Norm dışı kalan rehber öğretmenlerin durumu ne olacak?

Bilindiği gibi Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik yayınlandı. Bu yönetmeliğe göre bazı kurumlarda rehber öğretmenler norm kadro fazlası oldu. Peki bu rehber öğretmenlerin durumu ne olacak? Bu sorunun cevabını yine aynı yönetmeliğin 26. maddesinde “Norm kadro sayıları değişen eğitim kurumları” başlığında verilmiş.

Bu başlık altında;
“Norm kadro sayıları değişen eğitim kurumları
MADDE 26-(1)Eğitim kurumlarının norm kadro sayılarının bu Yönetmelikte belirlenen norm kadro kriterleri çerçevesinde değişmesi halinde, değişikliğe konu olan eğitim kurumlarının norm kadro sayıları Bakanlığın uygun gördüğü tarihlerde yeniden belirlenir.

(2) Yeni açılan eğitim kurumları ile yeni derslik/şube açılan veya kapatılan mevcut eğitim kurumlarının norm kadroları süre aranmaksızın belirlenir.

(3) Eğitim kurumlarının yönetici ve öğretmen norm kadro sayılarının azalması nedeniyle norm kadro fazlası olan yönetici ve öğretmenler hakkında, ilgili atama ve yer değiştirme mevzuatı hükümleri uygulanır.”

denmektedir.

[reklam]

 

Norm dışı kalan rehber öğretmenlerin durumu ne olacak?” için 2 yorum

  1. ben şuan anaokulunda norm fazlasıyım. bulunduğum ilçede rehber öğretmeni olmayan okul olmadığı için ilçe tarafından görevlendirilme yapılamamaktadır. ben okulda olduğum bu süreçte, norm fazlası bir öğretmen olarak sorumluluğum tam olarak nedir. bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim. mesela rehberlik toplantılarını, bep toplantılarını ve yıllık çerçeve programını yapma zorunluluğum var mı?

  2. Anaokullarından rehber öğretmen normunu kaldırma fikri dahiyane olarak değerlendirilmeli.Neden kim bu kararı verdi belirsiz.Ancak ne büyük şanssızlık ki son 25 senedir hiçbir milli eğitim bakanı öğretmen veya eğitimci kökenli değildi.Bundan sonra da olmayacaktır.Dolayısı ile artık esamesi bile kalmayan eğitimin toparlanması fazla değil 20-30 yıl sürer veya sürmez..Neden karamsar yazıyorum?Lütfen gençliğe ve başarı düzeylerine,genel kültürlerine ve konuşma şekillerine bakın.Gidin ortlama bir lise öğrencisine çarpım cetvelini soruverin.. Başardınız beyler…Vebalini asla ödeyemezsiniz……

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir