Neden arkadaşım yok ve yalnızım?

İnsanın hissettiği olumsuz duygulardan biridir yalnızlık. Aslında burada ki konu hissedilen yalnızlık değil. Gerçekten kişinin arkadaşının olmamasıdır. Bir kişinin durup dururken yalnız ve arkadaşsız olaması mümkün değildir. Bunun bazı sebepleri vardır. Bu yazıda bunlardan bazılarını maddeler halinde yazacağım. Kişiye göre nedenler değiştiği için bu maddelerden kendinize uygun olanı siz belirlemelisiniz. Ancak unutmayın ki nedeni bulmak kadar bu nedeni ortadan kaldırmak için çaba göstermekte önemlidir.

Neden arkadaşımız yok ve da arkadaş bulmakta zorluk çekeriz?

1.  Bazen sahip olduğumuz arkadaşlarımızı yeterli görmeyebiliriz. Aslında arkadaşımız ve sohbet ettiklerimiz vardır. Ancak onları kendimize yeteri kadar arkadaş görmediğimiz için kendimizi yalnız ve arkadaşsız hissedebiliriz. Durum böyleyse yanındaki arkadaşına sahip çıkmalısın.

2. Kendine güvenmelisin. Kendine güvenmeyen ve kendini değersiz gören bir kişi yeni arkadaşlık konusunda ve mevcut arkadaşlıklarını geliştirme konusunda pasif ve çekingen davranacaktır. Bu durum da yeni arkadaşlıklar kurmanı zorlaştıracak ve mevcut arkadaşlarına aranda mesafenşn olmasına neden olacaktır.

3. İnsan kendini bazen toplumdan soyutlayabiliyor. Dolayısıyla başkalarını suçlamak yerine eksikliği kendinde aramalısın. Unutma arkadaş edinmenin sorumluluğu kişinin kendisine aittir. Kendin gidip arkadaş olmak için ortam oluşturmalısın. Bunu yapmıyorsa elbette arkadaşsız kalmak kaçınılmazdır.

4. Aşırı eleştirel ve mükemmeliyetçi yaklaşım arkadaş edinmemizin önünde en büyük engellerden biridir. Hatasız insan olmaz. Kendimizde hatasız olmamız mümkün olmadığı halde başkalarından mükemmeli beklemek hem kendimize hem de arkadaşlarımıza haksızlık olur. İnsanları olduğu gibi kabul etmek bunun çözümüdür.

5. Utangaçlık. Buna çok fazla şey yazmak gerekir mi? bilemiyorum. Ama aşırı utangaçsan muhtemelen yeni arkadaş edinmekte zorlanıyor olabilirsin. Bu problem göstereceğin çabayla çözülebilir.

6. Beklentiler. Diyelim ki bir ortamdasın ve içinde bir kişiye karşı tanışma hissi uyandı. Eğer ilk arkadaşlık adımını ondan bekliyorsan vede o da aynı şekilde ilk tanışma adımını senden bekliyorsa, muhtemelen tanışmadan ortamdan ayrılacaksınız. Eğer karşındakinden pozitif elektrik alıyorsan ilk adımı ondan beklemek yerine ilk adımı atmalısın.

7. Becerileri yeteri kadar kullanmamak. Ufak tefek beceriler arkadaşlık ilişkisinin temellerini oluşturur. Örneğin gülümseme, sıcak bir ilgi, selamlaşmak, iltifat etmek, göz teması, vücut dili becerilerini iyi kullanmak gerekir. Argo ve kaba yaklaşımlar, görmezden gelmeler vb olumsuz davranışlar arkadaşlık gelişimini engeller. Bazen selam verdiğimizi düşünürüz. Ama soğuk ve göz teması olmayan bir selamlaşma ile sıcak ve candan bir selamlaşma arasında fark vardır.

8. Arkadaşlığın hızlı gelişmesini beklemek. Arkadaşlıklar aşama aşama gelişir. Bu beklenti hızlı bir arkadaşlık gelişmesi yönünde olursa çoğu zaman hayal kırıklığı ile sonuçlanabilir. Bazen 1 ay, bazen 1 yıl, bezen 3-4 yıl zaman alabilir. Bazen de arkadaşlığınız hiç gelişmeyebilir. Bu nedenle arkadaşlık ilişkisinin gelişimini akışına bırakmak gerekir.

9. Ortama girmeden arkadaş bulunmaz. Bu nedenle kendinize uygun sosyal ve kültürel faaliyetler içine girin. Ancak sırf arkadaş bulmak için bunu yapmayın. Sırf arkadaş için sevmediğiniz bir faaliyete girmeniz hem kişiliğinizden taviz vermek olur hem de keyif almanızı engeller. Keyif aldığınız ortamda üreteceğiniz pozitif enerji arkadaşlık ilişkinize de olumlu etkileyecektir.

https://www.aktuelpdr.net olarak şimdilik bu maddeler aklıma geldi. Arkadaşımızın olmaması ve yalnız olmamızın birden çok nedeni olabilir. Bunlardan bazılarını sıralamaya çalıştım. Yukarıda ki maddelerin biri ya da bir kaçı size uygun olabilir. Ya da hiçbiri. Ancak bu konuda yorumlar bölümün de tartışabiliriz. Neden arkadaşım yok ve yalnızım? sorusuna sizde yorumlar bölümünde cevap yazabilirsiniz. (NOT: Bur yazıda bahsedilen sosyal arkadaşlıktır)

[reklam]

Neden arkadaşım yok ve yalnızım?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir