Neden hayır diyemiyorum?

Aslında bu soruyu defalarca kendimize sormuşuzdur. Bu sorunun cevabını tek bir maddede vermek mümkün değildir. Çünkü her birimizin bu soruya cevabı farklı olacaktır. “Hayır”  diyememenin altında her birimiz için farklı nedenler bulunmaktadır. Elbette her zaman hayır demekte doğru olmaz. Ama “hayır” ı kullanmamız gerektiği zamanlar kullanmamak bizi olumsuz durumlara düşürebilir.

Neden hayır diyemiyorum? (Hayır denilmesi gereken yerlere neden hayır diyemiyorum?)

Bunun bizim için bir ya da birkaç nedeni olabilir.

1- Ne istediğimizi ya da ne istemediğimizi tam olarak bilmiyoruzdur. Bu nedenle evet demek daha kolay geliyor.

2- Kendimize olan güvenimizin zayıf olması, “hayır” diyemememizin önemli bir nedenidir. Başkalarının isteği bizim isteğimizden daha önemlidir. Bu da bizim hayır dememizi büyük çoğunlukla engelliyordur., (“Kendine güven” geliştirilebilir bir durumdur. Doğuştan kazanılmaz. (aktuelegitim.com daki konuyla ilgili yazıları okuyabilirsiniz). Aslında denilmesi gereken yerde “hayır” diyebilmek kendinize olan güveninizi arttıracaktır.

3- Konuyla ilgili yeterli bilgi ve tecrübemiz olmaması da belli başlı nedenlerden biridir. Bu durum da karşımızdaki kişiye ne hayır ne de evet dememiz gerekmiyor. Peki ne diyebiliriz?  “Şuanda hemen cevap vermek istemiyorum (ya da -yeterli bilgi sahibi değilim-) bu nedenle bir süre düşünmek istiyorum” denilebilir.

4- Eğer başkalarına hayır demezsek, onlarında bize hayır demeyeceğini bekliyor olabiliriz. Ancak bu her zaman böyle olmaz. Başkaları biz onlara evet dediğimiz için onlarda bize her zaman evet demeyecektir. Böyle bir durumda kendimizi kötü hissedebiliriz. Bu nedenle “evet” denilmesi gereken yerde “evet”, “hayır” denilmesi gerektiği yerde “hayır” demek gerekir.

5- Öyle öğrendiğimiz için hayır diyemiyor olabiliriz. Hiç alışılmayan bir kelimeyi daha sonra kullanmak zor ya da garip gelebilir.

6- Eğer “hayır” derseniz yalnız kalacağınızdan ya da dışlanacağınızdan endişe ediyor olabilirsiniz. Ancak uygun bir üslup ile gerekli yerlerde kullanılan “hayır” sizin yalnız bırakılmanıza neden olamaz.

7- İnsanları kırmayacak, incitemeyecek kadar nazik ve düşünceli olmanız da “hayır” kelimesini kullanmamanıza neden olabilir. Eğer “hayır” derseniz sanki onları inciteceğinizi düşünüyor olabilirsiniz. İncitmektense incinmeyi tercih edebiliyoruz. Elbette incitmeyelim. Ancak uygun bir ifadeyle kullanılan “hayır” incitmeyecektir.

8- “Hayır” dersek diğer insanların bizi bencil bir insan olarak algılayacağından çekiniyor olabiliz.

Kullanılması gereken yerlerde “hayır” demenin faydalı yönleri vardır.

Öncelikle kendimize olan güvenimizin artmasına yardımcı olur.

Her zaman evet diyen bir kimsenin “evet” demesini zamanla samimi bulmayabilirler. Ancak gerektiğinde “hayır” diyebileceğinizi gören arkadaşlarınız evetinizi daha değerli bulabilir ve evetinize inanabilir.

Unutmayın! bu hayatta evet dediğimiz kadar hayır da diyeceğimiz durumlar olacaktır. Önemli olan samimi, dürüst ve net bir şekilde “evet” ya da “hayır” diyebilmektir.

Kaynak: https://www.aktuelpdr.net (lütfen kaynak göstererek alıntı yapınız)

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir