Neden kitap okumalıyım?

Bu sorunun cevabını dahi vermek gereksiz diye düşünsem de, yine de birkaç maddede konuyu özetlemek istiyorum. Öncelikle kitap okumayı seven biri için nedenlere ihtiyaç olmadığını düşünüyorum. Eğer biri okumak için neden arıyorsa muhtemelen okuma alışkanlığı kazanmamış ya da okuma konusunda olumsuz tutuma sahiptir. Her şekilde kitap okumadığı için çok şeyler kaybettiğini söyleyebiliriz.

Bir kişi neden kitap okumalıdır? Kitap okuması ona ne kazandırır? Okumaması ne kaybettirir?

1. Zamanı en verimli şekilde kullanmasını sağlar.

2. Zihnimizin zararlı düşüncelerden korunmasını sağlar.

3. Yeni fikirler geliştirmemizde ve bakış açımızı zenginleştirmekte bize yardımcı olması için okuruz.

4. Denenmiş tecrübeleri öğrenmemiz, yeni öğrenmeler ve yeni tecrübeler kazanmak için okuruz.

5. Klişe olacak ama kelime dağarcığımızı geliştirmek ve zengin kelime dağarcığıyla düşüncelerimizi süsleyebilmek, ifade gücümüzü zenginleştirmek için okumalıyız.

6. Sıkıcı bir dünyadan daha renkli bir dünyaya geçmek için okumalıyız. Belki okumak bazıları için sıkıcı gibi görünebilir. Ama hayata dar bakan biri ile geniş bakan biri arasında çok fark vardır. Olaylara geniş ve farklı pencereden bakabilen insan için yaşam daha renklidir. Sizce de bir şehre, dağın yamacından bakan kişi ile dağın zirvesinden bakan kişi aynı zevki alır mı? Elbette zirveden bakan daha net ve daha zevk alarak bakar, görür. Yamacından bakan gördüğü doğru olsa da sadece o kadarını bilir. Daha ötesini bilemez.

7. Kitap okuyan geleceğini daha bilinçli planlayabilir.

8. Kitap okumak beyinin birçok işlevini harekete geçirir. Bu nedenle yiyecekler nasıl ki vücudun temel ihtiyacı ise kitap da beynimizin temel ihtiyacıdır. Kitap okumak beynin yaşlanmasını geciktirir. Etkinliğini arttır. Düşünce tembelliğini azaltır.

9. Hele ki öğrenciyseniz ve test gençliği iseniz kitap okumaya daha çok ihtiyacımız vardır. Okuduğumuzu anlamaya, yorumlamaya ve hafıza gücüne ihtiyacımız vardır. Bunu da en güzel kitap okumak sağlar.

Elbette kitap okumanın faydaları bunlarla sınırlı değildir. Yazının başında da belirttiğim gibi kitap okumak için neden kitap okumamız gerektiğini bilmemizin önemi yoktur. Ama yine de bazılarımızı teşvik edebileceğinden bu nedenleri aklıma geldiği kadarıyla sizinle paylaşmak istedim. Varsa sizinde nedenleriniz bunu yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kitap dolu bir dünya dilerim.

Yazıyı https://www.aktuelpdr.net ‘u kaynak göstererek sitenize ekleyebilirsiniz.

[reklam]

Neden kitap okumalıyım?” için bir yorum

  1. Kitap okumak beynin sağ ve sol loblarının dengeli ve eşit gelişimi için en faydalı faaliyettir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir