar yapabilir?

Şiddeti önleme konusunda yapılması gereken önemli çalışmalardan biri öfkeyi yönetmeyi öğrenmeyle ilgilidir. Sadece şiddeti önleme konusunda değil, hayatımızın her alanında bizi etkileyecek olan bir konunun okullarda geçiştirilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Üzerinde çok yoğun ve sistemli çalışma yapılmalıdır. Bu konuda ki en önemli görev ve sorumluluk elbette rehberlik servislerine düşmektedir.

Bu yazımda bu kadar önemli olan bir konuyu tamamen halletmek mümkün olamaz. Ancak, amacım bu konunun önemine dikkat çekmek ve yapılabilecekler konusunda bir başlangıç oluşturmaktır. Ortaöğretim Rehberlik ve Yönlendirme Dersi Programı incelendiğinde 9 ncu sınıf kazanımlarında 3 haftanın öfkeye ayrıldığını görüyoruz. Bu etkinliklerin geniş bir kitleye yapılması bakımından önemli görüyorum. Hiç olmazsa bu üç haftanın hakkı verilerek yapılması öfke konusunda insanların bilinçlenmesini ve sağlıklı adım atmasına yardımcı olacaktır.

Bu konuda çalışmalarını yoğunlaştırmak isteyen psikolojik danışman arkadaşlarıma birkaç önerimi maddeler halinde yazmak istiyorum. Eğer sizinde bu konuya eklemek istediğiniz olursa yorumlar bölümünden yazabilirsiniz.

1- Duygusal zekayla iligili Goleman’ın kitabını okumanızı tavsiye ederim. Öncelikle öfkenin temellerini anlamamız ve zihnimize oturtmamız gerekmektedir. Bu nedenle öfkeyle yazılmış birçok kaynağı okumak önemlidir.

2- “Öfkeyle Başa Çıkma”  ile ilgili yapılandırılmış grup çalışmalarını okumaya çalışın. Mümkün olduğu kadar kendi bilgi birikiminize göre bunları düzenleyerek sunmaya çalışın. Örneğin Prof.Dr.Uğur Öner’in “Öfke ile Başa Çıkma” uygulamalı grup rehberliği kitabını temin edebilirsiniz. Ayrıca birçok kaynak da bulabilirsiniz.

3- Grup çalışmalarının dışında bireysel olarak öfke kontrolünü sağlamakta güçlük çeken bireyleri tespit etmeye çalışın. Onlara yönelik yapacağınız bireysel çalışmalarınızı planlamanız faydalı olacaktır.

4- Özellikle bilişsel ve davranışçı yaklaşımların kullanılması bu konuda yardımcı olmaktadır.

5- Zamansız ve temelsiz etkinlikler ile çalışmanızı olumsuz etkilenmesine neden olmayın. Örneğin birçok meslektaşımız en başta nefes ve gevşeme egzersizleri ile başlayabilmektedir. Gereğinden fazla önceliğe alındığı gibi bunları küçümseyen meslektaşlarımız da bulunmaktadır. Önemli olan bu etkinliklerin gerçekleştirildiğinde zamanlamanın iyi yapılması ve temellerinin sağlam olmasıdır. Danışan ile belli bir terapödik ortamın sağlanması gerekir. Ayrıca bunlar sunulurken bilimsel temellerinin iyi kavranmış ve iyi sunulması gerekir. (Danışana denilebilir ki; “iki zıt durum bir arada olmaz. Öfke anındaki “gerilim” ile nefes alma anındaki “gevşeme” aynı anda olmayacağı için nefes almak öfke durumunda sizi o an için rahatlatabilir.” vb. temellendirmeler önemlidir)

6- Öfke ile ilgili çalışma yapmadan önce ölçek uygulamanız, yapacağınız çalışmayı değerlendirmenize yardımcı olabilir. Çalışmalar bittikten bir kaç hafta sonra yine aynı ölçeği uygulayarak aradaki değişimi gözlemleyebilirsiniz. (Ön test – Son Test)

7- Anlatıma dayalı etkinliklerinizi çalışmalarda azaltmaya çalışın. Daha çok uygulamaya yönelik çalışmalar planlayın. Örneğin “Michael A. Southam-Gerow.(2014) Çocuklarda ve Ergenlerde Duygusal Düzenleme” kitabından bir örnek vermek gerekirse kitapta “Simüle Edilmiş Öfke Hafıza oyunu” diye bir etkinlik okumuştum. Bu etkinlikteki amaç, öfkeyi düzenlemede yardımcı olmak için pratik ortam sağlayarak bilişsel yapılandırmayı desteklemektir. Alabama Üniversitesi’nde bulunan John Lochman ve arkadaşları, öfke tepkilerini yatıştırmanın farklı yöntemlerini pratik yapmasına imkan vermek amacıyla, danışanın öfkesini (güvenli bir şekilde) proveke etmeyi içeren bir oyun tarif etmektedirler. Kartlarla bir oyun oynanıyor. Bu oyun esnasında danışan değişik yollarla, davranışlarla (Dalga geçme, saçma davranışlarla vs.) provake edilmektedir. Amaç danışanı kızdırmak, öfkelendirmek. Bu şekilde öfkesini anlamasına ve yönetmesine yardımcı olacak ortamı sağlamaktır. Ayrıca bu etkinlikle ilgili olarrak Simüle Edilmiş Öfke Hafıza oyununun her danışan için uygun olmadığı gibi danışman içinde uygun olmayabileceğini de hatırlatmaktadır. (Ayrıntı için kaynak yazıldı)

8- Öfke konusunda her bireyin farklı nedenleri ve çözüm yolları olduğunu bilmelisiniz. Biri için etkili olan yöntem diğeri için pekte faydalı olmayacaktır. Bu nedenle özellikler kişinin neden öfke halinin olduğunu anlamak önemlidir.

Yazıyı aktuelpdr.net kaynak göstererek sitenizde yayımlayabilirsiniz.

Meslektaşlarım https://www.facebook.com/ozkanemiroglu dan bizi takip edebilir.
facebook takibi için: https://www.facebook.com/aktuelpdr/
instagram takibi için: https://www.instagram.com/aktuelpdr/
twitter takibi için: https://twitter.com/ozkanemiroglu

Öfke konusunda rehberlik servisi ne tür çalışmalar yapabilir?” için 3 yorum

 1. merhaba.
  okullarda en çok sorun yaşadığımız konuların başında geliyor bu konu.
  bahsettiğiniz kitabın (Prof.Dr.Uğur Öner’in “Öfke ile Başa Çıkma” ) basımına baktım ancak temin edilemiyor. baskısı tükenmiş.
  başka nereden ulaşabiliriz bilginiz var mı?

  1. nobelkitap ba baktınız mı?
   Prof.Dr.Uğur Öner’in “Öfke ile Başa Çıkma”
   şeklinde aratın googledan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir