Mimarlık için kaç net gerekiyor?

Birçok öğrencinin hayali olan mimarlığı kazanabilmek için MF4 puanı gerekmektedir. Bu puan ne kadar yüksek olursa o kadar yüksek puanlı ve en çok tercih edilen üniversitenin mimarlık bölümüne girme şansınız artar.

Peki mimarlık için gerekli olan MF4 puanı için hangi derslerde başarılı olmalıyız? Bunun için YGS için Temel Matematik ve Türkçe ayrıca Fen bilimlerinde başarılı olmanız gerekiyor. LYS için ise  Matematik, Geometri, Fiziki, Kimya ve Biyoloji derslerinde başarılı olmalısınız.

Mimarlık bölümü için yaklaşık net hesabı yapmak için 2014 sınav sonucundaki taban puanlara bakabiliriz. 2014 en yüksek Mimarlık  taban puanı Bilkent Üniversitesi Mimarlık Tam Bursulu bölümü görülmektedir. Paunı 487 civarındadır. Onu yaklaşık 481 puan ile İTÜ takip etmektedir. Bütün üniversitelerin mimarlık bölümü puanların buraya yazmamız mümkün değil. Ancak şöyle diyelim devlet üniversiteleri bazında puanlar 380 lere kadar inmektedir.

Birçak örnek daha vermek gerekirse; (Not: Paunları küsüraları var. Sadece bilgilendirme maksadıyla verildi)

Anadolu Üniversitesi mimarlık bölümü 423 lerde,

Dokuz Eylül Üniversitesi mimarlık bölümü 426 lerde,

Uludağ Eylül Üniversitesi mimarlık bölümü 422 lerde,

Ondokuz Mayıs Üniversitesi mimarlık bölümü 396 lerde

……

Diyelim ki amacınız Anadolu Üniversitesi mimarlık bölümünü kazanmak olsun. Bu durumda 423 leri geçmek hedefiniz olmalıdır. Peki 423 net için kaç net yapmak gerekir onu hesaplayalım.

Bu duruma göre bir öğrencinin MF4 den 423 civarı puan alabilmesi için hangi derslerden kaç net yapması gerekir? (Unutmayın 473 puan (küsüratı da var)  2014 sonuçlarına göre Anadolu Üniversitesi mimarlık bölümünün taban puandır.)

Bu konuda size ayrıca şunu da hatırlatmak isterim. Yerleştirme puanında OBP nı da 0.12 etkili olduğu için diploma notunuzun durumu da önemlidir.

Bu nedenle burada verilen bilgi kesin değildir. Sadece bilgilendirme maksadıyla verilmiştir.

OBP pununuzun 450 olduğunu düşünelim. Okuldan gelecek puanınız 54 puan olacaktır. Bu duruma göre MF4 yerleştirme puanı olan 423 alabilmeniz için 369 puana ihtiyacınız var.

(Verilen değerler ortalamadır. Kesin değildir.)

YGS Tükçeden 33 net,
YGS Matematikten 35 net,
YGS Fen bilgilerden 30 net

Ayrıca MF4 puanınız için ikinci sınav olan LYS sınavında girmeniz gerekiyor. Bunda  ise
LYS Matemetikte 40 net,
LYS Geometride 15 net,
LYS Fzik 20 net,
LYS Kimya 15 net
LYS Biyoloji 15 net

(Dikkat! bu netler de bir soru türünde azalırken diğerinden fazla yaparakta yakın puan alınabilir. Örneğin YGS netleri düşerken LYS de yapılan netlerde artış sağlanarak puan arttırılabilir ya da yakın puanlar alınabilir.  Netler arttıkça puanda artacaktır. Verilen değerler örnektir)

Diyelim ki amacınız Ondokuz Mayıs Üniversitesi mimarlık bölümünü kazanmak olsun. Bu durumda 396 leri geçmek hedefiniz olmalıdır. Peki 396 net için kaç net yapmak gerekir onu hesaplayalım.

Bu duruma göre bir öğrencinin MF4 den 396 civarı puan alabilmesi için hangi derslerden kaç net yapması gerekir? (Unutmayın 396 puan (küsüratı da var)  2014 sonuçlarına göre Ondokuz Mayıs Üniversitesi mimarlık bölümünün taban puandır.)

Bu konuda size ayrıca şunu da hatırlatmak isterim. Yerleştirme puanında OBP nı da 0.12 etkili olduğu için diploma notunuzun durumu da önemlidir.

Bu nedenle burada verilen bilgi kesin değildir. Sadece bilgilendirme maksadıyla verilmiştir.

OBP pununuzun 400 olduğunu düşünelim. Okuldan gelecek puanınız 28 puan olacaktır. Bu duruma göre MF4 yerleştirme puanı olan 396 alabilmeniz için 348 puana ihtiyacınız var.

(Verilen değerler ortalamadır. Kesin değildir.)

YGS Tükçeden 30 net,
YGS Matematikten 30 net,
YGS Fen bilgilerden 30 net

Ayrıca MF4 puanınız için ikinci sınav olan LYS sınavında girmeniz gerekiyor. Bunda  ise
LYS Matemetikte 38 net,
LYS Geometride 15 net,
LYS Fzik 15 net,
LYS Kimya 15 net
LYS Biyoloji 15 net

 

Yukarıdaki bilgiler sadece size bir fikir vermesi içindir. Yapacağınız netler hangi üniversiteye gitmek istediğinize göre değişir. Devlet üniversiteleri bazında puanların 380 lere kadar indiğini düşünürsek oralar için ihtiyacımız olan netler düşecektir. Ayrıca özel üniversitelerin mimarlık bölümleride bulunmaktadır. Bunların bursu olanları hariç puanları ulaşılabilir seviyede olduğunu hatırlatmak isterim.

Aklınıza takılan konuları yorumlar bölümünden sorabilirsiniz.

[reklam]

Mimarlık için kaç net gerekiyor?” için 11 yorum

  1. şu anki sınav sistemine göre gazi üniversiresi mimarlık bölümünün puan hesaplamasını yapabilir misiniz yani YKS ye göre

  2. Meraba herkese kolay gelsin. Ben şuan sağlık Bakanlığında hemsire olarak çalışıyorum. Meslekte bi yılım dolmak üzere. Çalıştığım şehrin( van ) yüzüncü Yıl Üniversitesi Mimarlık Fakültesi okumak istiyorum. Liseden mezun olalı 5 yıl oldu ve ister istemez dersler unutuluyor. Ben anadolu Öğretmen Lisesi cıkışlıyım matematik kimyam çok iyi .ama suanki sistemden bişi bilmiyorum..bu sene 2018 yks ye girmek istiyorum. Yardımcı olcak kimse varmi .

  3. merhaba yeni sınav sistemine göre yani yks’ye göre mimarlık için ortalama kaç net yapmak gerekir

  4. Esit agirlikciyim mimarligi okumak istiyorm lys ye girmek gerek demissinz yukarda lys ye girmeden ygs puaniyla tercih verebilir miyim

  5. Ben 11.sinif ogrencisiyim konya necmettin erbakan universitesinde mimarlik okumak istiyorum diploma notum yaklasik olarak 51-52 olacak ygs de zorlanirmiyim yani kac netim olasi gerekir cevaplarsaniz sevinirim,

    1. Yök atlasında yapılacak olan netler ile ilgili ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

    1. Devlet universitesi her zaman daha avantajlidir cunki ozel okullarin yemekhanesi kantini yurtlari ve cevresindeki kiralik evler her zaman j pahalidir ayrica ozelde okuyan ogrencilerin cogunda zengin tribi vardir ve giciktirlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir