Nasıl Başarılı Oluruz

Başarılı olmak, kaliteli ve düzenli çalışmaktan geçer. “Çalışmak” denince gözümüz korkmasın çünkü pratik ve kolay yollarını bilip ipuçlarını yakaladıktan sonra çalışmak hem kolay hem zevkli. İşte belli başlı püf noktaları ve ipuçları.”

* Çalışacağımız süreyi önceden iyi bir şekilde planlamamız, çalışacağımız konuları belirlememiz ve dersleri ayırmamız ayarlamamız gerekir.
* Dersleri ayırırken okumaya dayalı Tarih, Edebiyat, Sosyoloji gibi derslere, çalışmanın başında yer vermek uygun olur.
* Birbirine benzeyen dersleri arka arkaya çalışmak zihni yorar. Bu sebeple okumaya dayalı bir dersin arkasından sayısal bir dersin çalışılması yararlı olur.
* Günlük planımız olmalıdır. Çalışma programı içerisinde dinlenmeye, aile ve arkadaşlarla vakit geçirmeye ve hobilere daima zaman vardır.
* Ders çalışmak için her gün belirli bir zaman ayrılmalıdır. Mümkünse her gün aynı saatlerde ders çalışılmalıdır. Zor öğrenilen derslere daha çok zaman ayrılmalıdır.
* Sürekli ders çalışmak hem fiziksel hem ruhsal olarak yorar. Çalışma aralarında dinlendirici serbest zaman uğraşlarına yer vermek bireyi daha uyumlu ve daha başarılı kılar.
* Kaliteli bir çalışma için en uygun süre birer saatlik sürelerdir. 40′ çalışmanın ardından çalışılan konuyu 10′ tekrar etmek tekrardan sonra 10′ dinlenmek faydalı olacaktır. Bunu şöyle formüle edebiliriz:
40′ + 10′ + 10′ = 60′ (1 saat)

* Ders bitmediği halde çalışma isteğimiz azalırsa çalışmaya son VERMEMELİYİZ. Ufak kurallar geliştirip onlara uymalıyız, “3 sayfa daha okuyup kalkacağım” gibi. Ondan sonra ara verip çalışma yerinden ayrılabiliriz.
* İlgimiz ve dikkatimiz azalırsa, çalışmayı bitirince kendimize ödül verme sözü verebiliriz. Örneğin; “Bu bölümü bitirince çay içeceğim” , “Şu 5 soruyu bitirmeden çikolata yemeyeceğim.”
* Okuduklarımızı kendi kelime ve cümlelerimizle ifade etmemiz ÖĞRENDİKLERİMİZİN İYİCE YERLEŞMESİNİ SAĞLAR.
* Çalıştığımız dersle ilgili SINAVDA ÇIKABİLECEK SORULARI TAHMİN ETMEYE çalışabiliriz. Bu şekilde soru üreterek çalışabiliriz.

DERS ÇALIŞMAYA BAŞLAYAMAMAK DERDİNİ NASIL YOK EDERİZ?
Ders çalışmaya başlayabilme davranışı “KARAR VERMEYİ” gerektirir hem de çalışma isteğini beklemeden.
* Öncelikle hedefimizi belirlemiş olmalıyız. Bu hedef GERÇEKÇİ, ÖLÇÜLÜ, ULAŞILABİLİR ve ZAMANA DAYALI olmalıdır.
* Başaracağımıza bütün kalbimizle İNANALIM.
* Yapmamız gerekenleri PLANLAYALIM.
* Programımıza SADIK kalalım.
* Ders çalışma davranışı arttırılmak isteniyorsa, çalışma, HOŞLANILAN BİR İŞLEMDEN ÖNCEYE ALINMALIDIR. Örneğin, bulmaca çözmeden önce çalışmak ya da müzik dinlemeden önce çalışmak. Ancak bu kural hatalı kullanılmamalıdır. Öğrenci çalışmaktan sıkılınca dersi yarıda bırakıp gitmemelidir.
ÖĞRENME İSTEK VE ARZUSUNU TAŞIMAYAN VE ÖĞRENMENİN GEREKLİLİĞİNE İNANMAYAN hiçbir öğrenciye, hiçbir ders aracı, hiçbir öğretmen YARDIMCI OLAMAZ

BAŞARILI OLABİLMEK İÇİN;
o Çok çalışmak değil bilinçli çalışmak
o Amacı net bir şekilde belirlemek
o Hedefe inanmak ve kendine güvenmek
o Amaca uygun şekilde günlük, haftalık, aylık planların yapılması ŞARTTIR.

* İnsan beyni aynı anda birçok uyaranı alabilir ancak dikkatini bir tek noktaya odaklayabilir. Bu nedenle insanın hem müzik dinleyip hem ders çalışması mümkün değildir. İnsan ya müziği dinler ya dersi çalışır. Dahiler bile aynı anda iki işi birden yapamamaktadır.
* Öğrenci çalışmaya başlamadan önce kendine erişebileceği bir hedef seçmeli ve bu hedefi gerçekleştirmeden çalışmayı bırakmamalıdır. Seçeceği hedef öğrencinin kapasitesine uygun olmalıdır.
* Düzenli tekrar yapmak öğrenciyi bütün çalışmayı bir geceye sığdırmaya çalışma zahmetinden kurtarır ve ondan daha kalıcı bir öğrenme sağlar.
* Tekrar şekli; sesli okuma, gözden geçirme, kendi ifadeleriyle anlatma olabilir.
İlk tekrar, öğrenmenin hemen ardından 10 dakika süreyle yapılmalıdır. Bu, 24 saat hatırlamayı sağlar.
İkinci tekrar, öğrenmeden 24 saat sonra 5-10 dakika süreyle yapılmalıdır. Bu, 1 hafta hatırlamayı sağlar.
Üçüncü tekrar, 1 haftanın sonunda yapılır. 1 ay süreyle hatırlamayı sağlar.
Dördüncü tekrar, yaklaşık bir ay sonra yapılır. Bu, çok daha uzun süre, sağlıklı olarak hatırlamayı sağlar.
* Kabul etmek istemediğimiz bir talep için “HAYIR” demeyi öğrenmeliyiz. Bu, hem zamandan tasarruf sağlar hem de o anki çalışma isteğimizi gerçekleştirmiş oluruz. Burada kritik nokta “SANA DEĞİL, İSTEĞİNE ‘HAYIR’ DİYORUM” mesajını karşı tarafa iletebilmektir.
* Yemekten sonra ders çalışmaya başlamadan önce midemize 30 dakikalık bir bekleme süresi tanımalıyız.

YORULDUĞUNUZDA VE SIKILDIĞINIZDA;
1- Deriiiin bir nefes alın (içiniz oksijenle dolsun).
Bunu günde en az 3 kez uygulayıp alışkanlık haline getirin.
2- Vücudunuzu dinlendirin. Basit egzersizler yapın, gevşeyin.
3- Beyninizi rahatlatın. Kimsenin sizi rahatsız etmeyeceği bir yerde oturun veya uzanın. Olumsuz düşüncelerden uzaklaşın. Mutlu olduğunuz ya da olacağınız yerleri ve durumları hayal edin. Geçmişteki başarılarınızı hatırlayarak güç kazanın.

Nuran GÖNÇ Konya Cihanbeyli
İmam-Hatip Lisesi Rehberlik Öğretmeni

[reklam]

Nasıl Başarılı Oluruz” için 34 yorum

 1. Benim de ilk hedefim her zaman kendimi geçmektir ama diğer arkadaşlarımı da geçmeliyim. Bu yüzden de bu yazılanları uygulayacağım.Üstelik bu yazı için teşekkürler.

 2. Arkadaşlar bunu alışkanlık haline getirmek gerek.Mesela ben okuldan 1:30 da geliyorum yemek yiyip tv izliyorum ama hiç tekrar yapasım yok.Tekrar değişde ödev yapmak istiyorum.Tekrara biraz üşeniyorum ama tekrar çok önemli.Sanırım uzun vi yazı oldu :D

 3. Arkadaslar ben onceki yorumumda size orum yapacagimi soylemistim.Ben bu siteyi cok yararli buldum bunu denedim sinav notmalrim yukseldi, gercekten ise yariyo kesinlikle uygulayin.Sinavlarinizin iyi olmsaini ve basarili olmak istiyosaniz kesinlikle uygulayin!

 4. Yorumlar hoşuma gitti bu sitede denenleri uygilcam eğer olursa devam edip bu siteye mesaj yazıcam birde sınav olurken cok gec bitiriyorum bazi sorular tpyetismiyo ne yapmaliyim ?? ⏳⌛

 5. Arkadaşlar başarılı olmak için çalıştığınız yerin düzenli olması ne sıcak ne soğuk olması ve sessiz, dikkatini dağıtmayacak yer olması da çok önemli.

 6. bu site çokgüzel burayı bende deniycem lise bire geçtim çalışıyorum ama yazılılarımdan düşük alıyorum bu siteyi denedim derslerim düzelmeye başladı :)

 7. ya çok ama çokkkk teşekkür edrim sizin sayenizde belki bu ygulamayı yapan binlerce insan vardır ve eminim sizzin sayenizde başarılığa adım atan vardır çok teşekkürler hocamm :D

 8. çok güzel bir yaklaşım ama asıl sorun o çalışacak kişyi masaya oturtabilmektir bunu nasıl yapacağız

 9. BENCE DERS CALIŞMANIN YOLLARI GERCEKTENDE BU ARKADAŞLAR BİZİM ÖĞRETMANİMİZ BİZDEN İSTEMİŞTİ GERCEKTEN BUNLAR COK İŞİME YARICAK

 10. sizde bu siteyi başka arkadaşlarınıza tavsiye edin ltfennn.. çok değerli öğretmenler ve çok değerli bilgiler içermekte …

 11. bu siteyi ve o güzel bilgilerini bizlerle paylaşan hocama ve emeği geçen tüm öğretmenlerime teşekür ederim . bu site çalışmak isteyipte çalışamayanlar için bende kulak verin ve çalışın aldığınız meyve vereceğiniz meyveden daha büyük olacak tşk ederim …

 12. ben çalışırken verimli olmayı çok istiyorum ama kendime bahaneler yaratıp bırakmak istiyorum.ama kendimi sıkıp çalışıyorum.

 13. yazılıdan kötü not alınca bende üzülüyorum.ama yazılıya girmeden çok çalışıyorum.ama yazılıya girince hepsini unutuyorum.

 14. ya ben de çalışıyorum.ama gayret ediyorum.ailem benden çok şey bekliyo kimsenin yüzünü yere düşürmek istemiyorum.şimdi kendime çalışma planı hazırladım.1 hafta bu planı uygulacam eğer ii sonuç alırsam hep böyle devam edicem.:D

 15. ooff yha çalış çalış olmuo ishe :S:S çlaışmak isemiorm i.çmdn gelmio :S yazıldn kötü alıncada üzülüorm :( noluccak bnm halm ? ? ? ?

 16. öncelikle bu değerli bilgileri bize sunduğu için hocamıza teşekkür ederim bana bu site çok yardımcı oldu

 17. çok haklısınız,bunları uygulasak ders çalışmadan duramayız hert
  alde,ne diyelim ÇALIŞAN KAZANSIN! :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir