Mesleki rehberlik konusunda rehber öğretmenlere öneriler

Okullarda en çok ihtiyaç duyulan alanlarında biri mesleki rehberliktir. Ancak bu konuda kendim de dahil birçok eksikliğimizin olduğunu düşünüyorum. Tercih danışmanlığı, meslek seçimi, sınav sistemi vb konularda bazı eksiklikler var. Bu nedenle mesleki rehberlik konusunda rehber öğretmenlere bir iki maddede öneriler sunmak istiyorum. Ancak şunu da eklemeliyim ki bu öneriler kişisel görüşlerim ve tecrübelerimi kapsıyor. Mutlaka sizlerinde değerli görüş ve tecrübeleri vardır. Bunları yorumlar bölümünde bizler ile paylaşırsanız faydalı bir yazı olacaktır.

1. Mesleki rehberlik çalışmaları belli bir sistem dahilinde olmalıdır. Birinci sınıflar ile ikinci sınıflara yapılacak çalışmalar birbirinden farklı ve birbirini tamamlayacak şekilde planlanmalıdır.

2. Sınav sistemi ile ilgili kılavuz ve resmi kaynakları mümkün olduğunca defalarca okumak gerekir. Nihayetinde sınavla ilgili cevaplar bunlarda bulunuyor. Gerisi bizim yorumlama ve kılavuzu anlama gücümüze bağlı. Ancak bu kılavuzları aralıklı olarak ve meslektaşlarımızla tartışarak okursak daha kalıcı ve güvenilir bilgi birikimine dönüşecektir.

3. Mümkün olduğunca üniversitelerin özelliklerini araştırmak gerekir. Üniversitelerin güçlü olduğu alanlar, bölümler, öğretim görevlileri sayısı, yandal, anadal, yurtdışı olanakları vb konularda bilgi sahibi olmak gerekir. Gerekirse üniversiteyi arayarak bilgi edinmekten kaçınmamak gerekir. Ve daha da ötesi fırsat buldukça farklı üniversiteleri ziyaret etmek faydalı olur.

4. Meslek rehberliği kapsamında edindiğimiz her türlü bilgi kalıcı olaması ve daha sonra yararlanmak için, bu bilgileri bir ajanda ya da deftere not almak faydalı olacağını düşünüyorum.

5. Üniversite programlarını ve iş olanaklarını araştır. Bu tür sorulara hazırlıklı olmalıyız.

6. Popüler programlar ve ismi çok duyulmamış üniversite programlarını tanımaya çalışmalıyız. Bir öğrenci gelip size “İş ve Uğraşı Terapisi (Ergoterapi) Nedir?” diye sorsa, mahçup olmak sanırım istemeyi.

7. Meslek seçim nasıl yapılmalıdır? Birey kendini bu konuda nasıl tanımalıdır? Meslek seçimi konusunda karar verme stratejileri nasıl olmalıdır? gibi sorular konusunda teorik ve pratik alt yapımızı geliştirmeliyiz. Kendimize bu konuda test ve etkinlik arşivi oluşturmalıyız.

8. Mesleki rehberlik konusunda meslektaşlar ile ara ara toplanarak fikir alış verişinde bulunmak faydalı olur.

Şimdilik bu konuda aklıma gelenler bunlar. Sizlerinde eklemek istediği öneriler varsa yorum bölümünde paylaşmanız faydalı olacaktır.

Yazıyı https://www.aktuelpdr.net u kaynak göstererek siteniz ekleyebilirsiniz.

 

Meslektaşlarım https://www.facebook.com/ozkanemiroglu dan bizi takip edebilir.
facebook takibi için: ttps://www.facebook.com/rehberlikservisi/
twitter takibi için: https://twitter.com/ozkanemiroglu

 

(NOT: Lütfen mesleğini sevmeyenler facebook arkadaşlığı göndermesin.)

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir