Öfke kontrol bozukluğu

ÖFKE NEDİR : Ölçüsüz kızgınlığa öfke adı verilir ve doğal, normal bir duygu değildir. İnsanlığa zararlı milyonlarca insanın ölümüne yol açan ve hala da yoluna devam eden hastalıklı bir durumdur.
Öfke duygusu bizim ruhsal sağlamlığımızla ilgilidir.Öfke duymamıza neden olan aslında başkaları değil kendimiz ve yaşam yolculuğunda hasar almış psikolojik alt yapimizdir..

ÖFKE NELERE SEBEP OLUR

*Öfke yüksek bir duygu olup insanı mantıklı düşünmekten alıkoyar, yani öfke duygusu varsa mantık yoktur. Sonuçlarından da üzüntü duyabileceğimiz süreçlere sebep olabilir.
*Öfke en yakınlarımızla kurduğumuz, en iyi olması gereken ilişkileri bozar.Belki de en güvenilir yer orası olduğu için ve belki de gücümüz onlara yettiği içindir.
*Öfke ,hem kendimize hem de başkalarına zarar verir. İş ilişkilerimizi bozar. Dolayısı ile hayatta başarılı olmamıza engel olur.
*Hayattan, insanlardan soğutur. Öfkemiz tüm çevremize yayılırsa, hayat yaşanmaz hale gelir.Sosyal fobilerin panik atak gibi psikolojik rahatsızlıkların oluşmasına sebep olur.
*Öfke duygusu kontrolümüzü kaybettirip saldırganlığa ve istemediğimiz sonuçlara neden olabilir.
*Öfke bedenimize zarar verecek her türlü hastalığa da zemin hazırlayabilir.

BAZI İNSANLAR NİÇİN DAHA ÖFKELİ?
*Çabucak öfkelenen insanların çoğunun, engellenmeye karşı toleransları düşük olur.Örneğin küçük bir hatadan dolayı eleştirildiklerinde karşılarındakini şaşırtacak kadar büyük bir tepki gösterirler.

*Öfkenin nedenleri genetik veya fizyolojik kökenli de olabilir. Yapılan araştırmalar ,bazı çocukların doğuştan daha sinirli, daha alıngan ve daha öfkeli oldukları yönünde sonuçlar çıkarmistir.

*Aile yapısının da bu konudaki önemli yeri vardır. Çok çabuk öfkelenen insanların çoğunun ,şiddet içeren, sevgisiz, duygusal iletişimin çok zayıf olduğu ailelerden geldiği düşünülmektedir. Bu davranışlar geçmişte yaşatılan olumsuz bir hayatın bir sonucu da olabilmektedir.

* Bazı insanlar için öfkeli olmak bir yaşam tarzıdır. İstenmedik bir durumla karşılaşınca kendini daha güçlü, baskılı, egemen hissetmek isteyen kisi icin öfkeli durus õnemli bir ihtiyac olacaktır.
* Bazı insanlar kendilerini dünyanın merkezinde zannederler ve bütün insanların kendilerinin ihtiyaçlarını karşılamak zorunda olduğunu düşünürler.
*Başkalarından gerçekçi olmayan beklentilerimizin olması da hayal kırıklığına, davranış olarak da öfkeye neden olmaktadir.
* Kendi yapımızda ,öfkelenme sebebimiz olabilir. Mükemmeliyetçi yapımız var ise daha iyi yapabilirdim neden yapmadım diye öfkelenip kendimizi aşağılayabilip değersizleştirebiliriz
* Bazi kisilik yapisinda da õfke patlamaları göstermeden insanların kendisini dinlemeyeceklerini düşünüp , olaylara verilen tepkilerini iki katına çıkabilir.Kisi böyle davranırsa daha çok egemenlik sağlıyacağına inanmis da olabilir.

ÖFKE İLE NASIL BAŞA ÇIKARIZ

Öfke ile baş etmek için öfkeyi tanımamız ve bize ne yaptığını ve ne yaptırdığını anlamamız gereklidir

* Öfkeli olduğunuzda önce yavaşlayın, gösterdiğiniz tepkileri gözden geçirin
* Öfkeli insan, olayları istemeden abartılı ve çarpıtılmış olarak algılar. Öfkenin hangi düşünceyle arttığını ve azaldığını gözden geçirin.
* Aklınıza gelen ilk şeyi söylemeyin, asıl söylemek istediğiniz şeyi düşünün, karşınızdaki kişinin söylemeye çalıştıklarını dinlemeye ve anlamaya çalışın, hemen cevap vermeyin.
* Derin nefes alıp verme egzersizleri yapıp, sakinleştirici durumlar hayal etmeye çalışın. Bu sıra da kendinize “Sakin ol!” ya da “Gevşe!” diyerek telkinlerde bulunun. Bu arada derin soluklar almaya devam edin.
* Diyaframdan derin bir soluk alın; göğüsten alınan soluk sizi rahatlatmaz. Soluğunuzun karından geldiğini hayal edin.
* Çocuğunuzun odasının dağınıklığı sizi öfkelendiriyorsa kapısını kapatın. Sizi kızdıran olaylardan ve nesnelerden uzak durun
* Özdenetiminizi güçlendirin.Olan biteni, başımıza gelenleri büyük ölçüde denetleyemeyebiliriz ancak bunlara ne anlam yükleyeceğimizi bunlarla ilgili ne düşüneceğimizi denetleyebiliriz. Ama karşımızdaki insanı bu konularda denetleyip kontrol etmemiz mümkün olmayacaktır
* Bana nasıl bunu yapar dediğimizde o ben değilim, onu kontrol edemem, o her şeyi yapabilir ben kendimi kontrol altına almalıyım demeliyiz.
* Tartışmaların kavgaya dönüşmeyeceği zamanlarda tartışmaya girin. Özellikle yorgun olduğunuz zamanlarda tartışmalardan uzak durun.
* Stres yüklü anlarda, kişisel kaçış planları yapın. Örneğin işten eve dönen bir anne, yorgunum kimse benimle 15 dakika konuşmasın” diyerek kendisine soluk alacak bir zaman yaratabilir. Bu 15 dakikanın sonunda çocuklarının taleplerini daha büyük bir sabırla karşılık verebilir.
* Öfkenizin altında yatan gerçek düşünceyi bulmaya çalışın. O ortamdan bir süre uzaklaşıp, sakinleşmeye çalışın. Kendinizin ve karşınızdakinin öfkesinin kontrolden çıkmasına izin vermeyin.

Psikolojik Danışman Nurhayat ATİKBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir