Meslek seçiminde zorlanıyorum, kararsızım. Ne yapmalıyım?

Bu konuda bloğumda birkaç yazı yazmıştım. Linklerini yazının sonunda bulabilirsiniz. Ne kadar da çok yazsak, mükemmel önerilerde de bulunsak yineden kararsızlık yaşayacağınızı düşünüyorum. Bunun en önemli sebeplerinden birisi mesleklerin çeşitliliğinin günümüzde çok fazla olmasıdır. Dolayısıyla hangi mesleği seçeceğimizin kararını vermekte zorlanıyoruz. Diğer bir neden ise kendimizi yeteri kadar tanımıyor olmamızdır.

Önceki yazılarımda yazdıklarımın tekrarı olmaması açısından burada ekleyeceğim birkaç farklı madde daha olacak. Diğer yazdıklarımla bu maddeleri birlikte değerlendirmeniz daha faydalı olacaktır.

Meslek seçimini kolaylaştıracak 4 öneri

  1. Becerilerinizin ve ilgi alanlarınızın bir listesini çıkartın. Çıkarttığınız bu listeyi sürekli değerlendirin. Bu listedeki maddelere uyan meslekleri de bir tarafına not alarak öğretmen ve arkadaşlarınızla tartışın.
  2. Topluma göre değil, kendinize göre seçim yapmaya çalış. Örneğin toplum ya da aile TIP konusunda bir beklentisi olabilir. Ya da bazı mesleklerin çok kazandırdığı ya da işsiz kalmayacağı konusunda düşünceleri olabilir. Bu sizi yanıltmasın ve meslek kararınızın odak noktası olamamalıdır. Burada odaklanmanız gereken sizin o meleği sevip sevmeyeceğiniz ve becerip beceremeyeceğiniz olmalıdır.
  3. Mesleği yakından tanımaya çalışın. Eğer imkanınız varsa tercih ettiğiniz mesleğin yakınında olmaya çalışın. Örneğin diş doktoru olmak istiyorsanız yazın doktorun yanında geçici çalışmanız faydalı olacaktır. Ya da bir avukat olmak istiyorsanız onun yanında bir süre çalışabilirsiniz. Eğer çalışma fırsatınız yoksa ilgili mesleklerin temsilcilerinin yanına giderek onlara meslekleri ile ilgili merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. Yardımcı olacaklarına eminim.
  4. Asla bir meslek popüler diye tercih etmeyin. Eğer seveceğiniz ve becerilerinize uygun olduğunu düşünüyorsanız bu durum elbette farklı, seçmenizde bir sıkıntı olmaz.

 

Yazının başında önerdiğim yazılar
Meslek rehberliği konusunda nelere dikkat etmeliyiz? Neler yapılabilir?
Meslek seçemiyorum
Meslek Seçimi Nasıl Olmalı? Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir