Neden derslerde başarılı olamıyorum?

Bu sorunun cevabı kişilere göre değişir. Bu nedenle derslerde başarılı olamamanın genel nedenlerini yazacağız. Siz kendinize uygun yorumu çıkartabilir ve gerekli önlemlerinizi alabilirsiniz.

Bazı öğrenciler ders çalıştıkları halde neden derslerde başarılı olamıyor?

1. Gerçekten ders çalışıyor mu? Yaptığımız anketlerde “ders çalıştığım halde başarılı olamıyorum” diyen öğrencilerle mülakat yaptığımızda aslında öğrencilerin yeteri kadar ders çalışmadığını tespit ettik. Bir gece öncesinden ya da sınava konu olan dersi en fazla toplamda 1-2 defa tekrarlayarak sınava girmek çalışmak değildir. Öğrenci kendisini çalışıyor gibi görse de aslında yeteri kadar çalışmadığı için başarısızlık süpriz olmaması gerekir.

2. Çalışırken “mış” gibi çalışıyor olmak. Aslında başarılı olmak istiyor. Ama konu ders çalışmaya gelince öğrenci yeterince enerjik ve istekli olamayabiliyor. Bu da öğrencinin ders çalışırken dikkatinin dağınık ve öğrenme motivasyonunun düşük olmasına neden oluyor. Eğer bu madde konusunda, sizce problem yoksa diğer maddelere devam edebiliriz. Yok eğer bu madde de problem varsa dersi nasıl sevebileceğinizi ve ders çalışma enerjinizi nasıl yükseltebileceğinizi öncelikle araştırın.

3. Yeteri kadar sistemli ve aralıklı tekrar yapmıyor olabilirsiniz. Bilgilerin zihninizde oturması ve yerleşebilmesi için aynı gün defalarca tekrar yapmak yerine farklı günlerde aralıklı tekrar yapmak faydalı olur.

4. Çalıştığınız derslerde sizi zorlayan kavram ve konulara yeteri kadar zaman ayırmamanız da başarısızlığa neden olabilir. Zamanla biriken bu tür kavram ve konular içinden çıkılmaz hal alabilir. Biran önce yardımcı kaynaklar ile ya da destek alarak çalıştığı dersler ile ilgili anlaşılmayan kavram ve konular halledilmelidir.

5. Çalışmayı son günlere bırakmak. Sınava bir-iki gün öncesinden çalışmaya başlamanız, bilgileri sindirmenizi güçleştirebileceği için başarısızlığa neden olabilir.

6. Derslere ihtiyacınız kadar çalışma süresi ayırmamakta başarısızlığa neden olabilir.

7. Başarısız olduğunuza inanmak. Bu zihinsel engeli aşmalısınız. Kendinizi başarısız görmek başarı konusunda ki çabanızı engelleyebilir.

8. Zaman yönetiminizin zayıf olması. Kendinize uygun ders programı hazırlamalı ve buna uymak için çaba harcamalısınız.

9. Oto kontrol yapılmaması. Örneğin matematik dersinde öğrenci kendi durumunu kontrol edebilir. Kendini mini sınavlar yaparak durumunu ölçebilir. Eksiklik ya da sorun hissettiğinde gerekli tekrar ve takviyeleri yapabilir.

https://www.aktuelpdr.net u kaynak göstererek alıntı yapabilirsiniz.

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir