Öfke Baldan Tatlı mı?

Mazeretim var, asabiyim ben!

Çok öfkeli hissettiğinizde, ilk yaptığınız şey aynaya bakmak olsaydı ne görürdünüz?

Öfkeli anlarda belki de hiç birimizin aklına gelmez.. aynaya bakmak..Her gün baktığınız o aynada, öfkeli anınızda  yüzünüzde neler farklı olurdu ? Bunu yaptınız mı hiç?

Öfke, her yaşta her insanın hayatı boyunca hissettiği belki de en güçlü duygulardan biridir. Öfkenin ortaya çıkması için anlık bir durum değişikliği yeter de artar bile.. Bir haber, bir bakış, bir söz, bir davranış, bir ses, bir engel.. İstemediğimiz mutsuzluklar, hak etmediğimiz davranışlar, yaşamın zorlukları, tolerans düzeyimizin azalması, kişisel sorunlarımızın bizde yarattığı sıkıntılar vb nedenlerle öfkeli bir insana dönebiliriz.

Bilindiği gibi öfke insana zarar verir. İlişkileri zedeler. Özsaygını yitirmesine neden olur. Öfke ortaya çıktığında an işe yarar gibi görünebilir, haklı olduğumuzu düşünebiliriz. Ancak uzun vadede pek çok zararı da beraberinde getirir. Buna rağmen yine de öfkelenebiliriz.

Öfke, genel anlamda, engellenmiş olma, incinme ya da gözdağı karşısında gösterilen saldırganlık tepkisi/ kızgınlık anlamına gelmektedir.  Öfke aslında, normal ve sağlıklı bir duygudur. Sağlıklıdır çünkü heyecan gibi, sevinç gibi, hüzün gibi insani yanımızın önemli bir parçasıdır.

Hep kontrol etmek istediğimiz ve başarmakta güçlük çektiğimiz, kendimizden uzaklaştırmak istediğimiz ve genellikle uygun şekilde ifade edemediğimiz öfke duygusuna bu gözle bakabilmeliyiz. Yani normal ve sağlıklı bir duygu oluşuna.

Öfkemizi nasıl yönetelim?

-Öfke, farkında olunan ve günlük hayatı kolaylaştıran bir sistem olarak kaldığı sürece sorun yoktur. Öfke duygusunda esas sorun onun varlığı değil, kontrol etmede zorluk, saldırganlığa ve şiddete dönüşmesi halidir.

-Unutmayın.. Öfke, normal bir duygudur. Her yaşta insan öfke duygusunu yaşar. Önemli olan öfkenin nasıl ifade edildiğidir.

-“Öfke kontrolünü ya da öfkelenmemeyi”  hedeflemek yerine, öfkenin en uygun şekilde nasıl ifade edilebileceğine odaklanmak gerekir.

-Bir duygu ile baş edebilmenin yolu, o duyguyu iyi tanımaktır. İnsanın önce öfkesini tanıması gerekir. O anlarda sizde ne olup bitiyor? Bedeniniz size ne söylüyor? Aklınızdan neler geçiyor? Öfkenize yol açan temel duygunuz ne? Bunları keşfetmek önemlidir.

-Sizi en çok nelerin öfkelendirdiğini tespit etmeniz, o anlara yönelik daha hazırlıklı olmanızı sağlayacaktır.

-Size öfke duygusunu hissettiren düşüncelerinizi analiz etmeye çalışın. Düşüncelerimiz duygularımızı etkiler. Olumsuz düşünceler olumsuz duygulara yol açacağından, daha farklı ve olumlu düşünmeye çalışın.

-Öfkenizi arttıracak ortamlardan uzak kalmaya çalışın.

-Kontrol edemeyeceğiniz ve öfkenize yol açan durumlar için , davranışsal tepkiler yerine nefes kontrolü ile sakinleşmeye çalışın.

Bir şeyler yapmadan önce, derin nefesler alıp bedeninizi dinlendirmeye gayret edin. Birkaç saniye de olsa durup beklemeyi alışkanlık haline getirin.

-Size iyi gelen aktivitelere yönelin. Müzik, kitap, sinema, kahve, çay, sohbet..

-Önceliğiniz öfkenizi kusmak değil daha doğru ifade edebilmek için aceleci davranmamak olmalıdır.

-Hayatın olumsuzluklarına karşı toleransınızı yükseltmeye çalışın. Her şey insan için ve istemediğimiz şeylerle her zaman karşılaşabiliriz. Kontrol her zaman bizim elimizde değildir.

-Öfkeyi bastırmak veya yok saymak , kendinizi iyi hissetmenizi sağlamayacaktır. Duygularınızı ifade edin ama kızmadan, bağırmadan, yıkmadan ve sonradan pişman olacağınız şeyler yapmadan.

-“Ben böyleyim, öfkemi kontrol edemiyorum” demek biraz işin kolayına kaçmak değil midir? Özellikle yetişkin insanlar öfkelerini denetleyebilecek yeterliliğe sahiptir. Öfkenizin pişmanlığa dönüşmemesi için yapmanız gerekenleri hemen düşünmeye başlayın.

 

Raşide YILMAZ GÖVEBAKAN

Uzm.Psi.Dan./ Uzm.Evlilik ve Aile TerapistiÖfke Baldan Tatlı mı?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir