Meslek seçemiyorum

Gençlerin en önemli sorunlarından biri meslek seçimde yaşadıkları çıkmazdır. Kendi başlarına bırakıldığında çok azı yapılarına uygun bir mesleği seçebiliyorlar.

Gençlerin meslek seçememelerinin birçok nedeni var. Bunlardan bazıları;
Meslek seçiminde yardımcı olacak aile desteğinin az olması.
Meslek seçimi için sosyo ekonomik imkanlarının yeterli olmaması.
Öğrencilerin konuyla ilgili yeterli motive olamaması.
Toplumun daha çok işsiz kalmamaya yönelik meslek seçimine teşvik etmesi
Devlet kapısını iş kapısı olarak görmek.
Sınav sisteminin de meslek seçiminde sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Özellikle akademik olarak kendine güveni olmayanlar meslek hedefini küçültmek zorunda kalıyor. Bu durumda da öğrencilerin meslek seçimine yönelik motivasyonunu düşürüyor.
Nedenleri çoğaltabiliriz. Ancak meslek seçimine bunun katkısı fazla olmayacaktır.

Önemli olan bireyin meslek seçimini nasıl sağlıklı yapabileceğini ortaya koymaktır.

Mesleğini seçemeyen genç bu konuda ne yapabilir?
1. Meslek seçiminde temel nokta bireyin kendini tanıması, meslekleri tanıması ve ikisi arasında uyumlu olanları tespit etmesidir. Bu temel prensibe bir kere sahip olmalıdır.

2. Kişiliğini, ilgi ve yeteneklerini tanımaya çalışmalıdır. Hatırladığı kadar özgeçmişini gözden geçirmelidir. Neler yapmış, nelerden hoşlanmış, neleri becermiş vs.

3. Değerlerini tanımalıdır. Bir meslekte ne olursa daha mutlu olacağını tespit etmeye çalışmalıdır. Yeteneğini kullanmasına fırsat veren meslek mi? Hareketli meslek mi? Maddiyat mı? Paylaşımcı, Yardım eden meslekler mi?(sosyal hizmet, öğretmen), Sosyalliği fazla meslekler mi?(din adamlığı, öğretmenlik vs.) kendisini mutlu eder. Değerler listesi uzundur. İnternetten bu kavramı araştırırsanız konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşırsınız.

4. Rehber öğretmeninizden uzman desteği talep edebilirsiniz. Bazı testler uygulayabilir, bu konuyu kendisiyle tartışarak belli bir bilinç kazanmanızda yardımcı olacaktır.

5. Zaman zaman meslek seçimi konusunda kararlarınız değişebilir. Dün öğretmen olmak isterken bir bakmışsınız bugün hukuk isteyebilirsiniz. Yarın da psikolog olmaya karar vermişsiniz. Özellikle meslek seçimini ciddiyetle yapmaya başladığınız ilk dönemler bu durum sık yaşanabilir. Ancak bu değişimler belli bir araştırmanın sonucu olduğunda daha anlamlı olur.

6. Eğer imkanınız var ise size uygun olduğunu düşündüğünüz meslekleri yapan kişiler ile görüşmeye çalışmalısınız. Doktor olmaya karar verdiyseniz bir doktorla, hukukçu okumayı düşünüyorsanız hukukçuyla konuşmanızda yarar vardır.

7. Meslek seçimin tesadüfe bırakmayın. Eğer henüz seçemediyseniz oluruna bırakmak yerine bu konuyu araştırmaya devam edin. Ancak tamamen de bunun içinde bunalmayın. Zaman zaman (bir süre) boşa bırakın ve  daha sonra tekrar değerlendirmeye çalışın.

İnşallah kendinize uygun bir meslek konusunda karar verebilirsiniz. Meslek konusunda karar vermeye çalışırken kesinlikle derslerinizi ihmal etmeyin. Nihayetinde birçok meslek akademik başarıyı gerekli kılar. Hukuk okumaya tamda karar vermişken lise sonlarda akademik başarının çok zayıf olması bu karınızı uygulamanızda sizi zorlayacaktır.

Seçimini hayırlı olsun.

Kaynak:https://www.aktuelpdr.net

[reklam]

Meslek seçemiyorum” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir