Çocuğa neden hakaret ederiz?

Çocuk eğitiminde yapılan önemli hatalardan biri de hakaret ederek çocuğun bazı davranışlarını değiştirmeye çalışmaktır.  Aslında buna çocuk eğitimi dahi diyemeyiz. Ancak bazı ebeveynlere neden böyle davranıyorsunuz diye sorulduğunda, ya sabrının taştığını ya da eğitmek amacında olduğunu söylüyor. Peki çocuğa hakaret etmek doğru netice veriyor mu? Elbette hayır. Aksine çocuğun ileride daha fazla problem yaşamasına neden olacaktır.

Çocuğa hatalarında dolayı hakaret etmek, ileride onunda size ya da çevresine karşı saygısız olmasına ve hakaret etmesine neden olabileceğini unutmayın. Ayrıca hakaret cümleleri çocuğun sağlıklı bir benlik gelişimine zarar vereceği gibi kendine olan güven konusunda da problem yaşamasına neden olacaktır. Bu nedenle çocuğunuza eğitim vermek için dahi olsa bundan vazgeçmelisiniz.

Çocuğa hakaret etmemizin nedenlerini bilmek bizim bu davranıştan vazgeçmenin kapısını daha kolay aralayabilir.

Neden çocuğa hakaret ederiz?

1. Çocuğa eğitim vermenin daha kolay yolu olduğunu düşündüğümüz için. Lakin hakaret hiç bir şekilde eğitim metodu olamaz.

2. Öfkeli yapımızdan dolayı. Öyleyse biran önce durumunuzu çözmeye çalışmalıyız. Bu konuda yardımcı olabilecek “Çocuğumuza karşı nasıl sabırlı olabiliriz?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

3. Çocuğun hataları karşısında nasıl davranılması gerektiğini bilmediğimiz için olabilir. Bunun için sürekli okumak, araştırmak ve benzer durumda olan bilinçli ailelerden bilgi almak faydalı olacaktır.

4. Biran önce çözüme gitmeyi istiyor olabiliriz. Aceleci olmamak ve sabırlı olmak burada en iyi çözümdür.

5. Hayal kırıklığı. Çocuktan hiç beklemediğimiz bir davranışı gördüğümüzde hayal kırıklığına uğrayabiliriz. Bu da bizi öfkelendirir ve hakaret etmemize neden olabilir. Bu durumda çocuğumuz ile ilgili  her türlü beklentimizi makul bir düzeyde tutabilmeliyiz.

6. Zamanında anne babamızdan çok sık hakaret sözlerini duymamızdan dolayı bu durum alışkanlık haline gelmiş olabilir.  Hatırlayın, hakaret işittiğinizde bu durum sizin ne kadar hoşunuza gidiyordu. Sanırım hoşunuza gitmiyordu. Ve işe de yaramıyordu.

Bu yazıyı özellikle çocuğu hakaretle yola getirmeyi alışkanlık haline getirenler için yazdık. Elbette zaman zaman istemden ağzımızdan tek tük hakaret ve kırıcı sözler çıkabiliyor. Ancak bu durumda hatamızı hemen fark edip gerekli önlemleri almayı da bilmek gerekir. Konuyla ilgili düşüncelerinizi ve sorularını yorumlar bölümüne yazarsanız daha faydalı bir paylaşım olur. Saygılarımla.

Yazıyı https://www.aktuelpdr.net u kaynak göstermeniz şartıyla sitenizde yayımlayabilirsiniz.

[reklam]

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir