Neden yanlış anlaşılıyoruz ya da anlıyoruz?

Hemen hemen birçok insanın üzerinde durduğu ve şikayet ettiği bir konudur. Yanlış anlaşıldığımızı, insanların bizi anlamadığını söyler dururuz.

Daha iyi anlaşılması ve özetlemek için konuyu 10 madde ile açıklamaya çalışayım.
1. Anlaşma çok karışık bir durumdur. Birinin bizi tam anlaması için bizim gibi düşünmesi, bizim gibi tecrübelere sahip olması gerekir. Elbette bu %100 mümkün olmayacağı için %100 anlaşılma da olamayacaktır. Bu nedenle anlaşmak kadar anlayış gösterebilmekte önemli olduğunu düşünüyorum.

2. Bazen aynı kelimeye farklı anlamlar yüklediğimiz için dahi anlaşamadığımız olabilir. Bu konu da dikkatli olmak gerekir.

3. Sylviane Herpin, “Düşündüğünüz, Söylemek istediğiniz, Söylediğinizi sandığınız, Söylediğiniz, Karşınızdakinin duymak istediği, Duyduğu, Anlamak istediği, Anladığını sandığı, Anladığı arasında farklar var. Dolayısıyla insanların birbirini yanlış anlaması için en az 9 ihtimal var” der. Bence konuyla ilgili önemli bir bakış açısı sunuyor.

4. Niyet yapıcı olmalıdır. Anlamaya yönelik olmalıdır. Eğer niyet, olanı anlamaya yönelik değilde kendisine fayda sağlamak şekilde ise, zaten baştan yanlış anlaşılırsınız.

5. Yanlış anlaşılmayı en aza indirmek için, ne isteğimizi, ne düşündüğümüzü en sade şekliyle anlatmalıyız.

6. Bir ortamda oluşturduğumuz ortak dil, başka bir ortamda çatışabilir. Örneğin üniversite hayatında arkadaşlarınız ile kurduğunuz ortak dili iş hayatında da devam ettirmeye çalıştığınızda sizi komik duruma ya da zor duruma düşürebilir.

7. Kurduğunuz arkadaşlık ilişkisinin derecesi ve türü anlaşmayı etkileyen en önemli nedenlerden biridir. Çok sevdiğimiz bir arkadaşımızın bir davranışı sizi olumsuz etkilemez iken başka bir kişinin yaptığı aynı davranış hoşunuza gitmeyebilir.

8. Çoğu zaman içinde bulunduğumuz ruh hali de anlaşılmayı ya da anlaşılmamayı etkilemektedir.

9. Aklımızda hemen bir sonuca varmak yerine ne anladığınızı karşınızdakine tekrarlayarak doğru anlayıp anlamadığımızı teyit etmek iyi sonuç verebilir.

10. Öfkeli hallerde tartışmak yanlış anlaşılmayı arttıracağı için bu zamanlar tartışmaktan kaçınmak gerekir. Sakin zamanınız da konuşmak en doğrusudur.

Yazıyı alıntılamak için https://www.aktuelpdr.net ‘u kaynak olarak göstermeniz yeterlidir.

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir