Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Yapman ve Yapmaman Gereken 15 MADDE

Bu yazımda 22 yıllık meslek hayatımda çok sık karşılaştığım “Hangi mesleği seçmeliyim, meslek neden seçemiyorum, Meslek seçiminde çok kararsızım, ne yapmalıyım? Hangi mesleği seçersem işsiz kalmam” sorularının cevaplarını vermeye çalışacağım.

Biraz uzun olabilir. Biliyorum uzun videoları pek sevmiyorsun. Ama hayatının 40 yılını sevmediğin bir meslek ile geçirmenin yanında… 15 dakika çok uzun sayılmaz. Bu açıdan bakınca bu video kısa bile kalıyor. Şimdi vaktin yoksa.. en azından videoyu sonra izleyeceğim seçeneği ile kayıt ederek daha müsait bir zamanda izleyebilirsin.

Burada vereceğim cevap meslek ve kariyer seçiminde ne yapman ya da ne yapmaman gerektiği konusunda yol haritanı belirlemende sana yardımcı olacaktır. Bu nedenle anlatacaklarımı sonuna kadar ve dikkatli bir şekilde sabırla dinlemeni tavsiye ederim. Sadece anlatıp geçmeyeceğim. Bu nedenle bazı önerilerim için uygulayacağın formları açıklamalar bölümünde bulacaksın. Yani bazı önerilerimin hem teorisini hem de pratiğini bu videoda bulabilirsin.

Hayatımız boyunca bazı önemli kararlar alırız. Bu önemli kararlardan biride meslek tercihidir. Yaptığın ya da yapacağın bu tercih seni her yönüyle etkileyecektir.

Nerede yaşayacağını, Yaşam kaliteni, yaşam tarzını, Mutluluğunu, Arkadaş çevreni, Başarılı olup olmayacağını… Ve daha da önemlisi belki kiminle evleneceğini dahi etkileyecektir. Öğretmen olduğunda farklı, doktor olduğunda farklı, mühendis olduğunda farklı bir yaşam biçimin ve çevren olacak… Bu nedenle meslek seçimi önemli bir konu.

Şuan bir meslek seçemediğin için panik yapıyor olabilirsin… “Bir iki haftada mesleğimi belirlemeliyim” şeklinde aceleye ve paniğe gerek yok. Çünkü meslek seçimi bir süreç. Zamana ve Üzerinde emek vermeye ihtiyacı var.

Bazıları mesleğini zorlanmadan çok erken yaşlarda seçmiş olabilir. Doğru… Bunlara bakarak umutsuz olma. Bunların sayısı emin ol çok da fazla değil. Yaptığım araştırmalarda gördüm ki bu problem sadece bize ait değil, bütün dünyada benzer bir problem var. Şimdi gelelim, Mesleğini seçme konusunda bir sonuca ulaşmak için ne yapman ya da ne yapmaman gerektiğine. Derli toplu olması için konuyla ilgili madde madde düşüncelerimi paylaşarak sana yardımcı olmaya çalışacağım.

  Meslek Değerler Listesi (11,6 KiB, 1.430 hits)
Kendini Tanımanda Faydası Olacak Meslek Değerler Listesi

Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Yapman ve Yapmaman Gereken 15 MADDE’yi videosunu izleyebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir