Motivasyonunu arttıracak 6 öneri

Corona virüs nedeniye hiç alışık olmadığın bir durumla karşı karşıyasın. Bu ani değişiklik sende ters etki yapıp bir rehavete sürüklemiş ya da erteleme alışkanlığını daha çok ortaya çıkartmış olabilir. Moral ve motivasyonunu düşürmüş olabilir. Önceden arkadaşlarına birlikteyken, okul ortamındayken ara ara seni motive edecek durumlar olurken, artık kendinle başbaşasın ve kendini kendinden başkası motive edecek, seni çalışmaya ikna edecek çok fazla kimse yok.

Bu nedenle senin motivasyonuna yardımcı olacak ve ders çalışma kaliteni arttıracak bir paylaşım yapmaya karar verdim. Tek yazı çok uzun olacağı için bunu iki ayrı yazı olarak paylaşacağım. Bu yazıda sana bakış açıları kazandırmaya, düşünce biçimini geliştirmeye çalışacağım. Yani daha çok iç motivasyonuna seslenmeye çalışacağım

Lafı uzatmadan, motivasyonun için birbirinden önemli 6 önerime geçmek istiyorum.

Bu yazıyı ayrıca video olarak dinleyebilirsiniz.

1. Dengesiz ve sağlıksız uyku, beslenme ve yaşam biçimi motivasyonunu düşüren önemli durumlardan biri olabilir.

Şu sıralar, içinde bulunduğun durumdan dolayı, uyku, beslenme ve yaşam biçimin bozulmuş olabilir.  Bu da sende bitkinlik ve yorgunluğa neden olur. Dolayısıyla yaşadığın bitkinlik ve yorgunluktan dolayı ders çalışmak için gerekli enerjiyi kendinde bulamazsın ve ders çalışmaya karşı isteksizliğin artar.  Bu nedenle, Uyku ve yaşam biçimindeki düzensizliğin neden olduğu bitkinlik ve yorgunluk ile motivasyon eksikliğini birbirine karıştıra bilirsin. ÖZETLE Sadece motivasyonun düşük olduğu için değil.  Düzensiz uyku ve beslenmeden dolayı yorgun ve bitkin olabilirsin. Bu kısır döngüden çıkmak için uyku ve sağlıklı beslenme düzenini yeniden kurarak, yorgunluktan ve bitkinlikten kurtulmalısın. Beden sağlığın yerine geldiğinde, kendini daha iyi hissettiğinde, motivasyonun için çok güzel ve kaliteli bir adımı atmış olacaksın.

2. Bazen gerçeklerle yüzleşmek bizim motivasyonumuzu olumlu etkileyebilir.

Gerçeklerle yüzleşmeyi kendimize soru sorarak yapabiliriz. Tabii sorunun cevabını nasıl değerlendirdiğine bağlı olarak motivasyonunu olumlu  ya da olumsuz etkiler. Şimdi, burada sana  böyle bir soruyu sormak istiyorum. “Gitmeyi düşündüğün ya da elde etmek istediğin üniversite ya da bölüm senin için ne kadar önemli ve ne kadar değerli?”  Bu soruyu kendine sor. Sonra şöyle dur ve düşün.  Eğer senin için bu önemli ve değerliyse, şu sorunun cevabını da ayrıca kendine verebilir misin? “Değerli, önemli bir yere emeksiz ve bedelsiz gidilir mi?” Bu sorunun cevabını istersen bir kağıda yaz, istersen zihninde düşün. Kağıda yazarak cevabı görsel hale getirmek senin motivasyonu daha da arttırabilmektedir.

3. Evde olmak senin çalışma disiplinini bozmuş olabilir.

Ancak yaşadığın bu durumu bir fırsat olarak değerlendirip, bu fırsatı kullanman durumunda elde edeceğin kazanımı görmelisin. Fazladan çalışman gereken ders yok. Okula ya da kursa gidip gelmek için harcadığın zaman yok. Ayrıca okul yorgunluğunu atmak için fazladan dinlenme süresine de ihtiyacın da yok. Listeyi uzatabilirim. İstersen kağıt kalem al, evde kalmakla elde ettiğin fırsatların listesini yaparak kendin gör. Bu fırsatı kendine bugün fayda olarak dönüştürmeyeceksen, ne zaman dönüştüreceğini kendine sorabilirsin.

4. Belli yerlere gelmiş bir çok başarılı insanların dahi çalışmak istemedikleri zamanlar oluyor.

Hele ki senin durumundaki gençler ve ergenlik dönemlerinde olanlar için bu durum gayet normal. Evet, durumunu normal gör, ama bu rehaveti devam ettirmeyi normal görme. Zaman zaman bu rehaveti kırıp çalıştığın zamanlar olacak, ama tekrar rehavete ya da isteksizliğe geri dönebilirsin. Bu kısırdöngüler seni yıldırmasın. Birçoklarının çalışmayı bıraktığı noktada, bak burası önemli, birçoklarının çalışmayı bıraktığı noktada, yeniden kendini toparlayıp çalışmaya tekrar başlaman seni diğerlerine göre başarıya bir adım daha yaklaştıracağını görmelisin. Bazen cep telefonlarımız kilitlenmiyor mu? Tüm uğraşlarına rağmen telefonun tüm fonksiyonlarını yapabilir duruma gelmediğinde, artık ne yapıyoruz. Telefonumuzu, Kapatıp tekrar açıyoruz. Sen de baktın olmuyor. Kendini çalışmaya zorlama. Yarım gün ya da bir gün geri çekil ve ertesi gün yeniden çalışmaya başla.

5. Üniversite sınavına giren bir adaysan, Nasılsa bu yıl sınavı kazanamam, bu nedenle mezuna kalsam da olur…  deme.

Bunu sınava girmeden bilemezsin. Ayrıca binlerce öğrencinin yaptığı gibi bu yıl kazanamasan bile bir sonraki yıl tekrar sınava girmek isteyeceksin. Yaptığın her çalışma, bu yıl kazanamazsan bile, bir sonraki sınav için büyük bir yatırım olduğunu gör. Birçok öğrenci mezuna kalacağım düşüncesiyle ders çalışmayı bıraktığını duyuyorum. Bunu yapmamalısın… Neden bunu yapmamalısın biliyor musun? Mezuna kalacaksan bile bugün öğrendiğin bilgiler sonraki yıl için önemli bir alt yapı oluşturacaktır. Bir sonraki yıl ders çalışırken bu yıl çalıştıkların sana sonraki yıl zaman kazandıracak, hızlı öğrenmeni sağlayacak. Ve seneye neyi yapmaman ya da neyi yapman gerektiği konusunda büyük bir tecrübe sağlayacak. İşte en azından bu nedenlerden dolayı mezuna kalınca çalışırım diyerek çalışmayı bırakmamalısın, çalışmaya devam etmelisin.

6. Öğrencilerin motivasyonunu zehirleyen en önemli neden, ruminasyon dediğimiz olumsuz düşüncelerin zihinde geviş getirmesidir.

Olumsuz düşünceler zihnimizde sürekli döner dolaşır. Böyle bir durumda sende sağlıklı bir motivasyon olur mu? Elbette olmaz. Eğer olumsuz düşüncelerin varsa,  zihnindeki bu toksit, zehirli düşünceleri yönetmelisin. Dikkat et lütfen, yönetemelisin, diyorum. Çünkü zihninden atmalısın desem, bunu yapmakta büyük ihtimal zorlanacaksın. Hatta onları atmaya çalıştıkça daha çok zihninde dönüp dolaşacak. Bu nedenle yönetmek daha doğru bir yaklaşım olur. Örneğin “Yapamam”, cümlesini unutmaya çalışmak yerine, daha yapıcı olan “ben bunu yaparım” cümlesini kullanabilirsin. Ya da “Olmuyor, başaramayacağım” yerine, “Önceden de olmadığını düşündüğüm birçok şeyi başardım. Bu da olacak” olacak. Diyebilirsin. Kısaca zihnini olumluya yönlendirmelisin. Bu şekilde olumlu bakış açısı ve cümleler senin enerjine olumlu etki edecektir.

Unutma. Düşündüklerimiz zamanla gerçeğe dönüşüyor. Olumlu cümlelerini büyük puntolarla yazıp, duvara asman da ayrıca faydalı olabilir.

Evet bu 6 madde umarım zihninde olumlu bir başlangıç yapmanı sağlar. Bir sonraki yazım ders çalışma motivasyonu ile ilgili kısa kısa somut öneriler şeklinde olacak.

Bu arada düşüncelerini yoruma yazarak, sende beni motive etmiş olursun.   Bir sonraki yazıda görüşmek üzere. Hoşça kal.

Takip edebileceğiniz sosyal medya adreslerim; https://twitter.com/ozkanemiroglu https://www.instagram.com/ozkan.emiroglu/

Yazıyı kaynak göstermek şartıyla istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir