Motivasyonun Çalışmada Yeri

Yaşamın güzelliği moralimizin iyi olmasıyla alakalıdır. Yani moralimiz iyi ise o günü iyi yaşadık sayarız. Moralimiz kötü ise günün şartları ne olursa olsu o gün bizim için kötüdür. O zaman motivasyon kişinin kendi içinde bir yerde olmalı. İnsanın kendisini incelediğinde düşünce ,duygu ve davranışlarının iyi ?güzel-yüce olması motivasyonu olumlu yönde etkilemektedir.


İnsanın iç yapısının yanında dış yapısını güzel olması gerekiyor. Saç,yüz,kıyafet güzel ve düzgün olursa bu davranışlarına olumlu etkisi olur ve çevresinden pozitif enerji alır. Pozitif enerji sayesinde insanlar daha iyiye ,daha güzele doğru koşabilirler.

Düşünce yapısındaki güzellikler :

1.Yapabileceğine inanmak;

2.Harekete geçebilecek kadar özgüven sahibi olmak

3.Sonuca gidecek yolda karşılaşabileceği engelleri ortadan kaldırabilecek kadar ısrarlı v e kararlı olmak

4.Başardıkça farklı olayların motivasyona dönüşebileceğini bilmek

gibi düşünce yapılarına sahip olmak düşünce düzeyinde motivasyonu olumlu etkiler. Bunun yerine yapamam,başaramam,benim şunum eksik,bunum eksik demek?olumsuz düşünce yapılarıdır başarısızlığı beraberinde getirecektir.

Davranışlarınızı doğru belirlemişseniz başarı peşinizden koşmaya başlayacaktır. Gereksiz konuşmamak,başkalarını dinlemek ve önem vermek,başkalarının etkisinde kalmadan kişiliği korumak,doğru zamanda doğru işler yapmak başarıların ve güzelliklerin kapısını açacaktır.

Duygu boyutunda işe yapılan işten zevk almak,yaşanılan her anın tadını çıkarmaya çalışmak,prensipleri yorucu sıkıcı çalışma kuralları değil de yaşamda araç gereç olarak görmek ,yerinde hayatın temel taşı yapmak yani yaşam biçimine dönüştürmek iş eylemlerinizi sıkıcı olmaktan kurtaracaktır. Örneğin:?NE VARSA ÇALIŞMADA VAR? prensibi ile çalışan kimse çalıştığı anı ıskalamış saymayacak ve yaptığı işi zevkle yaparak sıkıcı olmaktan kurtaracaktır.

Sosyal faaliyetler;insanın doğasında sosyalleşme vardır.Sürekli gidilen bir sosyal mekan,telefon görüşmeleri,akraba,komşu,arkadaş,dost ziyaretleri,kurumsal ve kuruluş davetleri çeşitli organizasyonlar yaşamın anlamlı hale getiren faaliyetlerdir. Ayrıca spor etkinlikleri(futbol,basketbol,masa tenisi,yürüyüş,?),gitar,bağlama,ud,keman çalma gibi güzel sanatlarla uğraşma sosyalleşmeye yardımcı elamanlardır.

Çalışmanın yanında dinlenmesini,eğlenmesini bilmek ve bunları dengeli yürütmek yaşamın sırlarındandır.

Bir başka yazıda buluşmak dileğiyle,esenlikler dilerim

Öner Önder
Yazıyla ilgili düşünce ve görüşlerinizi yazarımıza iletebileceğiniz mail adresi;
syas34@yahoo.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir